Szeresd a szíved és maradj egészséges!

12+1 érdekesség a szívről a februári Szívtudatosság Hónap alkalmából

Februárban tartják a Szívtudatosság Hónapját, mely alkalomból összegyűjtöttünk néhány érdekes, meghökkentő, illetve hasznos tényt. Fontos, hogy minél többen tisztában legyünk a szív, mint egyik létfontosságú szervünk működésével, mert Magyarországon még mindig a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszerbeli megbetegedések.

Sajnálatos módon kijelenthetjük, hogy a 21. század életstílusát és tempóját gyakran az egészségünk sínyli meg. Felgyorsult világunkban, a rohanó mindennapok során hajlamosak vagyunk az egyik legfontosabb szervünkről – a szívünkről – megfeledkezni. A februári Szívtudatosság Hónaphoz kapcsolódóan tudj meg többet szíved működéséről és tegyél egészségéért!

Érdekes tények a szívről

Fotó: 123rf

Meghökkentő tények a szívbetegségekről

  • Európában minden évben valamilyen szívbetegség okozza a halálozások majdnem felét.
  • Magyarországon közel kétszer annyian vesztik életüket szív és-érrendszeri megbetegedésben, mint daganatos betegségben.
  • Hazánkban több nő halálát okozzák szív és-érrendszeri megbetegedések, mint férfiét. – KSH adatok szerint nőknél ez az arány 57 %-át, míg a férfiaknál 45%.
  • Sajnos az emberek csupán 27%-a ismeri fel a szívroham fő tüneteit és tárcsázza rögtön a segélyhívót. Az azonnali cselekedet életeket menthet!

A szívroham főbb jelei:

  1. Mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés
  2. Fájdalom vagy kellemetlen érzés a felső végtagokban, a hátban, nyakban, állkapocsban vagy a has felső részében
  3. Légszomj
  4. Hányinger, fejfájás vagy hideg veríték
  • A pitvarfibrilláció a leggyakoribb ritmuszavar, ami hazánkban már több mint 300 ezer embert érint. A betegség egyik veszélye, hogy ötszörösére növeli a stroke kialakulásának kockázatát.
  • Pitvarfibrilláció, valamint szívroham után a véralvadásgátló készítmények csökkenthetik a további szív- és érrendszerbeli katasztrófák kialakulásának kockázatát.

Fotó: 123rf

Tények az egészséges szívért

  • Amennyiben mozgásszegény életmódról aktívabb életmódra váltunk, 50%-kal csökkenthetjük a szívroham kialakulásának esélyét. Ennek érdekében nem kell drasztikusan életmódot váltanunk, elég, ha liftezés helyett a lépcsőzést választjuk vagy hazafelé a buszról egy megállóval hamarabb szállunk le és így kicsit többet sétálunk.
  • Már egy évvel a leszokást követően felére csökken a szívkoszorúér –betegség kialakulásának kockázata.

Ez csak néhány azok közül az érdekes tények közül, amiket megtudhatunk az életünk ritmusát diktáló legfontosabb szervünkről. Érdemes jobban megismernünk szívünket, odafigyelnünk esetleges jelzéseire. A gyakori orvosi ellenőrzés, a testmozgás, a helyes táplálkozás és az egészségkárosító szokások elhagyása kulcsfontosságú szereppel bírnak. Megfelelő tudatossággal megelőzhetjük vagy időben felfedezhetjük és kezelhetjük az esetleges szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Ez nem csak a mi, hanem a szeretteink érdeke is. Legyen a februári Szívtudatosság Hónap egy szívtudatos élet kezdete!

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.