Kötvényalap – vegyem, ne vegyem?

A bankbetétekből kiáramló pénzek legnépszerűbb célpontjai az elmúlt időszakban nagyszerű hozamot produkáló kötvényalapok. Elismert befektetési szakértők segítségével vizsgáltuk, hogy az átlagos lakossági befektetők számára jó választás e jelenleg a kötvényalap vásárlása.

A megszokás nagy úr, a 7-9%-os banki kamatokhoz szokott betétesek nem elégedettek a jelenlegi lakossági betéti kamatokkal és keresik a befektetési alternatívát, amely az elvárt hozamot biztosíthatja számukra. A jokamat.hu látogatottsági statisztikáit böngészve is jól látható, hogy a kamatcsökkenéssel párhuzamosan erősen megnőtt az érdeklődés a befektetési alapok iránt. A számos alaptípus közül vizsgáljuk meg a most legnépszerűbbet.

A legnépszerűbb alaptípus

A bankbetétekből menekülők általában a kevésbé kockázatos, de a banki kamatoknál kedvezőbb hozamú alapokat választották. Emiatt, mint a grafikonon is látszik a kötvényalapok jóval népszerűbbek voltak más alaptípusoknál, hiszen az átlagosnál jelentősen nagyobb volt a tőkebeáramlás a rövid és hosszú kötvényalapokba (2013. márciusban pl. 60 milliárd Forint). A kötvényalapok közül a rövid kötvényalapokba fektették a nagyobb összeget.

Adatok forrása: BAMOSZ

Az igazán drámai átrendeződés a 2012. év végén kezdődött, amikor a legjobb banki ajánlatok is legfeljebb 6-7%-os kamatot ígértek, a nagybankok betétkamatai pedig 5,5 % köré süllyedtek.

Mi az a kötvényalap?

Ahogy a neve is mutatja egy kötvényalap túlnyomórészt kötvényekben, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokban tartja összegyűjtött tőkéjét. A kötvények lehetnek államkötvények vagy vállalati kötvények. A kötvényeken túl fennmaradó összeget általában alacsony kockázatú eszközökben, bankbetétekben, jelzáloglevélben, diszkont kincstárjegyben tartják az alapkezelők. A kötvényalap kockázatát nagyban befolyásolja a kötvénykibocsájtók területi megoszlása, minősítése és a különböző kockázatú eszközök portfólión belüli aránya. Árfolyamkockázatot is jelenthet az, ha a befektetési alap az alapdevizájától eltérő devizában vásárol kötvényeket. Természetesen ezzel akár jól is járhatunk, ha az alapdeviza gyengül.

A kötvényalapok jelenlegi éves hozama igazán csábító, a legjobbak 10 – 25% közötti értéket mutattak ki, de az elmúlt 3 hónap hozamait vizsgálva már azt látjuk, hogy csökkenek, de még mindig bíztatóak az eredmények (8-20% évesítve). Aki megégette már magát befektetési alappal, kívülről fújja, hogy a „múltbéli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli eredményekre” és óvatosan közelít az ilyen csábító teljesítményekhez. A pesszimisták a hozamcsúcsot látják maguk előtt, ahonnan csak lefelé vezethet az út.

Érdemes még beszállni? Erről kérdeztük a szakma két elismert szakértőjét.

kötvény

Szakértői vélemények

Tuli Péter vezető munkatárs, Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő Zrt.

„Igen a portfóliónk egy részét továbbra is érdemes kötvényekben tartani. A tavalyi évhez képest azonban egyértelműen kisebb súllyal érdemes pénzpiaci és egyéb kamatozó eszközökben (kötvények, diszkontkincstárjegy stb.) tartani megtakarításainkat. Nagyobb súllyal érdemes szerepeltetni az abszolút hozamú alapokat és a részvényalapokat. A portfólió összeállítása nyilván személyfüggő, így nem standardizálható.

A kötvényalapok közül inkább az abszolút hozamú szemléletben kezelt vállalati kötvény alapok (pl. Aegon Közép-Európai Vállalati Kötvény Befektetési Alap), illetve a mérsékeltebb, közepes kockázatvállalású, ezért kötvényportfólióból kiinduló abszolút hozamú alapok lehetnek fókuszban (Aegon MoneyMaxx Abszolút Hozamú Befektetési Alap). Aki nem akar bajlódni a portfólió összeválogatásával, annak érdemes lehet egy abszolút hozamú alapok alapját választania (Aegon Smart Money Befektetési Alapok Alapja), mely leveszi a válláról a portfólió összeállításának terhét. Ez az alap aktívan menedzselt, ezért akár havonta többször is átválthat a befektetési alapok között. Ezen alapok képesek lehetnek a banki lekötött betéteknél magasabb hozam elérésére, azonban nyilván azoknál magasabb kockázat felvállalása mellett.”

Duronelly Péter befektetési igazgató, Budapest Alapkezelő

„A Budapest Alapkezelő rövid, hosszú, és szabad futamidejű kötvényalapokat is kínál a befektetőknek. A rövid futamidejű kötvényalapok jellemzője, hogy mérsékelt kockázatot jelentenek, a hosszú és szabad futamidejű termékek pedig közepesen kockázatosak.

Az állampapírpiacon tapasztalt jelentős hozamcsökkenés miatt kiemelkedően jó hozama van a Budapest Kötvény Alapnak. Az állampapír-piaci hozamok történelmi mélységbe estek, így az alap legjobb időszaka mögöttünk van. Ugyan továbbra is látunk teret némi hozamcsökkenésre, semmiképpen sem ajánljuk a kiszállást azoknak, akik eddig is a kötvénypiacon fektették be pénzüket.

Tapasztalataink szerint az utóbbi időszakban megnőtt az érdeklődés a dolláralapú befektetések iránt. Erre az igényre reagálva indítottuk el GE Money Dollár Rövid Kötvény Alapunkat. A befektetési alap mérsékelt kockázat mellett biztosít az USD-ben elérhető betétekkel és állampapírokkal versenyképes hozamot. Az alap dollárban az idei évben 2,3 százalékos nem évesített hozamot ért el, jelentősen meghaladva a dollárbetéteken elérhető (nem teljesen öt havi) hozamokat.

A Budapest  Alapkezelőnek évek óta sikerterméke a GE Money Euró Rövid Kötvény Alap is, amely idén már (szintén nem évesítve) 1,9%-os hozamot ért el euróban.”

apró640

Összefoglaló

Mindig gondolkodjunk portfólióban, melynek egy része lehet a kötvényalap. A portfólió összeállításában segíthetnek az alapkezelő szakemberei, az interneten megtalálható portfólió minták vagy választhatunk olyan alapot, ahol az alapkezelő válogatja össze a legideálisabb összeállítást.

A szakértők véleményéből azt láthatjuk, hogy a kötvényalapok hozamai a csúcsra értek és bár továbbra is érdemes a portfóliónkban tartani, az elmúlt időszakhoz hasonló eredményt már nem várhatunk tőlük.

Amennyiben nem szeretnénk kockáztatni, még most is szóba jöhetnek a bankbetétek, hiszen az alacsony inflációt figyelembe véve jelenleg is elérhető 1-2% -os reálkamat.

Az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények szintén jó választást jelenthetnek a biztonságos, hosszabb távú befektetési lehetőséget keresőknek.

Hasznos linkek

Rövid kötvény alapok hozamai

Hosszú kötvény alapok hozamai

Bankkamatok toplistái

Lakossági államkötvények kamatai

Portfólió minták

Forrás: