Az árpa nemcsak egy növény

Eltűnhet magától, de előfordul, hogy csak orvos tudja eltávolítani – mi az árpa, hogyan keletkezik, és miért?

Az árpa nemcsak egy növény, amit mindenki ismer: egy kicsi, gyulladásos tályog neve is, amely a szemet érinti. A szemhéj szélén jön létre, ezért nagyon bosszantó lehet.  Ráadásul egyszerre több is kialakulhat. Lehet belső és külső árpa, aszerint, hogy a szemhéj melyik oldalán jön elő. A bőrrel fedett külső felszínen is zavaró, de a szemgolyó felőli belső oldalon végképp. Betegségről van szó, ami a mindennapokban is zavarhatja az embert.

De mitől jön létre az árpa?

Egy bakteriális fertőzés eredménye, mely az olajtermelő mirigyeket érinti. A kórokozó neve Staphylococcus aureus. Mivel a bőr gyulladásos folyamata ez, gyakori a cukorbetegséggel küzdőknél. Előjöhet, ha legyengül az immunrendszer, vírusfertőzés lép fel. A rossz higiénés körülmények hatására, valamint akkor is létrejöhet árpa, ha gyakran dörzsöljük a szemünket, főként piszkos kézzel. Gyermekeknél is kialakulhat, általában felső légúti hurut velejárójaként. Nőknél a sminkhasználat eltúlzása is eredményezheti.

Az árpa tünetei nem észrevehetetlenek, hiszen a szemhéj pirosodik, megduzzad. Amennyiben előrehajolunk, lüktető érzés tapasztalható. Bepirosodhat a kötőhártya is, a szemhéjakon göb keletkezhet, sőt váladék is jöhet a szemrésből.

szem52

Ha külső árpáról van szó, ez látványos – de a terület érzékeny is, hiszen az árpa a szemhéj széle alatt van. Ez a ritkább változat, a szemhéj külső felén levő Zeiss, illetve Moll-mirigyek gyulladásáról van szó. A belső árpa a szemhéj belső felületén keletkezik, a Meibom-mirigyek gyulladása vagy hordeolum. Ez védettebb helyen van, nem mindig vehető észre. Ellenben a beteget olyannyira zavarhatja, hogy a látása homályos lehet. Kitapintani lehet, kemény és ruganyos. Fájdalmas, de később puhábbá válik.

Van rá esély, hogy az árpa magától eltűnik: kifakadhat, ennek előjelei is vannak. Ahogyan a pattanásoknál, egy gennycsap jelenik meg, amely előbb-utóbb kifakad. Segíteni lehet házi praktikával, hogy a genny beolvadjon és ez mielőbb megtörténjen: tegyünk rá egy meleg és nedves borogatást, kötést, amely párásan tartja a környezetét.

Masszírozhatjuk is melegvizes vattával, illetve többször érdemes áttörölni a szemhéjakat. Ha az árpa kifakadt, nincs más dolga a betegnek, minthogy kitisztítsa. Az orvos felírhat antibiotikumos kenőcsöt vagy szemcseppet is. A gyulladást a kenőccsel vagy szemcseppel lehet lokalizálni.

Mivel egy gyulladásról van szó, az továbbterjedhet, ha nem szakszerűen látják el az árpát – ezért otthon ne álljunk neki nyomkodni! Az árpát orvosi úton is el lehet távolítani, szemész végzi.

A kisebb ambuláns műtét abból áll, hogy érzéstelenítik a szemhéj adott részét, és ejtenek egy 2-3 mm-es metszést a göb felett. Ha belső árpáról van szó, a metszést a szemhéj belső felületén a szélre merőlegesen ejtik. Külső árpánál a szemhéj külső felületén a szemhéj szélével párhuzamos lesz a metszés. Ennek során a genny kiürül. A beteg párakötést kap, illetve otthon kennie kell antibiotikumos szemkenőccsel a területet. A sebet később nem kell varrni, magától rendbejön.

szem52

Ha időben nem fakad ki az árpa, úgynevezett jégárpa lesz belőle – ennél a változatnál a kivezető csatorna elzáródik, és a váladék felhalmozódik. Nem fáj és nem okoz panaszokat. Bizonyos esetekben a kivezető cső megnyílik, és a váladék távozik. Magától ez ritka, ezért az árpa ezen változatát is műteni kell, de ebben az esetben a heges tokot is ki kell metszeni.

Szövődmények

Az árpa megműtésekor az érzéstelenítő injekció következtében a szemhájak bevérezhetnek. Nem kell tőle megijedni, pár hét alatt felszívódik. Rossz hír, hogy az árpa kiújulhat – oda kell figyelni a tisztaságra, mindig megmosott kézzel érjünk a szemünkhöz! Amennyiben a jégárpát eltávolították és ismét jelentkezik, érdemes elvégeztetni szövettani vizsgálatot. Hasonlóan néz ugyanis ki a Meibom-mirigy rosszindulatú daganata is. Lassú a növekedése, de a környezetre is átterjed és áttéteket képezhet.

Amennyiben a szervezet védekezőképessége csökkent, szemhéjtályogra is esélyünk lehet – vigyázzunk, mert a gyulladás a szemgödör mélyebb részeit, valamint az érhálózatot is érintheti.

Forrás: