Gránátalma – maga a szépség

Ha egy olyan gyümölcsöt kellene kiválasztani, melynek története összefonódik a szépséggel, akkor biztosan a gránátalma lenne a befutó. A szépség istennőjének köszönhetjük és a legendásan gyönyörű Trójai Heléné is ezzel ápolta bőrét. Nehéz lenne jobb kozmetikai alapanyagot találni.

A gránátalma Ázsiából származik, de a Földközi-tenger vidékén is őshonos, így nem csoda, hogy az ókori görög mitológia is megemlékezik róla. A legenda szerint a gránátalma a szépség istennőjétől, Aphroditétől származik. Ő ültette az első fácskát Ciprus szigetén, hogy a szegény népnek legyen miben gyönyörködnie. Az antik népek szerint a gyümölcs az isteni szépséget és a termékenységet is örökölte, így a szépségápolásban a kezdetektől használták. Leghíresebb rajongója az éppen szépségéről legendássá vált Trójai Heléné volt. A háború kirobbanásának okát szolgáltató amazon bőrének fiatalságát köszönhette a gránátalma rendszeres használatának, de italként is fogyasztotta a gyümölcs levét és ajkát is azzal pirosította.

Bár akkoriban még nem vizsgálták laboratóriumokban a növények hatóanyagait, de a modern vizsgálatok bebizonyították, hogy a gránátalma szinte tökéletes kombinációban tartalmazza az öregedésgátló hatóanyagokat, míg antioxidáns tartalma háromszorosa a zöld teáénak.

granatalma

A gránátalma jellegzetes illata is igen kellemes. A kozmetikai ipar azért kedveli, mert kiemelkedő hatású aktív hatóanyagaival, kiváló ránctalanító, öregedésgátló, tápláló és hidratáló. Erősíti és védi a bőrt a korai öregedéssel szemben és visszaállítja a bőr rugalmasságát. Bőrregeneráló tulajdonságát klinikai vizsgálatok igazolják, titka, hogy gazdag vitamintartalmával tápanyagot szolgáltat azon bőrrétegek számára, melyek a kollagén és elasztin termelésért és ezen keresztül a bőr tartásáért és rugalmasságáért felelősek.  Magas vitamintartalma azonban nem csak külsőleg, hanem a gyümölcsöt elfogyasztva is jótékony hatást gyakorol. Az arab és török kultúra is nagy becsben tartja. Elég, ha arra gondolunk, hogy az Arany János által írt Szondi két apródja című versben említett sörbet is e növényből készül. De a jelentős muszlim befolyással rendelkező andalúz kézművesség kedvenc motívumai között is szerepel a gránátalma, mely egyesek szerint az andalúz város, Granada névadója is volt.

Ha magunk is meg szeretnénk győződni a gyümölcs jótékony hatásáról és finom ízéről, akkor már csak a – kissé bonyolult – előkészítésen kell túlesnünk.

Vásárláskor a kemény, fényes héjú gránátalmát keressük!

Vágjuk le a gránátalma tetejét, majd a magvakat tartó hártyáknál vágjunk bele a gyümölcsbe. Víz alá merítve, 4-5 perc áztatás után óvatosan nyomkodjuk ki a magokat. Így ezek feljönnek a víz felszínére, míg a felesleges részek az edény alján maradnak.

Forrás: https://napidoktor.hu/