Ezek a sűrű éjjeli vizelés okai

Éjszaka általában kevesebb vizeletet termel a szervezet, ezért normál esetben végig lehet aludni 6-8 órát anélkül, hogy vizelnünk kellene.

Ám ha éjszakánként kétszer vagy többször azért kell felkelnünk, hogy mosdóba menjünk, az nem csak a minőségi alvást akadályozza, de bizonyos betegségek tünete is lehet. 

Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a kivizsgálás és szükség esetén a kezelés jelentőségét hangsúlyozta.

A gyakori éjszakai vizelés mindenkinél probléma lehet

Bár idősebbeknél gyakoribb, bármilyen életkorban előfordulhat a nocturia, vagyis a többszöri éjszakai vizelés. Dr. Rákász szerint ez nem csupán bosszantó probléma, de azért is érdemes kivizsgálni az okokat, mert többféle betegség is okozhat ilyen tünetet. Többek közt az alábbiak miatt fontos orvoshoz fordulni:

Húgyúti fertőzés

A gyakori éjszakai vizelés egyik jelentős oka a húgyúti fertőzés, amit sokszor felfázás néven emlegetnek, valamint a húgyhólyagot érintő fertőzés. Ezek a fertőzések alapvetően azzal hívják fel magukra a figyelmet, hogy gyakori, sürgető vizelési ingert okoznak, ami sokszor égő érzéssel is jár, és a nap bármely szakaszában szükségessé teszik a gyors mosdólátogatást.

Foto:123rf.com

Prosztata megnagyobbodás, prosztatát érintő fertőzések

A prosztata megnagyobbodás tipikus tünete lehet a gyakori, sürgető vizelési inger, a többszöri éjszakai vizelés, a vizeletürítési nehézség, esetleg vizeletelakadás, a szakaszossá váló vizelés, az utócsepegés. Ha akut fertőzés, gyulladás érinti a prosztatát, előfordulhat láz, hidegrázás, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalom is. A prosztatánál előforduló más betegségek is okozhatnak éjszakai vizeléses panaszt.

Hiperaktív hólyag

A hiperaktív hólyag szindróma egy olyan tünetegyüttes, amelyre jellemző a napi nyolcnál többször, hirtelen jelentkező vizelési inger. Ha vizeletcsepegés is társul hozzá, akkor a késztetéses vagy sürgető inkontinenciák csoportjába szokás sorolni.

Foto:pixabay.com

Vesefertőzés

A vesefertőzés a legsúlyosabb húgyúti fertőzések közé tartozik, ugyanis potenciálisan a legnagyobb veszélyt jelenti nem csak a vesére, de az egész szervezetre is. Éppen ezért a tünetek megjelenésekor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Ha valaki égő érzést tapasztal vizelés közben, gyakran kell vizelnie, a vizeletnek kellemetlen szaga van, fájdalom jelentkezik a deréktájon vagy oldalt, hidegrázás, hányinger mutatkozik, mindenképpen urológust kell felkeresni. Ha a magas láz van jelen, vér vagy genny látható a vizeletben, és a hányás miatt felmerül a kiszáradás kockázata, nem szabad várakozni, a lehető leggyorsabban orvosi segítséget kell kérni, különösen, ha a betegnek már volt vesebetegsége, veseköve.

Természetesen a fentieket kívül számos más esetben is megjelenhet a gyakori éjszakai vizelés, mint tünet – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Okozhatja többek közt cukorbetegség, alvási apnoé, neurológiai betegségek, például szklerózis multiplex és Parkinson-kór, és feltétlenül ellenőrizni kell, nem máj- vagy szívelégtelenség tipikus tünetéről van-e szó. Gondolni lehet gyógyszerek mellékhatására, különösen vízhajtók szedése esetén, illetve olyan okokra is, mint a várandósság és az esti alkohol- és koffeinfogyasztás. Éppen ezért a diagnosztizálás is meglehetősen összetett lehet, hiszen nem csupán kikérdezésre van szükség, de elrendelhetünk különböző laborvizsgálatokat, vizeletanalízist, cisztoszkópiát vagyis hólyagtükrözést, és ha szükséges, akár ultrahangos vagy egyéb képalkotó vizsgálatokat. Az így felállított diagnózis alapján kezdhető meg a célzott kezelés, ami az antibiotikumoktól akár az esetleges alapbetegség kezelésig terjedhet, a kiváltó októl függően. Ha pedig sikerül elkerülni a gyakori éjszakai vizelést, az a kielégítő alvás visszaszerzése miatt az életminőséget is jelentősen javíthatja.    



Forrás: Urológiai Központ 

Az inkontinencia egyik típusa az úgynevezett stressz inkontinencia, amely nem a lelki megpróbáltatásra utal, hanem a nyomásra, amely a húgyhólyagot éri. 

“Egy kicsit beszaladt” – a köhögés közben szivárgó vizelet okai

Forrás: https://napidoktor.hu/index