Így védd a bőröd télen! Normál, kombinált, száraz és sötét bőr

Bőrünket télen sem hanyagolhatjuk el – sőt! Akkor kell csak igazán vigyázni rá. De milyen módszerekkel állhatunk ellen a hideg, szeles, fagyos időnek? Lássunk néhány tippet.

Télen még inkább problémásnak tűnhet óvni a bőrünket. A fagyos, hideg idő ellen nincs mit tenni, jól be kell burkolózni, és krémekkel, pakolásokkal segíteni, hogy a bőr ne legyen túlságosan száraz. Ám ha azt hisszük, a száraz bőr száraz és punktum, tévedünk. Mindenkinek más összetételű a bőrtípusa, a számunkra legmegfelelőbb védekezés tehát ettől is függ.

A szeplőktől kezdve a foltokig, feltérképezhetjük, mely jellegzetességek esetén melyek a legjobb védekezési technikák télen, hogy a bőrünket biztonságban tudjuk! Így puha, rugalmas és erős lesz az egész szezonban.

1.Szép bőr: akinek szép a bőre, folt- és pigment mentes, az kevesebb természetes védelmet kap az UV-sugarakkal szemben. Ahogyan nyáron, télen is fontos fényvédő krémet használniuk! A nap ugyanis a téli időszakban is káros lehet. A fényvédővel ellátott hidratáló krémek tökéletesek. Sőt, nemcsak védenek, a ráncosodást is késleltetik.

arcapolas

2.Foltos bőr: a foltok lényegében éppen a nap UV-sugárzása elleni védekezésnek a jelei. Nincsenek különösebb előnyei, legfeljebb, hogy kevesebbet megy a napra az ilyen bőrrel rendelkező ember és ezzel is védi magát. Noha télen halványabbnak tűnnek a foltok, mint nyáron, a fényvédővel ellátott hidratáló krém használata a foltos bőrtípus esetében is jó megoldás.

3.Sötét bőr: a több pigmentet tartalmazó bőr nagyobb védelmet élvez a nappal szemben, de hosszútávon a napnak kitettség pattanásos, irritált, száraz foltos bőrt okozhat. Ez a gyulladás utáni hiperpigmentáció, mely sötét bőrű embereknél hónapokig is tarthat. Gyorsan, hatékonyan elfedik a problémákat a fehérítő krémek, de a legjobb megoldás a megelőzés: sűrű hidratáló krémmel nap mint nap kenni kell a bőrt, mely a simaságát is megőrzi.

4.Száraz bőr: amennyiben nyáron könnyű krémet használunk, télen egy sűrűbbre váltsunk, vagy kenőcsöt alkalmazzunk. Tubusosat válasszunk vagy tégelyeset, mert a pumpálható típusok gyakran vízzel vagy alkohollal higítottak. Minden zuhanyzás, arcmosás után kenjünk be a bőrt. Gyenge, illatanyag-mentes szappant, tusfürdőt használjunk és a zuhanyzás idejét is fogjuk rövidre. A forró víz irritálhatja a száraz bőrt, ezért a langyos és a forró közötti hőmérséklet a legmegfelelőbb. Szivacsot ne használjunk! A dörzsölés csak eltávolítja a bőr természetes olajait.

5.Súlyosan száraz, hámló bőr: a napsütés, erős szél, súlyos bőrszárazság miatt a bőr leválhat és hámlani kezdhet, akkor is, ha rendszeres a hidratáló krém használata. A sérült bőr felső rétegét célszerű hámlasztó arclemosóval (citromsavas termékkel) kezelni. Ha a bőr száraz marad télen, csak heti 1-2 alkalommal alkalmazzuk a hámlasztó terméket.

arc6

6.Kombinált bőr: téli időszakban talán ez a bőrtípus okozza a legtöbb fejtörést. A normális bőrterület ilyenkor szárazzá, az olajos terület pedig normálissá válhat, ezért különbözőképpen is kell őket kezelni. Könnyű hidratáló krém kerüljön a T-zónára: homlok, orr, áll; és sűrűbb krém a szárazabb területekre, pl. az arccsontra, a szemek és száj körüli részre. A száraz foltokra kenőcs vagy vazelin sem rossz megoldás, mely segíthet megtartani a nedvességet és védelmet képez az időjárással szemben. Ha napközben a sűrű krém zavaró, használjuk éjjel.

7.Cserepes ajkak: a száraz bőr jelentkezhet cserepes, repedezett ajkak formájában is. A kakaóvaj, az A-vitamin-, E-vitamin tartalmú, méhviaszos és vazelines ajakápolók segítenek megnyugtatni a bőrt és javítani állapotán. Hatékonyabb védelmet biztosíthatunk, ha felvitelük előtt hideg vízzel benedvesítjük ajkainkat. Ez egy réteget képez, és a bőr átjárhatóbbá válik. Hidratáló arcpakolással ugyancsak javíthatunk a helyzeten. A holttengeri sós kozmetikumok kifejezetten jót tesznek, puhává, simává varázsolják a repedezett ajkakat.

A bőr téli védelméről szóló írásunk folytatódik.

Forrás: