Volt, nincs rossz emlék

Az agy időszakos visszafordítása gyerekkori állapotába segíthet a poszt-traumás stressztől vagy fóbiáktól szenvedőknek örökre megszabadulni a félelmeiktől és a rossz emlék okozta hosszútávú hatásoktól.

Millió emlék őrzője

Egereken végzett kísérletek segítségével jöttek rá a kutatók az emlékek átkeretezésére. A legígéretesebb módszerek egyike azt a rövid időszakot használja ki, amikor a felnőtt agya nagyon hasonló egy csecsemőéhez, azaz ugyanúgy alakítható. Ez alatt az úgynevezett rekonszolidációs időszak alatt ugyanis az emlékek átalakíthatóvá és kitörölhetővé válnak. A New York Egyetemen Daniela Schiller és munkatársai önkéntesek segítségével egy úgynevezett kioltást alkalmazva tesztelték ezt a módszert.

agy3

A jelentkezőknek kék négyzetet vetítettek egy képernyőre, miközben enyhe áramütés érte őket. Egy nappal később Schiller felidézte néhányukban a rossz emlékeket azzal, hogy újra bemutatta a négyzetet és áramütést is előidézett, majd úgy próbálta manipulálni az emlékeket, hogy ismétlődően csak a kék négyzetet mutatta. Azt figyelték meg, hogy a rekonszolidációs időszak alatt az ingerek ismétlése blokkolta a félelmet keltő emlékeket, ezért azok nem tértek vissza.Egy évvel később, azok, akiknél a rekonszolidációs időszak alatt alkalmazták a kioltást, – a többiekkel ellentétben – nem mutattak félelmet a kék négyzeteket látva. Az egereken végzett kísérletek során arra is fényt derítettek a kutatók, hogy a rossz emlékek kitörlésének képességét akkor veszítik el a rágcsálók, amikor agyukban kezd kifejlődni a perineuronális háló (PNN).

Cyril Herry, a franciaországi Magendie Neurocentre munkatársa és csapata ebből azt a következtetést vonták le, hogy ennek a hálónak az elpusztításával visszatéríthető az agy a csecsemőkori állapotába. Mivel ez a háló újranő, a traumát okozó emlékek kitörölhetőek anélkül, hogy ezzel hosszú távon károsodást okoznánk az emlékezetben.

Forrás: https://napidoktor.hu/index