A tavaszi fáradtság nem betegség!

A tél a lelassulás, a tartalékolás, a hideg, a befelé fordulás időszaka. Nem véletlen, hogy bizonyos emlősállatok téli álmot alszanak, hogy átvészeljék a legzordabb évszakot.

Igen ám, de mi, emberek télen sem kíméljük magunkat, ugyanolyan aktív életet folytatunk, mint az év többi szakában. Nem csoda, hogy mire megérkezik a tavasz, elfáradunk. A hideg hónapok alatt kevés fényhez jutunk, nagyobb az alvásigényünk.

Többet fogyasztunk a zsíros ételekből (és egyébként is egyoldalúan táplálkozunk), így aztán néhány kiló súlyfeleslegre is szert tehetünk. Kevesebb vitaminhoz jut a szervezetünk, mozogni sem nagyon van kedvünk, a depresszióra is hajlamosabbak vagyunk. Fényre és melegre vágyunk, de mindkettőből kevés jut. Természetes, hogy tél végére kimerülnek a tartalékaink.

Mi ez?

Tavasszal aztán nagyon sokan tapasztalunk fáradtságot, általános kimerültséget, ingerültséget, rossz közérzetet, alvászavart. Rosszul viseljük a gyakran változó, szeszélyes időjárást, hiszen a légnyomásváltozások megterhelik az idegrendszert, a szív- és érrendszert.

A vitaminok és a nyomelemek hiányától száraznak érezzük a bőrünket, hullik a hajunk, gyakrabban fáj a fejünk, hamarabb elfáradunk. Ne ijedjünk meg: ez csak a tavaszi fáradtság! Nem betegség, pusztán egy tünetegyüttes, amely hiányállapotot, tél végi kimerültséget jelez.

Jó, ha tudjuk, hogy biológiai óránk és élettani működésünk is az évszakos váltakozásokat követi: néhány betegségről már elődeink is feljegyezték, hogy hajlamos lehet a tavaszi kiújulásra. A központi idegrendszer szerotonin-forgalma például tél végén és kora tavasszal a legkisebb. A szerotonin a hangulatjavításban és a szorongás mérséklésében játszik lényeges szerepet.

fajdalom38

Így győzzük le!

• Kezdjük a napunkat egy kiadós reggelivel! Ez hosszú időre elegendő energiát biztosít.

• Töltsük fel újra a vitaminraktárainkat! Fogyasszunk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt! A gyógyszertárakban kapható vitaminkészítmények is hasznosak.

• Együnk naponta többször, keveset, így viszonylag egyenletesen tarthatjuk energiaszintünket!

• Igyunk sokat! A dehidratáltság fáradtságot okozhat.

• Keressük a napfényt! Energiával és jókedvvel tölt fel, még akkor is, ha csak arra van időnk, hogy két megbeszélés között pár percre kimenjünk a teraszra.

• Töltsünk minél több időt a szabadban, a friss levegőn!

• Mozogjunk! A mozgás formába hoz, energiával tölt fel, és boldogsághormont termel! Csak elkezdeni nehéz, de meglátjuk, megéri!

• Reggelente vegyünk váltózuhanyt! Hihetetlenül felfrissít, és javítja a vérkeringést! Kezdjük meleg vízzel, és fokozatosan csökkentsük a hőmérsékletet! A lábunk felől haladjunk a szívünk irányába!

• Ne hibáztassuk magunkat a fokozott alvásigényért, hanem adjuk meg a szervezetünknek, amire vágyik! Ha megtehetjük, ebéd után szundítsunk egy negyedórát, de ne többet!

vid4u.init(450,337,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: