Jézus Krisztus feltámadását ünneplik a keresztények

Húsvét vasárnap a katolikus, a református és az evangélikus egyház vezetői is ünnepi szentmiséket, istentiszteleteteket tartottak. Sok helyen volt feltámadási körmenet is, amelynek lényege, hogy a vallásos emberek a templom falain kívül is kifejezzék hitüket.

A katolikus egyház legfontosabb ünnepe, a húsvét a szombat esti vigíliával kezdődött; a budapesti Szent István-bazilikában Erdő Péter bíboros celebrált szentmisét, majd a hívek feltámadási körmenetet tartottak. A hagyományos útvonalon, a templom körül vonultak, hogy az egész világnak elvigyék Krisztus feltámadásának örömhírét.

MTI – Fotó: Kovács Attila

A debreceni Szent Anna Székesegyházban tűzszenteléssel kezdődött a hagyományos húsvéti vigília. A római katolikus templom előtt tüzet gyújtottak; ennek lángjával meggyújtották, majd megáldották a húsvéti gyertyát, amely a feltámadt Jézus Krisztust jelképezi. Palánki Ferenc a székesegyházban a feltámadás örömhírét osztotta meg a hívekkel. A Debrecen-Nyíregyházi megyéspüspök arra kérte a résztvevőket, hogy fogadják be szívükbe a megváltás kegyelmét, a szeretet és a jóság világosságát.

Palánki Ferenc a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye megyéspüspökének elmondása szerint a bűn sötétségét beragyogta a feltámadás dicsősége és fényessége. Jézus Krisztus, az Isten fia föltámadt és legyőzte a halált. Isteni bosszút állva ellenségein, és ez a bosszú nem erőszakos, hanem szeretettel teli, így kínálva föl az ő békéjét. A Székesegyház előtti feltámadási körmeneten több százan vettek részt.

Az esztergomi Bazilikában Erdő Péter szentbeszédében úgy fogalmazott: a biológia eredményei alapján bővülnek a gyógyítás és a kísérletezés lehetőségei, amelyek puszta biológiai lénynek tekintik az embert; eszerint bármilyen sikeres legyen is az életünk, és bármilyen sokáig élünk itt a földön, a vége mégis a halál. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a keresztény húsvét azt hirdeti, hogy Krisztus legyőzte a halált.

A feltámadás a végső cél

Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek szerint joggal kérdezheti az ember, hogy miért olyan fontos a jövő, miért kell rövid életemben munkát, kellemetlenséget, áldozatot vállalnom másokért, vagy a jövő nemzedékért. De Krisztus feltámadásával megmutatta, hogy nem a halálé az utolsó szó, hogy mi is sokkal többet érünk, mint amire gyakran magunkat becsüljük.

Az ünneppel valami megváltozik bennünk

Nagy bátorság kell ahhoz, hogy valaki a kereszténység útján járjon – ezt mondta Budapesten a húsvét vasárnapi ünnepi istentiszteleten a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke. Bogárdi Szabó István úgy fogalmazott: vannak idők és helyek, ahol Krisztus követőit bolondnak nyilvánították; felforgatással, embergyűlölettel vádolták őket. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy csak az az ember lehet szabad, aki Krisztusé.

Bogárdi Szabó István hangsúlyozta, hogy az egész emberi történelem végső értelme a feltámadás, Krisztus feltámadása, ennek a megelőlegezése. Nagy bátorság kell ezt vallani azért is, mert a mulandóság és a halál és a bűn erői továbbra is szolgaságukban akarnak bennünket tartani, újra és újra gyűjtik a maguk áldozatait, a maguk szolgáit, a maguk rabszolgáit.

Forrás: Hirado