Diéta csövön keresztül?

A KEN-diéta lényege, hogy nem eszünk semmit, hanem egy folyékony formulát vezetnek az orron át szervezetükbe. Duli Viktória dietetikus beszélt az orrba-szájba diéta lényegéről

A tudósok egyre újabb és újabb kutatásokat végeznek, hogy megtalálják a legjobb fogyókúra titkát. Egy új kutatás arra mutat rá, hogy együnk kisebb falatokat, és akkor biztos, hogy lefogyunk.

Holland kutatók még ennél is tovább mentek és kifejlesztettek egy csövet, mely az ételt a szájba és a gyomorba spricceli. A csövön persze nem sok minden fér keresztül, de nem is az ételt magát, hanem egy speciális folyadékot kell „lenyelnük”.

A KEN-diéta lényege

A KEN (Ketogenic Enteral Nutrition) diétánál a fogyókúrázók nem esznek semmit, hanem egy szabadalmaztatott, fehérjében és tápanyagokban gazdag folyékony formulát vezetnek az orron át szervezetükbe egy műanyag csövön keresztül, mindezt 10 napon át. Ezt a drasztikus, extrém diétát a római La Sapienza Kórház és Egyetem sebésze, Gianfranco Capporello fejlesztette ki.

A drasztikus módszer nem kívánja meg, hogy megváltoztassuk teljes életritmusunkat, csak arra kell figyelnie a fogyókúrázónak, hogy a folyadékot és a pumpát mindig magukkal vigyék vagy az ágyuk fölé lógassák éjszaka. Inni a fogyókúra időtartama alatt szabad, akár vizet, teát, kávét is.

A KEN-diéta lényege, hogy a szervezetet kontrollált éhezésre késztetjük, így saját zsírtartalékait égeti el. A diétát 10 napos ciklusra oszthatjuk. 10 nap diéta után 10 nap pihenőt kell tartani. Nagyon fontos, hogy ezt a diétát megfelelő orvosi ellenőrzés mellett végezzük csak, meg se próbálkozzunk otthoni megoldásokkal

Szuper változat

De van egy izgalmasabb része ennek az új diétának, amit külön kutatás is megelőzött. Egy másik cső is kapcsolódik az elsőhöz, melyből az adott étel felturbózott illatát lehet szippantani. Az étel és az illat mennyiségét egyaránt szabályozni lehet, és ennek megfelelően került több vagy kevesebb étel a szájába.

A kutatás vezetői azt tapasztalták, hogy erősebb illat esetén 5-10 százalékkal kevesebb ételt ettek a tesztelők. Azzal, hogy az illat mennyiségét szabályozni lehetett, kiderült, hogy minél erősebb az illat, annál kevesebb étellel is beéri az agy.

Forrás: