Minden, amit a babaúszásról tudni kell!

A babaúszás stimulálja az idegsejtek működését, segít a mozgásfejlődésben, megnyugtat, és nem utolsó sorban igazi családi program. Csodálatos hatásai ellenére azonban több gyermekorvos és szülő tiltakozik ellene, mivel szerintünk feleslegesen terheli a baba szervezetét, magas a fertőzések kockázata és sietteti a fejlődés szakaszait. Mi az igazság a babaúszással kapcsolatban és mit kell tudnod még a beiratkozás előtt?

Tudnivalók a babaúszásról

A babaúszásra fenntartott medencék vize kellemes vízhőfokú (31-32ºC), hogy a kicsik jól érezzék magukat benne. Ezek a medencék sok esetben klórmentesek, fertőtlenítésük valamilyen más módon van megoldva (például aktív oxigénnel) és erős vízvisszaforgató-rendszerrel vannak ellátva.

A babaúszás elsődleges célja, hogy a közös mozgás által erősödjön szülő-gyermek közötti kötődés és sok-sok önfeledt, boldog pillanatot töltsetek együtt. A foglalkozások során az oktatók arra törekszenek, hogy megszerettessék a babával a mozgás örömét, megőrizzék egészségét és testi-lelki egyensúlyát, valamint segítsenek egyénisége kibontakoztatásában is.

A csecsemőúszás nem a hagyományos értelemben vett úszásoktatás! A baba biztonsága érdekében a szülő állandó jelenléte nem csak lehetséges, hanem elkerülhetetlen feltétele a foglalkozásoknak!

A foglalkozások több részből tevődnek össze: bemelegítésként a szülők általában babamasszázst alkalmaznak, amely segít a babának ellazulni, izmait pedig felkészíti az úszásra.

A vízben történő program általában 3 szakaszból áll: első az úszógyakorlat, amikor a babák úsznak és merülnek a vízben; ezt tornagyakorlat követi, majd levezetésképpen közös játék. A zenés, játékos foglalkozás általában egy órát vesz igénybe.

 Mikortól jó elkezdeni a babaúszást?

A babaúszás ideális családi program, azonban célszerű várni vele, amíg a baba betölti a három hónapos kort! Az újszülött csecsemő immunrendszere még nem elég erős, illetve a foglalkozások is megterhelőek lennének a számára. Ajánlott a gyermekorvos vagy a védőnő véleményét is kikérni a fürdőzéssel kapcsolatban, hiszen hasznos tanácsokkal szolgálhatnak, és felhívhatják a figyelmedet az esetleges veszélyekre!

A babaúszást érdemes a gyermek fél éves kora előtt elkezdeni, mert ilyenkor még rendelkezik az úgynevezett búvárreflexszel, amely megkönnyíti számára a víz alatti úszást (amint a baba arcát víz éri, a száját bezárja és automatikusan elkezdi az orrán kifelé fújni a levegőt).

A baba 6-8 hetes korától el lehet kezdeni ,,gyakorolni” egy nagy fürdőkádban, így fokozatosan hozzászokik a sok vízhez. A legtöbb babaúszás oktató házhoz is kimegy, hogy a szülőknek elmagyarázza a fogalakozások menetét és előre megmutassa a fő mozdulatokat.

babauszas1

Babaúszás: érvek és ellenérvek

Azt kevesen vitatják, hogy a babaúszás kedvező hatással van a baba testi és szellemi fejlődésére. Az intenzív mozgás erősíti a kicsi izmait és ízületeit, erősíti a keringési- és légzőrendszert, valamint segít fejleszteni a mozgást és a térbeli koordinációt. Az úszás továbbá jó hatással van a baba közérzetére és étvágyára is, valamint egy kimerítő nap után nyugodtabban tud majd pihenni éjszaka.

A babaúszás jótékony hatásai ellenére a legtöbb szülő fél a fertőzésektől. A foglakozásokra használt medencék vizét megfelelően fertőtlenítik és sűrűn cserélik, azonban míg így is előfordulhat, hogy gyermeked elkap valamilyen fertőzést a többi babától vagy azok szüleitől.

Leggyakoribbak a különféle légúti megbetegedések és bőrbetegségek, azonban ezek igen ritkán fordulnak elő, kialakulásuk kockázata pedig nem sokkal magasabb mint más közösségben. Ennél gyakoribb probléma, hogy a baba megfázik a nem megfelelő hőmérsékletű vízben, vagy az öltözőben. Egyes szakértők szerint a babaúszás terhet jelent a picik számára, és feleslegesen sietteti az olyan mozgásfejlődési szakaszokat, mint az ülés vagy a járás.

A babaúszás egy igazán örömteli és vidám alkalom lehet az egész család számára, csupán be kell tartani a megfelelő óvintézkedéseket és nem szabad túlzásokba esni! A babák nagyon élvezik a foglalkozásokat, és egyes szakértők szerint az egészen korán elkezdett úszás később segíti a gyerekeket a kapcsolatteremtésben, növeli a teljesítőképességet és a gyors reakciókat. Emellett segít szorosabbra fűzni a szülő-gyermek kapcsolatot, ezáltal pedig erősíti a kötődést és a bizalmat is.

Mit vigyünk magunkkal a babaúszásra, és milyen gyakran érdemes járni?

Még az oktatás megkezdése előtt célszerű megbeszélni a részleteket a program vezetőjével. Ő részletesen el fogja magyarázni, hogy úszáskor milyen segédeszközöket használtok majd, milyen hőmérsékletű a medence vize, illetve van-e szoptatási lehetőség a helyszínen. Így előre fel tudsz készülni a várható körülményekre, és figyelembe tudod venni mindezt a csomagoláskor.

A kelléklista élén az úszópelenka és az úszónadrág áll. Neked csupán azokra a holmikra lesz szükséged, amelyeket általában az uszodában használni szoktál (törölköző, papucs és fürdőruha). A babának célszerű továbbá a csomagba betenni egy csere-úszópelust is, mert a kis ,,balesetek” általában a legváratlanabb pillanatokban történnek.

A baba által kedvelt fürdőjátékok segíthetnek megteremteni a vidám és nyugodt légkört, ezért ajánlott pár darabot magatokkal vinnetek a foglakozásra. A babaúszás után általában a kicsik nem csak elfáradnak, hanem meg is éheznek, ezért gyermeked életkorától függően csomagolj valami harapnivalót és készítsd elő a cumisüvegét is.

A babaúszás esetében is fontos a rendszeresség! Érdemes hetente egy alkalommal részt venni a foglalkozáson, mert ha kimarad egy-két alkalom, a babának nehezebb lesz újra alkalmazkodnia a nagy vízhez, és általában sok mindent el is felejt a korábban ,,tanultakból”.

Forrás: