Ál/Arc

Már legalább 18 arctranszplantációt végeztek szerte a világon, kezdve egy francia beteggel, akit 2008 decemberében műtöttek meg az Egyesült Államokban.

Az orvosok szerint ugyan még nem mindennapos ez a műtét, de már nincs kísérleti stádiumban sem, és biztatóak az eredmények. Habár még nem mindennapos műtét az arctranszplantáció, ma már egyre több balesetet szenvedett vagy egyéb ok miatt eltorzult arcú embernek változtatja meg az életét. Az első ilyen műtétet még 2008 decemberében hajtották végre az Egyesült Államokban, egy francia nőn, akit a saját kutyája harapott meg. Az operáció akkor forradalmi áttörést hozott az orvostudományban és azóta már legalább 18 arctranszpalntációra került sor.

A napokban tették közzé a legutóbbi arcátültetett 57 éves nő, Charla Nash fényképé. A nőt két éve súlyos csimpánztámadás ért, és az utolsó reménye volt a műtét. Az operáción még májusban esett át, és a teljes felépülés után várhatóan újra képes lesz normálisan étkezni, mosolyogni, vagy akár megcsókolni szeretteit, amiért Charla háláját fejezte ki a donor családjának.

y4no2pkc10

"Ez még nem mindennapos eljárás, hanem olyan műtét, ami az utolsó esély a betegeknek." – mondta Michael Cunningham, a Louisville Egyetem pszichológusa. Az operáció ugyanis nem veszélytelen, az elmúlt években két beteg is életét vesztette a kockázatos beavatkozás következtében. Közülük az egyik egy kínai férfi volt, aki állítólag nem szedte az donor szövetek kilökődését gátló gyógyszereket, a másik, párizsi férfi pedig a műtét közben kapott szívrohamot.

Az arcplantációk eddigi eredményeit nagyon biztatónak értékelte Dr. Joseph Losee, a Pittsburgh egyetem orvosa. "Ma már ez egy létező alternatíva, működik és sikeres". Az eredményes műtétek után ma már egyre több kórház vállalja az arcátültetést, és jelenleg is zajlanak a betegek orvosi alkalmasságainak a szűrései.

Forrás: