Olimpiai sportok – Szinkronúszás

A műugrás ás a szinkronúszás közkedvelt látványos olimpiai sportág. Műugrás először 1904-ben szerepelt, toronyugrás 1908-ban. A szinkronúszás új számnak mondható, 1984 óta szerepel

A műugrás során a versenyzők rugalmas ugródeszkáról, változó magasságból, szaltókkal, forgásokkal tarkítva számukat. A deszkák általában 1-3 méter magasságban helyezkednek el a víztől, ezzel szemben a toronyugrás esetén szilárd felületről ugranak el, amely körülbelül 10 méterre található a víztől. A cél minél kisebb csobbanás és minél egyenesebb érkezés a vízbe.

olimpia_london

A szóló versenyeken kívül páros, úgynevezett szinkronugró versenyeket is rendeznek. A beosztás korcsoportok alapján történik. Mű- és toronyugró versenyeken a résztvevőknek egy sor különböző, adott követelményeknek megfelelő ugrásfajtát kell bemutatniuk. A versenyeken 7 vagy 9 pontozóbíró bírálja el a gyakorlat végrehajtását, minőségét, pontosságát és nehézségét.

A szinkronúszást vízibalettnek vagy műúszásnak is szokták emlegetni A versenyzők zenére hajtanak végre szólóban, párosban csapatban és szabad kombinációs kűr formájában.  A szinkronúszók speciálisan a kűrhoz és a versenyhez készített színes, csillogó dresszben jelennek meg, erősen festve, hogy távolról is jól lehessen látni őket.

Magyar szinkronúszók 1993. óta vesznek részt Európa és Világbajnokságokon.

Forrás: