Letakart szemüvegek – A jól ismert tompalátás

Dr. Feminger Andrea szemész szakorvos arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogy a gyermekkori tompalátás csak egy bizonyos korig gyógyítható, felnőtt korban szemüvegre van szükség

A szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk mind közül, de nem csak ezért érdemes odafigyelni rá! A szem egy érzékeny szervünk, aminek mind gyermek, mind felnőtt, mind idős korban különböző elváltozásai, betegségei lehetnek.

A gyermekkori szembetegségek lehetnek szerzett, később kialakuló vagy születési rendellenességek is. Ilyenek lehetnek például a veleszületett szürke-, vagy zöldhályog, a túllátás, a rövidlátás, a kancsalság, a tompalátás.

A szem rendellenességeiről lényegében akkor beszélünk, ha a szemből nem érkezik megfelelő, éles kép, és az agy nem tudja megfelelően feldolgozni a kapott információt. A kapott kép ilyenkor lehet homályos, kettőzött.

A tompalátás jellemzően a gyermekek betegsége és már egész kicsi korban felfedezhető. Dr. Feminger Andrea szemész szakorvos szerint éppen azért nehéz felfedezni ezt a fajta rendellenességet, mert általában az egyik szem érintett. Vagyis a gyermek úgy hiszi, hogy jól lát, hiszen a megfelelően működő szemből éles kép érkezik.

A rendellenesség akkor vehető észre, ha az egyik majd a másik szemet letakarva próbálunk meg látni. Ilyenkor fény derül a két szem közti különbségre. „Pici gyermekeknél az a legegyszerűbb, ha játék közben letakarom a gyermek egyik szemét, majd a másik szemét.” – magyarázza Feminger doktornő – „Ha nem tiltakozik a takarás ellen jól lát, de ha a jól látó szemet takarom le tiltakozni fog.”

Az emberi szem a látás érzékszerve, amely képes egy adott tárgyról, az azokból eredő vagy róluk visszaverődő fénysugarak érzékelésére. A szem optikai rendszere leképezi az adott tárgyak alakját, térbeli helyzetét, színét. Ebből kialakul egy kép, ami – helyesebben ekkor még csak idegi ingerület – továbbítódik a központi idegrendszerbe. Itt agyunk feldolgozza az információkat, és ekkor alakul ki a klasszikus értelemben értett kép.

A tompalátás csak 9-14 éves kor előtt gyógyítható. A folyamat a jó szem letakarásával visszafordítható, mert ilyenkor a rossz szemet arra kényszerítjük, hogy megpróbáljon jól működni. „Gyermekkorban az agy még van annyira plasztikus, hogy megtanuljon jól látni.” – magyarázza Feminger doktornő. Felnőtt korban sajnos már nem lehet korrigálni a tompalátást, az elváltozás maradandó, szemüvegre van szükség.

Forrás: