„Miért mondja?” -A paranoia gyógyítható?

A paranoiás ember a mások cselekedeteit, mondandóját gyanakvóan kezeli, rosszindulatot és fenyegetést vél felfedezni bennük. Ki lehet-e belőle gyógyulni?

Mi segíthet?

A paranoid személyiségzavaron leginkább a pszichoterápiás kezelés segíthet. Ambuláns keretek közt zajlik a gyógyítás. Az elején a legnagyobb kihívás az orvos számára elnyerni a paranoiás beteg bizalmát, hiszen ő mindenkire gyanakszik. S mivel igen éles a megfigyelőképessége, észreveszi, ha nem őszinték vele.

A színlelést gyorsan kiszúrja. Az orvos annyit tehet, hogy látszólag egyetért vele, hiszen téveszméi ellenkezőjéről nem lehet a beteget meggyőzni. Az orvos tehát elfogadja az eszméket, miközben feltáró terápiát alkalmaz. Időre és türelemre van szükség a paranoiás betegekhez, valamint az orvos-beteg közti bizalom minél nagyobb fokú kiépítésére.

orvos72

Ha a beteg magatartása veszélyeztetővé válik – másokat bánthat, gyilkossági szándékai vannak, vagy esetleg magában tehet kárt – akkor szükséges a kórházi kezelés. Sajnos ez gyakran járhat azzal, hogy a paranoiás elveszíti az orvosba vetett bizalmát.

Gyógyszerek

A paranoid személyiségzavar kezelése leginkább antipszichotikumokkal lehetséges. A gyógyszerek lényeg nem igazán a téveszmék megszüntetése, sokkal inkább az agresszív indulatok, a téveszmékhez társuló esetleges hangulatzavarok, a nyugtalanság és szorongás kezelése. Alkalmazhatók tabletta, oldat és injekció formájában is. Az antipszichotikus kezelés hónapokon át zajlik, ennek nehézsége, hogy a paranoiás maga nem látja be, hogy beteg, ezért nem egyszerű rávenni a tartós gyógyszeres kezelésre. A leghatékonyabban úgy lehet csökkenteni a tüneteket, ha a pszichoterápiát a gyógyszeres kezeléssel kombinálják.

gyogyszer48012

Gyógyítható?

Nemzetközi kutatások alapján született az eredmény, miszerint a paranoiás betegek felének lehet rendezni kezeléssel az állapotát, 20 százalékuknál a tünetek valamilyen szintű csökkenését lehet elérni, 30 százalékuknál pedig nem változik semmi a kezelés hatására sem.

Nők esetében a megfigyelések alapján jobb a gyógyulás esélye. Akkor is nagyobb a gyógyulási esély, ha fiatalabb korban kezdik a beteg kezelését. Minél hamarabb kerül orvoshoz a beteg a tünetek megjelenésétől számítva, annál nagyobb esélye van a gyógyulásra. Sokszor segít, ha a betegség kialakulásában szerepet játszott stresszorok megszűnnek.

Ugyanakkor bizonyos betegek skizofréniássá válnak: a paranoid zavarok nagyjából 20-25 százaléka válthat át skizofréniába, a paranoiások kb. 10 százalékánál pedig hangulatzavar figyelhető meg később.

Forrás: