Andrológia – Az időskor férfiegészségről

Az andrológia egyik fő témája napjainkban az idősödő férfiak orvostudománya, illetve ennek andrológiai vonatkozásai.

Az öregedés tünetei

A tesztoszteron szintjének csökkenése miatt megbomlik a férfiak érzelmi stabilitása, viselkedésbeli változások történnek. Ilyenkor a férfiak idegesebbek, agresszívabbak lehetnek, növekszik a türelmetlenség. Általános tünet még a hőhullámok megjelenése, izgatottság, belső feszültség, szédülés, fejfájás, csökkent koncentrációkészség. Alvászavarok jelentkezhetnek, és romlik a memória is. Az alvás zavara a tüneteket erősíti, növekszik a fáradékonyság, csökken a fizikai terhelhetőség.

A férfiak a munkahelyi konfliktusokat nehezebben élik meg, a családi életben is nagyobb türelem szükséges a családtagok részéről. A depresszió előfordulásának gyakorisága is jelentősen növekszik. Csökken az összes izomtömeg, és csökken az izmok hossza és ereje is. A szőrnövekedés, hajnövekedés zavart szenved, amely zavar főleg a hosszirányú növekedésben mutatható ki. Csökken az érintési ingerekre való reagálás, romlik az érzőrendszer egészében, amely a szexuális panaszok erősödéséhez vezet.

A tesztoszteron hiányállapot során megnövekszik a szív-és érrendszeri betegségek előfordulása, a hím nemi hormon érvédő hatásának elmaradása miatt. Változások történnek a vérképzésben is.

Szexuális tünetek

Ma is általánosnak tekinthető szemlélet, hogy az idős embernek nincs szüksége szexuális kapcsolatra, a szexuális funkciók vizsgálata, vagy akárcsak megkérdezése ritkán terjed ki a 65 év feletti korosztályra. Pedig az idősödő korosztálynak is van igénye a szexuális életre. Felmérések szerint a 66-71 év közötti férfiak 28%-a heti egy közösülésről számol be, 80 év és 102 év közötti férfiak 83%-a és ugyanilyen korú nők 64%-a igényel – igaz ilyenkor már közösülés nélküli – szexuális gyengédséget, érintést.

Idős korban számos tényező befolyásolja a szexuális életet. A hormonális változások következtében csökken a szexuális vágyakozás, más néven libidó, és gyakrabban alakul ki merevedési zavar. Előfordulnak ejakulációs problémák is. A szexuális tüneteket erősíthetik a gyakrabban előforduló betegségek, rendszerbetegségek, és az ezek miatt szedett gyógyszerek is. Társulnak még a korral együtt járó fizikai és pszicho-szociális változások is.

Az időskori szexuális aktivitás is függ a hangulattól, az önbizalomtól, az emberi kapcsolatoktól és az élettel való általános megelégedettségtől. Időskorra általában a házasságon belüli szexuális élet a jellemző, melynek gyakorisága összefüggést mutat a pár korábbi szexuális kapcsolatának minőségével. Idős korban a szexuális aktivitás megszűnésének leggyakoribb oka a partner hiánya. Emellett az intimitás társadalmilag is kevésbé elfogadott. Sokan gondolják, hogy a nyugdíjas kor elérésével a szexuális életből is vissza kell vonulniuk.

A szexuális vágy, a libidó csökkenése gyakori velejárója az öregedés folyamatának, persze előfordulhat ez fiatalabb korban is, ilyenkor általában hormonális eltérés, vagy lelki okok állnak a háttérben, de a prosztata idült gyulladása is okozhat ilyen tüneteket.

A szexuális eltérések között a merevedés zavara a leggyakoribb. Ennek egyik oka a már említett hormonális változás. Az erekció folyamata napjainkra részleteiben is megismert, komplex folyamat. Látás, tapintás, szaglás egyaránt létrehoz ingerületet, amely az agyi és gerincvelői idegi pályákon keresztül jut el a paraszimpatikus rostokon át a hímvesszőig. Itt az inger hatására az un. endothel sejtekben nitrogén-monoxid gáz képződik, ami könnyen jut be a barlangos testekben lévő erek simaizom-sejtjeibe, ahol egy biokémiai folyamatban vesz részt, melynek során olyan anyag keletkezik, ami elengedhetetlen feltétele a simaizmok ellazulásának.

Amikor ezek az izomsejtek ellazulnak, az érfal elernyed, maga az ér kitágul, rajta több vér képes áthaladni. A barlangos testek ereinek speciális anatómiai felépítése révén nagyobb öblök telnek meg vérrel, az elvezető vénás rendszert elnyomva a jelentős vértöbblet révén kialakul a merevedés. Tehát ehhez szükséges megfelelő szexuális inger, az idegpályák és a folyamatban részt vevő struktúrák fiziológiai épsége, és az erek falának rugalmassága. Ha bármelyik nem megfelelően működik, a merevedés nem lesz teljes. Az öregedés folyamán ezek a szervrendszerek gyakran károsodnak, tehát érthető, hogy az öregedéssel gyakrabban fordul elő merevedési zavar.

Akkor beszélünk a merevedés zavaráról, ha a szexuális aktushoz szükséges erekció vagy nem jön létre, vagy nem kellő fokú, vagy nem tart kellő ideig, és ez az eltérés legalább 3 hónapja fennáll, illetve ismételten jelentkezik. Lehet szervi és lelki eredetű, bár ezek az okok természetesen leggyakrabban együtt jelentkeznek. A szervi eltérések között leggyakoribb az éreredetű probléma, valamint előfordulnak beidegzési zavarok, hormonális okok, anatómiai eltérések, bizonyos rendszerbetegségek és ezek gyógyszeres kezelései.

Legfőbb rizikófaktorai a cukorbetegség, melynek során az erekciós zavar előfordulása négyszer gyakoribb, az érfalat károsító hatás mellett a beidegzés zavarát okozza, valamint a magas vérnyomás betegség, ami úgyszintén érkárosító. A magas koleszterin és vér zsírsav szint, a szívbetegségek, a prosztata betegségei és azok bizonyos kezelési módjai tartoznak még a legfontosabb rizikótényezők közé. Itt kell megemlíteni a dohányzás érkárosító hatását is! Az idősödő férfit illetve a férfi klimaxban szenvedő pácienst gyakran ez a tünet irányítja orvoshoz, sok esetben így derül ki valamely rendszerbetegség, vagy pl. szív probléma is.

Gyakori tünet az ondótávozás (ejakuláció) zavara is, elsősorban az ondó mennyiségének csökkenése jellemző, de előfordul a fájdalmas ejakuláció megjelenése is, amely elsősorban a külön fejezetben tárgyalt alsó húgyúti tünetegyüttes velejárója.

Kórismézése az utóbbi években igen jelentősen fejlődött, ma már a merevedés erőssége, foka, egyaránt fájdalmatlanul, műszeresen és objektíven mérhető. Jelentős fejlődésen mentek át a képalkotó vizsgálati módszerek is. Mindezek által, nem fájdalmas vizsgálatokkal kimutatható a zavar eredete, így lehetőség nyílhat a legjobb eredményességgel végezhető oki kezelésre. Amennyiben olyan kórok derül ki a vizsgálatok során mely nem gyógyítható, de karban tartható, mint pl. a cukorbaj, a merevedési képesség is javítható, bár itt sem lehet a funkció visszaállítását remélni, de lehetőség van, akár alkalmankénti erekció létrehozására.

Az idősödés – korábbi feltételezésekkel ellentétben – nem jár feltétlenül a szexuális lehetőségek és szokások alapvető megváltozásával. A rendszeres szexuális élet segít megőrizni a fiatalos megjelenést, szerepe van az ideális testsúly megtartásában.

Az idősödő férfiak kezelése

Az öregedés és a férfi klimax kezelése összetett, komplex munka, több szakember egyidejű segítségét követeli meg. Megfelelő gondozás mellett a férfi klimax átmeneti kóros állapot, amely gyógyítható, és elérhető, hogy a beteg ismét férfi ereje teljébe kerüljön.

Elsődleges szerepe van a tesztoszteron pótlásának. Ennek egyetlen ellenjavallatát jelenti a prosztatarák (PCA) és prosztata jóindulatú megnagyobbodása (Benignus Prostata Hyperplasia, BPH). Amennyiben a PCA lehetőségét vizsgálatainkkal kizártuk, a kezelés szigorú ellenőrzés mellett életkori határok nélkül folytatható. Indikációja a bizonyított tesztoszteronhiány. Amennyiben a serum össz tesztoszteronszintje 10 nmol/l alatti, a kezelés indokolt. A terápia során nem kell a normális határokon belüli androgénszint elérésére törekedni, a tünetek enyhítésére ill. javítására elegendő a normális alsó határhoz közeli "subnormalis" szint tartása.

A libidó csökkenése esetén vitaminkombinációk, afrodiziákumok adhatók, a merevedési zavar terápiája során törekszünk a kóroknak megfelelő, lehetőség szerint oki kezelést végezni. A hormonszint ellenőrzése és lehetőség szerinti pótlása elengedhetetlen tényező. Az elmúlt évek forradalmi fejlődésének köszönhetően ma hazánkban is 3 szájon át adható gyógyszer áll rendelkezésre, amelyekkel az esetek kb. 80%-ában megfelelő fokú erekció hozható létre. Sok esetben a gyógyszeres kezeléssel a funkció annyira javítható, hogy a kezelést csak bizonyos ideig kell folytatni. Ezek a szerek a fent említett biokémiai folyamatokba avatkoznak be. Nitrát tartalmú szereket szedő szívbetegek, nem beállított, alacsony vérnyomású férfiak, súlyos szív-, vese-és májbetegek nem használhatják!

A gyógyszereken kívül lehetőség van (fájdalmatlan!) injekciós kezelésre is. Ennek során kicsi és vékony tűvel olyan anyagot fecskendezünk a barlangos testbe, amely akarattól függetlenül merevedést idéz elő. A szer adagjának beállítása során a páciens a módszer kivitelezését megtanulja, majd öninjekciós módszerként önállóan alkalmazza.

Ha a merevedési zavar okaként a vénás rendszer hibáját találjuk, sebészeti módszert alkalmazhatunk az erekciós képesség javítására.

Amennyiben ezek a kezelési módok nem hoznak eredményt vagy nem alkalmazhatók, végső megoldásként pénisz protézis beültetést végezhetünk. Választható állandó merevedést biztosító, vagy hajlítható protézis is, a legmodernebb készülék a herezacskóba ültetett pumpa által felfújható illetve leengedhető.

Az alsó húgyúti tünetegyüttessel járó panaszok jelentős mértékben befolyásolják az életminőséget. Az idült bakteriális prosztata gyulladás kezelése célzott, megfelelő ideig tartó (akár 4-6 hét!) antibiotikum kezelés, szükség esetén kombinációban. Ez kiegészíthető gyulladáscsökkentő-, ill. a panaszok súlyosságától függően egyéb gyógyszeres vagy gyógynövényes kezelésekkel.

A BPH gyógyszeres kezelése alfa-receptor gátlók, 5-alfa-reduktáz-gátlók és gyógynövények adását jelenti. Ezeket kombinálhatjuk is egymással. Nem elhanyagolható szerep jut a gyógynövényeknek is. A tünetek és a BPH kezdeti stádiumában sokan vélik úgy, hogy célszerűbb természetes anyagok bevitelével kezelni a panaszokat. Az egyik leggyakrabban alkalmazott phytoterapeutikum az afrikai fűrészpálma (Serenoa repens) kivonata, melynek bizonyítottan van 5-alfa-reduktáz gátló, és antiösztrogén hatása. A fűszerpálma és afrikai törpepálma gyümölcsének kivonata (Sabal serrulata, Pygeum africanum), a csalángyökér kivonat (Urtica radix), a tökmagkivonat (Cucurbita semen), a fűpollen kivonat (Secele cereale), a rozspollen, a liliomnövény kivonata (Hypoxidace-félék) jól ismert, széles körben alkalmazott kezelési módszer, sok esetben a gyógyszeres, vagy műtéti terápia kiegészítéseként.

Amennyiben a panaszok nem enyhülnek, a vizeletáramlás gyengül, a visszamaradó vizelet mennyisége nő, vizeletelakadás lép fel, vesefunkciós károsodás jelentkezik, műtéti kezelés indikált. A prosztata nagyságától függően (nagyobb, mint 50-60 gr) nyílt prosztata műtétet, vagy kisebb prosztata esetén húgycsövön keresztüli, ún. endoscopos műtétet végzünk. A beavatkozások másik csoportját azok a minimálisan invazív eljárások jelentik, melyek során a prosztata szövet nekrózisa révén érünk el szövetpusztulást különböző energiaforrások felhasználásával. (lézer, radiohullám, tűelektródok (TUNA), mikrohullám (TUMT) , ultrarövidhullám, (HIFU))

A prosztatarák kezelése a felfedezéskor észlelt stádium függvénye. Korai stádiumú prosztatarák műtéti úton, vagy sugárkezeléssel gyógyítható, az előrehaladott stádiumú betegség esetén a hormonrendszerre ható gyógyszeres kezelés, valamint a kiterjedtség függvényében citosztatikumok, csontvédő gyógyszerek adása esetleges kiegészítő terápia használata szükséges.

Forrás: