Barát vagy ismerős? Online kontra hús-vér

A legújabb kutatások szerint egy átlagos embernek általában kétszer annyi online ismerőse van, mint barátja a való életben.

Az emberek általában hajlamosabbak nyíltabban, bizalmasabban és őszintébben viselkedni virtuális barátaikkal, mint élő társaikkal. A Cisztás Fibrózis Érdekszövetség által szponzorált kutatás adatai szerint egy átlagos embernek 121 online és 55 hús-vér barátja van. A kutatók szerint az internet valódi alternatívát jelenthet a fizikális szocializálódásra képtelen emberek számára.

"Legtöbbünknek az internet csak egy eszköz, amely segítségével képesek vagyunk tartani a kapcsolatot szeretteinkkel és barátainkkal, de a tartós elszigeteltségben élőknek, például a súlyos betegeknek sokkal fontosabb szerepet játszik az életükben az online lét” – nyilatkozta Helen Oxley, a Wythensawe Kórházban működő Manchester Felnőtt Cisztás Fibrózis Központ klinikai pszichológus konzultánsa.

shutterstock_767787642

„Társadalmi szinten is nagy átalakulás kezdődött a barátságok kialakulásában, hiszen egyre többen ismerik fel, hogy mély, tartós barátságokat is köthetnek olyanokkal, akikkel még sosem találkoztak. A krónikus betegségben szenvedők gyakran az internetet használják barátságaik fenntartására, blogok és közösségi oldalak segítségével, ez pedig segít nekik megbirkózni a betegségükkel."

A megkérdezettek 30 százaléka saját bevallása szerint naponta legalább két órát tölt a közösségi oldalakon, tízből egy ember pedig vagy online találta meg legjobb barátját, vagy pedig bízik abban, hogy életre szóló barátságokat köthet a világhálón. Csak a megkérdezettek öt százaléka kérné el valaki más telefonszámát, huszonhárom százalék azonban az email cím és a teljes név tudatában biztosan rákeresne az új ismerősre valamelyik közösségi oldalon.

shutterstock_123924553

"A cisztás fibrózis egy életveszélyes öröklött betegség, ami az egész szervezetet érinti, de főként a tüdőre és az emésztőrendszerre van kihatással – nyilatkozta Matthew Reed, a Cisztás Fibrózis Érdekszövetség elnöke – Az internet szociális érintkezésben betöltött szerepe nagyon fontos a cisztás fibrózisban szenvedők számára, különösen azoknak, akik különböző okokból nem tudnak kimozdulni otthonról."

Forrás: