Kidudorodó vagy kiálló szemek? – Az ok pajzsmirigyes szembetegség is lehet

Talán észrevettük már, vannak emberek, akiknek a szeme mintha kissé kidülledne az átlagoshoz képest. A pajzsmirigyes szembetegség a szem izmait és szöveteit érinti. Diagnosztizálásához fizikai-, labor- és képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet.

A pajzsmirigyes szembetegség egy állapot, amely a szem izmaira és szöveteire van hatással. Akkor fordul elő, ha az embernek Graves-Basedow kór által kiváltott pajzsmirigy-túlműködése (hyperthyreosis) van. A pajzsmirigyes szembetegség diagnosztizálásához fizikai-, labor- és képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet.

Egyes tünetek ugyanakkor észrevehetők és otthoni ellenőrzés is segíthet abban, hogy már konkrét kérdéssel forduljunk szakemberhez. Mire érdemes odafigyelni?

  • Kidudorodó vagy kiálló szemek
  • Száraz, vörös, érzékeny és irritált szem
  • A látás megváltozása
  • Fájdalom vagy nyomás a szemben
  • Problémák a szem mozgatása esetén
  • Vizenyős szemek

Ha a fenti tünetek bármelyike fennáll nálunk, konzultáljunk orvossal!

Fizikális vizsgálat

Amennyiben még nem diagnosztizáltak esetünkben pajzsmirigy-túlműködést vagy Graves-Basedow kórt, az első teendő egy háziorvos felkeresése, aki elvégez egy fizikális vizsgálatot. Ő javasolhat specialistát további vizsgálatok céljából.

Szükség van szemészre, hogy ellenőrizzék a szemet; endokrinológusra, a hormonszint ellenőrzésére; belgyógyászra, hogy a hormonszintet ellenőrizzék; fontos a pajzsmirigy fizikális vizsgálata is.

A fizikális vizsgálat során az orvos megvizsgálja a páciens nyakát, hogy megnézze, nagyobb-e a pajzsmirigy a normálisnál, vagy fennállnak-e csomók. A doktor a terület tapintásával a pajzsmirigy fokozott véráramlását is ellenőrzi. Sztetoszkóp segítségével meghallgatja a pajzsmirigyben a megnövekedett véráramlás hangját.

A fizikális vizsgálat során az orvos a reflexeket, a pulzusszámot és ritmust, a vérnyomást, a testhőmérsékletet; a bőr, a körmök, a haj, az arc állapotát és a testsúlyt is ellenőrzi. Ezen kívül megvizsgálja, fennáll-e remegés. A pajzsmirigyes szembetegség megállapításához teljes szemvizsgálatra is szükség van. Tesztelni kell a látást, a színlátást, a vizuális mezőket. Az orvos szemhéjméréseket végez, ellenőrzi a szemnyomás-értékeket és a látóidegeket.

Laboratóriumi vizsgálatok

Amennyiben a páciensnél még nem diagnosztizálták a Graves-Basedow kórt, a doktor először laboratóriumi vizsgálatokat rendelhet el annak megerősítésére. Szintén szükség lehet vértesztek elvégzésére.

A pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH), a tiroxin (T4), trijódtironin (T3), pajzsmirigy-stimuláló immunglobulin (TSI), pajzsmirigy-stimuláló hormon receptor antitest (TRAb), pajzsmirigy-peroxidáz elleni antitest (anti-TPO) szintek ellenőrzésére.

  • Ha még nem diagnosztizálták a Graves-kórt, a következő képalkotó vizsgálatokat is elvégzik.
  • Radioaktív jódfelvételi teszt röntgensugarakkal annak ellenőrzésére, miként gyűjti össze a pajzsmirigy a jódot.
  • Pajzsmirigy-ultrahang, hogy az orvos megbizonyosodjon arról, hogy a szerv megnagyobbodott-e vagy vannak-e csomók
  • CT vizsgálat a megnagyobbodott pajzsmirigy és csomók ellenőrzésére
  • MRI a megnagyobbodott pajzsmirigy és csomók ellenőrzésére

Amennyiben a Graves-kór jelenléte már tisztázott, a szem és szemizmok állapotának megerősítésére CT vizgsálatot, MRI-t vehet igénybe az orvos. Ezek a gyulladt szöveteket, a megnagyobbodott izmokat és az összenyomott látóidegeket mutatják ki.

Előfordulhat, hogy a pajzsmirigyes szembetegség egyes tünetei hasonlóak más állapotokhoz, például orbitális daganatokhoz – amely rendellenes növekedést jelent a szemüregekben. Ilyen esetben az orvos több vizsgálatot is végez a páciens állapotának megerősítésére.

A fizikai-, a laboratóriumi- és a képalkotó vizsgálatok eredményeinek kombinálásával a doktor megállapíthatja, hogy fennáll-e az illetőnél pajzsmirigyes szembetegség vagy valami más.

Olvasd el ezt is!

Ezeked ne edd pajzsmirigy-alulműködés esetén!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php


Egy válasz

  1. jáger lászló

    Szememmel minden rendben.
    Jód tablettát sem használok….
    csak ennyi
    barátilag
    J.L.