Hogyan végezzünk szívmasszázst?

Az újraélesztés része a szívmasszázs – fontos tudni, hogy nem mindenkinél alkalmazható, de átlátni, hogy hogyan végezzük, életmentő lehet!

Az újraélesztés folyamatában nemcsak a lélegeztetés, a szívmasszázs is nagyon lényeges. Hogyan kell végezni a kompressziós szívmasszázst?

A szívmasszázs fogalma lényegében az, hogy ha megfelelő mértékben közelítjük a szegycsont egy területét a gerincoszlophoz – 26 centiméternyire -, a szív közé esve összenyomódik és továbbítódik benne levő vér. Amint a kompresszió véget ér, visszanyeri eredeti alakját a mellkas és a szív megtelik vérrel. Míg azonban telítődik, eltelik egy kis idő, ezt ki kell várni.

Vannak azonban bizonyos dolgok, melyeket nagyon fontos tudni szívmasszázs végzése előtt. Egyrészt csak kemény talajon végezhetjük, rugalmason sose próbálkozzunk!

Ha egy beteget szívsérülés ért vagy sorozatos bordatörése van, akkor külső szívmasszázs végzése nem lehetséges, sőt kifejezetten ártalmas. Az idősebb embereknél, akiknél ilyen sérülés könnyebben előfordul, megtörténik, hogy szívkompresszió hatására eltörik a szegycsont vagy borda, miközben igyekeznek visszahozni őket az életbe.

Az is nyilvánvaló, hogy nem ugyanúgy végzünk szívmasszázst egy kisgyermeken és egy felnőttön. Sőt, máshogy kell szívmasszázst adni a csecsemőnek és a kisdednek is. Csecsemő esetében percenként 100 feletti kell hogy legyen a frekvencia, kisdednél percenként 80-100 között, felnőtteknek percenként 60.

ujraelesztes1

Csecsemőknél a szívmasszázs folyamata úgy történik, hogy a két nagy ujjunkat használjuk, a tenyerünket pedig a kicsi háta alá fektetjük. Felnőttek és idősebb gyermekek esetén a szegycsont alsó széle felett három harántujjal találjuk meg azt a pontot, ahová a nyomást kell gyakorolni. Tenyereinket egymásra fektetjük, könyökízületeink nyújtva maradnak. Ebben a kézhelyzetben a nagyujjunk a csuklót képes átkulcsolni.

Honnan tudjuk, jól végezzük-e a szívmasszázst? A szívkompressziókkal együtt a nyaki verőéren pulzáció látszik, és árulkodó a nyálkahártyák visszaszíneződése is. Amikor ugyanis a beteg eszméletlen és nem mutat életfunkciókat, a nyálkahártyák szürkéslilák, szinte élettelenek.

A jól végzett szívkompresszió hatására azonban visszanyerik rózsaszínes árnyalatukat. Amennyiben egy személyes az újraélesztés, végzünk 15 szívkompressziót és utána 2 lélegeztetést, ha pedig két személyes, akkor minden ötödik szívkompresszió után van szükség egy lélegeztetésre.

Eszközök nélkül is tudunk tehát elsődleges ellátást nyújtani a betegnek, de mindenképp hívjunk a mentőket, hogy a beteg szakszerű ellátásban részesülhessen.

Forrás: