Szokjunk le a dohányzásról, 35 év alatt!

Prof. Dr. Merkely Béla kardiológussal, ez úttal más oldalról közelítjük meg az örökké napirenden lévő témát, nevezetesen azt, hogy miért érdemes leszokni a dohányzásról

A pöfékelésről való leszokás a legtöbb aktív dohányos számára nem könnyű. A gyógyszeres kezelések, a tanácsadások sokat segíthetnek a siker elérésében, de mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy leszokik a dohányzásról vagy sem. A legfontosabb, hogy bízzunk önmagunkban és eltökéltek legyünk.

Elgondolkodtató, hogy vajon miért ragaszkodik valaki egy füstölgő „rudacskához”, ami nemcsak tönkreteszi a tüdőnket, de sokszorosára növeli a daganatos elváltozások kialakulását. Gyorsítja a sejtek öregedését, húsz évvel is megrövidítheti életünket, kellemetlen szagú leheletet, büdös ruhákat és otthont garantál, de még ráadásul rengeteg pénzbe is kerül. Általában az elrettentő dohányellenes kampányokra fektetik a hangsúlyt, de Prof. Dr. Merkely Béla kardiológus elmondta a leszokással járó előnyöket is.

A 35 év mindennek a határa!

Merkely doktor egy nagyon fontos adattal kezdte „Ha valaki 35 éves kor alatt leszokik a dohányzásról, akkor 50 éves korában olyan várható élettartammal rendelkezik, mint ha soha nem dohányzott volna.” Egyébként, aki dohányzik 10-15 évvel rövidebb ideig él.

Ha megszabadulunk a cigarettától, a szervezet igen rövid időn belül reagál. Csökken a vérnyomás, a pulzusszám szintén. A vérben levő szén-monoxid szint normálissá válik. 2-12 héten belül csökken a szívroham, a tüdőproblémák kockázata, a tüdőfunkció jobbá válik.

A leszokást követő első év végén körülbelül 10-20%-kal csökken az esélye arra, hogy szívinfarktust, vagy agyi érgörcsöt kapjunk. Nagyjából 10 év elteltével jutunk el oda, hogy az „egészség-profilunk” megegyezik egy soha nem dohányzóéval.

dohanyzas dohanyzas_kepgaleria5 vernyomas_doboz

Egyéb előnyök is vannak

Emellett nem károsítjuk a közvetlen hozzátartozóink egészségét a passzív dohányzással, pénzt takarítunk meg, vérünk oxigéntartalma emelkedik, a légutak kitágulnak, könnyebb lesz a légzésünk, javul a teljesítőképességünk, megszűnik a kellemetlen lehelet, eltűnik az ujjaink és a fogaink sárgasága.

Forrás: