Lyme-kór, vagy sokizületi gyulladás? Így tudhatjuk meg

A sokízületi gyulladás tünetei hasonlítanak a Lyme-kór kapcsán kialakuló ízületi panaszokra. A pontos diagnózis fontos, hogy megfelelő kezelést kapjunk.

Arról, hogy hogyan lehet megkülönböztetni egymástól a két betegséget, dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.

Kullancscsípés vagy autoimmun betegség?

A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi nevű baktériummal fertőzött kullancsok csípésével terjed. Sokan a kullancscsípést nem veszik észre és a jellegzetes kokárdaszerű bőrtünetek sem mindenkinél jelentkeznek, ezért az egyéb panaszok – láz, fejfájás, izomfájdalom – jelentkezése kapcsán nem is gondolnak arra, hogy tüneteik kullancscsípéssel lehetnek összefüggésben.

Foto:123rf.com

Ha az orvos a Lyme-kórt a legkorábbi stádiumban tudja diagnosztizálni, akkor antibiotikumokat írhat fel a fertőzés kezelésére, ami gyakran megakadályozhatja a késői stádiumú ízületi gyulladás kialakulását. Ha viszont a Lyme-fertőzés nem kerül idejében felismerésre és elmarad az ilyenkor szükséges kezelés, akkor a betegség elhúzódó panaszokat okozhat.

 

Hetek, hónapok múlva idegrendszeri, szív- és érrendszert érintő elváltozások és ízületi fájdalmak, gyulladások és duzzanat jelentkezhet. Az ízületi panaszokról ilyen esetben nehéz megállapítani, hogy autoimmun eredetű betegség vagy a Lyme-kór tüneteként jelentkeznek.

 

Lyme-kór és RA: ebben különböznek a tünetek

A sokízületi gyulladás, másnéven rheumatoid arthritis (RA) és a késői stádiumú Lyme-kór egyaránt okozhat ízületi gyulladást. Mindkét betegségre jellemző tünetek lehetnek a fáradtság, fejfájás, ízületi fájdalom és ízületi duzzanat.

Foto:123rf.com

Különbség azonban a két betegség között, hogy a rheumatoid arthritis általában a kéz- és a lábujjaknál okoz fájdalmat, duzzanatot, merevséget, és egyformán érinti az ízületeket a test mindkét oldalán. A Lyme-kór kapcsán kialakuló ízületi gyulladás ezzel szemben ritkán szimmetrikus, és jellemzően az egyik térdben jelentkezik.

 

Kivizsgálással megállapítható, mi okozza a tüneteket

Ha a tünetei alapján úgy véli, hogy Lyme-kór vagy RA is állhat a háttérben, orvoshoz kell fordulnia. A beteg kórtörténetének és tüneteinek megismerésével és vérvizsgálat elvégzésével meg lehet állapítani, hogy Lyme-kór vagy RA okozza-e a panaszokat. Ezeken kívül az orvos képalkotó vagy ultrahangos vizsgálatokat rendelhet el az ízületi károsodás korai jeleinek azonosítására.

 

Eltérő kezelésre van szükség

A Lyme-kór általában kezeléssel megszűnik, bár ez néha évekig is eltarthat. A betegség kezelési lehetőségei attól függenek, hogy egy személy mikor kapja meg a diagnózist. Ha ez a korai stádiumban elmarad és később ízületi gyulladás alakul ki, akkor az orvos hosszabb antibiotikum-kúrával kezelheti a tüneteket. A Lyme-kór miatt kialakult ízületi gyulladás általában reagál a kezelésre, és idővel rendszerint megszűnik. Egyéntől függően azonban előfordulhatnak később ismétlődő Lyme-ízületi gyulladások is.

Nem csak a Lyme-kórtól kell tartani! – Milyen betegségek okozója lehet a kullancs?

sokízületi gyulladás ezzel szemben krónikus betegség, melynek kezeléséhez az immunrendszer működését elnyomó készítmények szedésére van szükség. A hatékony kezeléssel meg lehet fékezni a betegség súlyosbodását és minimalizálni lehet a szervezet károsodását, ám meggyógyítani nem lehet, az autoimmun betegségek gyógymódja jelenleg nem ismert. A korai diagnózis fontos, mert a hosszú ideje fennálló ízületi gyulladás deformálja az ízületeket és ez az elváltozás már nem visszafordítható. A mielőbbi orvosi beavatkozás azonban nemcsak ezért, hanem az ízületeken kívüli, az egész szervezetet érintő szövődmények megelőzése vagy késleltetése miatt is lényeges.

Forrás: Immunközpont