A cigi nem csak egy cigi – Füstmentes világnap

Napjainkra mindenki számára világos, hogy a dohányzás a világon az egyik legelterjedtebb drogélvezet, és mint ilyen, halálos szokás. November 10-e idén is a Füstmentes Világnap jegyében telik

Dohányzás következtében világszerte évente egy Finnországnyi (kb. 5 millió) ember hal meg napjainkban, pontosítva kb. 6 másodpercenként egy ember. A dohányzásról leszokni, ha már rászokott valaki, nagyon nehéz. Leggyakrabban akkor szoknak le, ha megbetegszenek. A nők a terhesség kedvéért gyakran abbahagyják a dohányzást, de egy-két év múlva folytatják. A férfiak kicsit idősebb korban, szív- és érrendszeri betegség miatt adják fel ezt a szokásukat.

Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzései szerint 2025-2050 között előreláthatóan évi tíz millió ember hal majd meg dohányzás következtében, ha nem sikerül drasztikusan visszaszorítani a dohányzást a felnőttek leszokásának fokozásával, illetve a fiatalok rászokásának megelőzésével. Napjainkban a fejlett országokban a dohányzás specifikus halálozások részaránya a 70 év alatti férfiak halálozásában 24 százalék, a nőkében 7 százalék. A középkorú férfiak körében a szív- és érrendszeri halálozások egyharmada, a rákhalálozások közel fele, a légző rendszeri betegségek okozta halálozások kétharmada a dohányzásnak tulajdonítható.

dohanyzas_kepgaleria10

Magyarország a világ cigaretta fogyasztóinak élvonalába tartozik az évi egy főre jutó 2200 szál fogyasztással és a dohányosok magas arányával. A dohányosok hazánkban napi átlag egy doboz elszívásáról számolnak be. Mind a férfiak, mind a nők tizenévesen szoknak rá a dohányzásra – a fiatalok körében végzett adatfelvételek szerint a lányok korábban.

Tény, hogy a nikotin addiktív hatása miatt a dohányzásról nehéz leszokni. A nők a terhesség kedvéért gyakran abbahagyják a dohányzást, legtöbbször csak egy-két évre, a férfiak pedig idősebb korban, leginkább szív- és érrendszeri betegség miatt adják fel ezt a szokásukat. A kikérdezést megelőző 6 hónapban a naponta dohányzók 1/4-e (25%), az alkalmi dohányzók közel fele (40%) próbált leszokni a dohányzásról.

A dohányzás a legjelentősebb megelőzhető halálok a fejlett országokban, így Magyarországon is. A tüdőrákban elhunytak számát tekintve Magyarország világelső, ennek a betegségnek a 90 százaléka a dohányzás számlájára írandó. Emiatt is nagyon fontos a dohányzók számára a folyamatos vizsgálat. A tüdőszűrés során készülő, hagyományos mellkasi röntgen vizsgálatoknál a tüdő egy része korlátozottan vizsgálható, mert a rávetülő anatómiai képletek (pl. rekeszizom, szív és nagy erek) nehezítik a megítélést.

Az alacsony sugárdózissal készült tüdő CT vizsgálat során, egyetlen légvétellel a tüdő egészéről vékonyrétegű metszeti képek készíthetők, így a röntgenfelvételen még nem látható gócok is felismerhetők, ami egy naponta legalább 1 doboz cigarettát elszívó dohányos számára életmentő fontosságú lehet.

pet_kapcsolat6

Dohányosok száma

A leszokásban még mindig Amerika áll az első helyen, de pozitívan értékelendő, hogy 2000 óta a férfiak körében csökken a dohányzás gyakorisága, sajnos velük ellentétben a nők körében nem beszélhetünk pozitív változásról, náluk gyakorlatilag változatlan ez az arány. Az eredményeket összevetve a 2009-es felmérés adataival, az eredmények azt bizonyítják, hogy a 65 év alatti férfiaknál közel 2%-os csökkenés, a 65 év felettieknél azonban 2%-os emelkedés tapasztalható. A nőknél 1%-kal nőtt a naponta dohányzók aránya 2009 óta.

Cigarettafogyasztás

Magyarországon évtizedek óta kiemelkedően magas az egy főre jutó cigarettafogyasztás. Az 1990-es évektől átlagot tekintve még ma is a világvezető dohányfogyasztói között vagyunk. A hivatalos statisztikák szerint néhány éve ugyan csökkenni látszik a fogyasztás, de nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ezzel párhuzamosan, jelentősen nőtt a sodort és csempészett cigaretta forgalma is.

Az Egészségügyi Világszervezet HFA adatbázisa szerint a hetvenes évek óta az évi cigarettafogyasztás több mint 2000 szál cigaretta (a legális kereskedelemben eladott cigaretta mennyisége elosztva a teljes népességgel). 1970-től az évi 2100 szálról 1993-94-re elértük a 2700 szál/év/fő csúcsot. Azóta csökkenő a trend. Az elszívott cigaretták száma közel 8%-kal csökkent 2009 óta. A gyári és sodort cigaretták aránya jelentősen megváltozott: 2012-ben a sodort cigaretták száma majdnem a duplájára növekedett, elérte az elszívott cigaretták mennyiségének egyharmadát. A dohányosok kétharmada (66%) gyújt rá a saját otthonában. A nemdohányzók 12%-a szív be dohányfüstöt otthon is.

shutterstock_12056254Kik dohányoznak legtöbbet?
A legfeljebb 8 általánost végzett férfiak 45%-a dohányzik naponta, míg ez az arány a legfeljebb érettségiig jutó férfiaknál 32%, az ennél magasabb végzettségűeknél 20%.Az iskolai végzettséggel meredeken csökken a napi rendszerességgel dohányzó férfiak aránya. A nők között a középiskolát végzettek gyújtanak rá naponta a legnagyobb arányban (legfeljebb 8 általánost végzettek: 22%; a legfeljebb érettségizettek: 26%; érettséginél magasabb végzettségűek: 18%).
Általában a saját anyagi helyzetüket nehéznek vélő férfiak dohányoznak a legtöbbet ( 54%) Azok a férfiak, akik anyagi helyzetüket közepesnek ítélik meg, csak fele olyan gyakorisággal (25%) gyújtanak rá naponta. A magukat jómódúnak tartó férfiak 45%-a dohányzik rendszeresen. Elmondható, hogy a nők esetében is hasonlóan alakul az eloszlás: 37% – 19% – 35%.

A dohányzás korlátozását az egészségügyi, közoktatási és más közintézményekben valamint játszótereken a dohányzók és nem dohányzók egyaránt támogatják. A nemdohányzók többsége (61%) egyetért azzal, hogy bárokban, kocsmákban tiltják a dohányzást, sőt a dohányosok negyede is így véli. Az éttermekre, közlekedési eszközökre és munkahelyekre vonatkozó tiltást a nemdohányzók 80%-a, a dohányosok fele támogatja.

A cikk az Országos Egészségfejlesztési Intézet 2012-es felmérése alapján készült.

Forrás: