Festékek és anyagok – 4. rész

Festékek és anyagok sorozatunk negyedik cikke, melyben a fa és fém felületek mázolásához szükséges festékeket vesszük górcső alá.

Fa mázolásához

Vastaglazúr

Kül- és beltéri fafelületek – pl. pergola, kerítés, faburkolatok, lépcsők, ajtók, ablakok – védelmére, díszítő festésére alkalmas. A vastaglazúr alkalmazásakor kevésbé látszik a fa erezete, kevésbé érzékelhető eredeti árnyalata, de azért a fa szerkezetét nem takarja el. Vízzel hígítható, bevonata dekoratív, fényes, az időjárásnak, UV-sugárzásnak kiválóan ellenáll.

A fa természetes légzését nem gátolja, és tartósan védi. Általában természetes faszínekben kapható: színtelen beltéri, színtelen kültéri, fenyő beltéri, fenyő kültéri. Kül- és beltérre: tölgy, dió, mahagóni, ében, paliszander, cseresznye, vörösfenyő, gesztenye. Alapozót kell előtte használni.

Vékonylazúr

Nagyjából ugyanaz mondható el róla, mint a vastaglazúrról, kivéve, hogy kevésbé fed, ezért még jobban érzékelhető a mázolt fa eredeti szerkezete. Kapható olyan vékonylazúr is, amely a favédő alapozóval egyben van, tehát nem szükséges a felvitele előtt alapozni.

Fakonzerváló alapozó

A nyers fafelületre célszerű először ezt felkenni – de kizárólag kültéren. Tartós védelmet nyújt szürkepenész, kékgombásodás, rovarkárosítás ellen. Az alapozott felületet Boróka fabevonó lazúrral át kell vonni.

festés

Folyékony fa

Az elnevezés kissé megtévesztő, mert egyáltalán nem folyékony, inkább vajszerű, krémszerű anyag. Többféle színben kapható, természetesen mind fáról mintázott (tölgy, mahagóni stb.). A Poli-Farbe választékában a Boróka névre hallgat a termék. A folyékony fa arra való, hogy kijavítsuk a faanyag hibáit: mélyedéseket, repedéseket lehet kitömni vele. Arra figyeljünk, hogy ne kenjük be vele az egész felületet, csak kis foltokban használjuk. Nehéz csiszolni ugyanis!

Fémfelületre

Zománcfesték (vizes és oldószeres)

Néhány éve még nem volt nagy kihívás a zománcfesték kiválasztása. A színválasztékon kívül csak a mennyiségről kellett döntenünk. Ma viszont már akár a hígítót is mellőzhetjük. A mai modern fémfelületre kifejlesztett zománcfestékeket számos tulajdonság alapján csoportosíthatjuk. Választhatunk külön alapozó- és fedőfestéket, vagy – egyes esetekben – akár ki is hagyhatjuk az alapozás lépését. El kell döntenünk, hogy matt, selyemfényű vagy fényes felületet szeretnénk nézni a következő években. Az oldószeres változat mellett már kapható vízzel hígítható termék is. Extra igényeink szerint választhatunk gyorsan száradó, szupergazdaságos vagy időjárásálló festéket is.

A Poli-Farbe termékei között megtalálható a fenti tulajdonságok mindegyike. A Cellkolor Direkt fémfesték előtt nem kell alapozni, tehát közvetlenül a rozsdára lehet felvinni. A Poli-Farbe vízzel hígítható kerítésfesték, a Cellkolor Aqua és a Platinum Aqua zománcfestékek pedig vizes bázisúak, így nem kell az oldószerrel bajlódnunk. Sőt, ezek nem is tűzveszélyesek.

Zománcfestéket egyébként fafelületre is alkalmazhatunk. Ezek a festékek eltakarják a fa erezetét, struktúráját, tehát élénk, egységes felületre váróknak javaslom, akik direkt nem „faszerű”, hanem kék, piros, sárga színeket szeretnének látni a felületen.

Kromofág

Természetes (olaj) és szintetikus (alkid, akril, poliuretán stb.) kötőanyag bázisú festékek eltávolítására fémről, fáról, kőről és egyéb alapfelületekről, valamint ecsetek tisztítására. Alkalmazható fa, fém, üveg alapfelületen, minden festéktípusnál. Gyors hatásmechanizmus: 1-5 perc alatt fejti ki hatását.

Hígító

Ha oldószeres zománcfestéket választunk, ne felejtsünk venni hozzá. Ezzel festéket is hígíthatjuk, másrészről az ecsetek, szerszámok tisztítására is kiválóan használható.

További részletek a Színezd újra otthonod című könyvben olvashatók.

Színezd újra könyv borító

szerzői jog

Forrás: