Mitől leszünk sárgák?

A sárgaság okai különbözőek lehetnek – többféle, súlyos betegség lehet az oka annak, hogy besárgulunk, ezért minden esetben érdemes azonnal orvoshoz fordulni!

Ijesztő, ha egyszerre azt vesszük észre magunkon – vagy hozzátartozónkon -, hogy besárgult a bőre. A sárgaság nemcsak a bőrt, hanem a szem kötőhártyáját és a nyálkahártyákat is érinti.

A sárgaság kialakulása egy sokrétűbb folyamat. Kialakulhat akkor is, ha bizonyos ételeket eszünk: karotin-tartalmúakat, például, ha az illető túlságosan sok sárgarépát vagy tököt fogyasztott, de ilyenkor a szemen nem látszik az elszíneződés, és leggyakrabban gyerekeknél fordul elő.

Mi lehet az oka a sárgaságnak?

A besárgulás annak az eredménye, hogy bilirubin, vagyis epefesték rakódik le a szövetekben. Ha már valaki besárgul, annak legtöbb esetben súlyos betegség áll ennek háttérben! Leggyakrabban akkor képződik nagy mennyiségű bilirubin, amikor a lépben lebomlanak a vörösvérsejtek. A bilirubin a májba kerül, majd oldékonnyá válik és az epe kiválasztja – az epefesték nagy részét széklettel kiürítjük, de visszaszívódik egy része a bélből. Gond akkor nincs, ha a bilirubin termelődés és kiválasztás összhangban van egymással.

A sárgaság kialakulása működési zavarokból is adódhat, így az epe, a máj, a hasnyálmirigy illetve a vérképző szervek működésének zavarából.

maj6 Olvass még több cikket a májbetegségekről!

A sárgaság (Icterus) háromféle lehet: a prehepaticus icterus a máj előtti fázis, második a májeredetű sárgaság, harmadik pedig a posthepaticus, az elzáródásos sárgaság.

Amennyiben a vörösvérsejt pusztulása előrehaladott, megemelkedik a bilirubin-szint a vérben – ez a máj előtti fázis. Immunbetegségek esetén valamint vérképzőszervi problémákkor alakul ki.

Ha a sárgaság májbetegséget kísér, annak okai lehetnek a vírusos májgyulladás, májzsugorodás, májkárosodás alkoholfogyasztás miatt, enzimeltérések és egyes gyógyszerek is. Ha az epekiválasztással, epefelvétellel- és átalakítással van gond, akkor enzimhiány állhat a háttérben – a Gilbert-kór ennek jó példája, melynek során a sárgaság fizikai megterhelés vagy éhezés miatt alakul ki.

A vírusos májgyulladások okai a hepatitis vírustörzsek. Aki ebben a betegségben szenved, lázas, sárgalázzal küzd, nőnek a májenzim-értékei. A májban kialakuló, toxikus sérülést sok esetben okozza a hosszú ideje történő, fokozott alkoholfogyasztás, valamint bizonyos gyógyszerek szedése is. A problémák akár májelégtelenséghez, májzsugorodáshoz is vezethetnek, amely már visszafordíthatatlan.

Harmadik esetben a sárgaság kialakulása az epelefolyási akadálynak köszönhető. Ha az epe elzáródik, annak leggyakrabban az epeúti kövesség az oka, vagy pedig tumoros folyamatok, amelyek rosszindulatúak.  Ha a májkapuban megduzzadnak a nyirokcsomók, az szintén okozhat epeúti elzáródást.  Egyes esetekben gyulladások, szűkületek lehetnek az okai, vagy hegesedés, amely hasnyálmirigy-gyulladásnak köszönhető.

szervek%2528113%2529

A sárgaság megállapítása és kezelése

Amennyiben sárgaságot tapasztalunk, azonnal orvoshoz kell fordulni – hiszen a legtöbb esetben súlyos betegség áll mögötte!

Az orvos könnyen megállapítja a diagnózist laboratóriumi módszerekkel: egy bizonyos vizsgálat segít precízen megkülönböztetni, melyik a májban még nem járt bilirubin – ez a nem kötött, nem konjugált bilirubin -, és melyik az, amelyik már járt a májban, ez a konjugált bilirubin. A vizsgálat során kiderül, hogy a sárgaság oka a vérképző szervekből, az epéből vagy a májból indul-e.

Különbséget okoz, hogy az epeutak a májon belül, vagy májon kívül vannak-e elzáródva. Utóbbinak az epekő lehet az oka, ha azonban májon belüli az elzáródás, sajnos az májdaganatot is jelezhet.

Hogyan kezelhető a sárgaság?

A sárgaság kezelése természetesen aszerint történik, hogy mi a besárgulás oka. Azt az adott betegséget kell kezelni, ami kiváltotta.  Csak néhány kivétel van – ilyen a már említett Gilbert-kór is -, amikor nem súlyos betegség áll a sárgaság mögött.

Ha már kialakult a májzsugorodás, nem lehet gyógyítani, csak a betegség romlásának lassítására van lehetőség.  Amennyiben a sárgaságot autoimmun eredetű és a krónikus, fertőző májgyulladás (hepatitis B és C) okozta, többféle speciális terápia is rendelkezésre áll.

A gyógyulási esélyeket nagymértékben meghatározza, hogy mi a sárgaság kiváltó oka – a genetikai rendellenességek is nehezen kezelhetők sikerrel. Bizonyos esetekben – így az alkoholos májzsugorodásnál – sokat javíthat a beteg állapotán, ha életmódot változtat és megfelelően kezelik.

Forrás: