Tele a pelus? – Így cseréljük le, lépésről-lépésre!

Akár volt már benne gyakorlatunk korábbról, akár nem, nincs szükség arra, hogy bepánikoljunk egy egyszerű pelenkacsere miatt. A legtöbb szülő követ el hibákat, de egy kis gyakorlással ezeket hamar kiküszöböljük!

Úgy gondoljuk, csak mi lehetünk ennyire ügyetlenek az első néhány pelenkacserénél? Ha csak nem volt jóval fiatalabb kistestvérünk, akinek a pelenkáját mi is gyakran cseréltük, nem lehet túl sok gyakorlatunk a dologban. Ez azonban ne rettentsen meg minket, hamar bele lehet tanulni!

Sok szülő kezdi azzal, hogy fordítva vagy ferdén teszi fel a csecsemőre a pelenkát. Lássuk lépésről-lépésre, hogyan kell jól pelenkázni!

1.Előszöris tároljuk egy helyen, a kezünk ügyében a pelenkázáshoz szükséges dolgokat! A babát nem lehet egy pillanatra sem ellenőrizetlenül hagyni, hogy elmenjünk valamiért, ezért tartalmazza a pelenkázáshoz szükséges eszközöket egy kis komód a pelenkázóasztal mellett vagy a polcok az asztal  aljában.

Szükségünk lesz 1-2 tiszta pelenkára. Kelleni fog a törlőkendő (2-4 hetes kortól használható nagyobb biztonsággal) vagy egy tál langyos víz és vattapamacs a törléshez, illetve sík felület, ahova a babát fektetjük. Ha textil pelenkát használunk, szükségünk lesz tiszta pelenkát befedő holmira vagy vízálló kisnadrágra. A babakrém használata, mely cinket és ricinusolajat tartalmaz, megelőzheti a pelenkaviseletből származó kiütéseket.

2.Az egyik kezünk mindig legyen a babán! Megmosott kézzel helyezzük a kisbabát a pelenkázóra vagy az ágyra, ahol cseréljük a pelenkát. Mindig tartsuk egyik kezünket a gyermeken, nehogy leforduljon a felületről. Ha túl sokat kapálózik, foglaljuk le, adjunk valamilyen játékot a kezébe. A piszkos pelenkát bontsuk ki, miközben a baba bokáit fogjuk, majd egyik kezünkkel húzzuk le a pelenka elülős részét a gyermekről. Azonnal ne vegyük le az egészet. A pelenka elülső része segíteni fog a törlésben.

Töröljük meg a baba popsiját felülről lefelé irányuló mozgással, így nem viszünk baktériumokat a nemi szervre vagy kislány esetében a nemi szervbe. Majd nedves törlőkendővel/ruhával tisztítsuk meg a babát, ugyanúgy felülről lefelé. A fenékre és a combra is figyeljünk oda, tisztítsuk meg azokat is, ha szükséges. Újszülöttnél illetve pelenka miatti kiütésekkel küzdő babánál használjunk pamut vattát vagy langyos vizet és pamut törlőruhát. Legyen a gyermek mindenütt száraz. Ha kisfiunk van, a tiszta pelenkát tartsuk a pénisze felett, amíg teljesen rá nem adjuk, a „balesetek” elkerülése végett.

3.A piszkos pelenkát cseréljük tisztára. Emeljük meg a baba lábait és csúsztassuk alá a tiszta pelenkát. A lábait már csak azért is tartsuk meg, hogy ne érjen hozzá a piszkos pelushoz, amíg azt el nem húzzuk az útból.

Az eldobható pelenkánál a ragasztós részek hátul vannak, köldökmagasságban. Az elülső részét fektessük a baba lábai közé – kisfiúnál bizonyosodjunk meg róla, hogy a pénisze lefelé mutat, így biztosan nem pisilhet ki a pelenkából.

4.Zárjuk le a füleket a pelenkán – a textilpelenkát pedig a kötőelemekkel rögzítsük. Legyen kényelmes a babának, de győződjünk meg róla, nem túl szoros-e: két ujjunkat be tudjuk-e helyezni a pelenka és a baba dereka közé. Újszülöttnél hajtsuk lefelé a pelenka elülső részét, hogy a köldök szabadon maradhasson. Újszülött pelenkát is használhatunk, ahol erre a részre külön kivágás van kialakítva.

5.Mit tegyünk a piszkos pelenkával? Ha textilpelenkát használunk, a széklet legnagyobb részét rázzuk bele a vécébe, mielőtt a pelust a szennyesnek kialakított helyre rakjuk, mosásra készen. Van szülő, aki az eldobható pelenkákkal is ezt teszi – hogy kevesebb ürülék maradjon rajta. Eldobható pelenkát csak fogjuk (ragasszuk) össze és dobjuk az erre a célra fenntartott kukánkba.

Végül, de nem utolsó sorban, használjuk ki a pelenkacserét arra, hogy kommunikáljunk a babával! Remek alkalom, hogy beszéljünk hozzá, énekeljünk, „bújócskát” játsszunk neki. Igazán meghitt pillanatok lehetnek ezek, melyek közben egy idő után a pelenkacsere már rutinná válik!

Forrás: Adrina – Napidoktor.hu

Forrás: