A gyerek is lehet életmenő!

Ingyenes egészségügyi szűrésekkel, tanácsadással, szórakoztató programokkal, kvízjátékokkal hívta  fel a figyelmet a szív- és érrendszeri megbetegedésekre, és a mindennapi életben is megvalósítható megelőzési módszerekre az „Élj szívvel” rendezvényen a Magyar Kardiológusok Társasága.

Magyarországon minden második ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg. 2,5 millió embernek magas a vérnyomása, egy millióan cukorbetegek, emellett a lakosság fele túlsúlyos. Az uniós átlaghoz képest nálunk jóval többen dohányoznak és fogyasztanak alkoholt, viszont sokkal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt, ugyanakkor a legtöbben mozgásszegény életmódot folytatnak. Összességében ezek a rizikótényezők felelősek a szív- és érrendszeri halálozások közel 80 százalékáért, amely a Magyar Kardiológusok Társaságának /MKT/ elnöke Dr. Kiss Róbert Gábor  szerint megfelelő odafigyeléssel megelőzhető lenne.

Az MKT, amelyhez csatlakozott a SzívSn civilszervezet a Sanofi támogatásával  ingyenes vércukor-, koleszterin-, haskörfogat- és vérnyomásméréssel várták az egészségükért aggódókat, akiket számos megszívlelendő tanáccsal is elláttak a szakemberek. Sokan a méréseket követően szembesültek azzal, hogy komoly veszélyben van az egészségük és valamit tenniük kell, hogy idő előtt ne kapjanak szívinfarktust.

Az érdeklődök a rendezvényen  megismerhették az újraélesztés technikáját. A színpadon a Barátok Közt sorozatból jól ismert Rékasi Károly és fia a 13 éves  Zsigmond mutatta be a szakember dr. Horváth Anikó segítségével az újraélesztést, ezzel is bebizonyítva, hogy mennyire fontos, hogy baj esetén a gyerekek is tudjanak segíteni a bajbajutottakon, hiszen nem csak az idősebb korosztály, hanem a nebulók is lehetnek életmentők.

Szó esett a pitvarfibrilláció és a stroke kapcsolatáról is. Az MKT elnöke hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen a pitvarfibrilláció tüneteivel – össze-vissza szívverés érzése , fáradékonyság, nehéz  légzés -, hiszen, ha valaki ebben a betegségben szenved ötször nagyobb az esélye, hogy megüsse a guta. Ugyanakkor rendhagyó módon osztotta meg az érdeklődőkkel “élményeit”, tapasztalatait egy olyan beteg is, aki már átélt egy stroke-ot, és erős akaratának köszönhetően sikerült felépülnie a betegségről A stroke érintettségről Dr. Folyovich András beszélt.

ujraelesztes

A familiáris (családi halmozódást mutató) kórosan magas koleszterinszint (FH) az egyik leggyakrabban diagnosztizált öröklött, lipid-anyagcsere betegség – erről Dr. Böröcz Zoltán beszélt. Mint mondotta, Magyarország lakosságát tekintve mintegy 20-50 ezer érintett ebben a kórképben. Mivel az ilyen jellegű genetikai eltérést hordozó emberekben az érelmeszesedés sokkal gyorsabban alakul ki, éppen ezért nem ritka, hogy az első szív- és érrendszeri katasztrófa – szívinfarktus, szélütés – már 20-40 évesen is bekövetkezhet. Ha tehát valakinek a családjában több generáción keresztül előfordul keringési történés, akkor mindenképpen érdemes felkeresni az orvost, hiszen nem elképzelhetetlen, hogy az illető genetikailag kódolt. Ebben az esetben nagyobb odafigyelés és életmódváltás javasolt. Az ilyen genetikai eltérést hordozó emberekben az érelmeszesedés sokkal gyorsabban alakul ki, az első szív –érrendszeri esemény (szívinfarktus, stroke) akár már 20-40 évesen is bekövetkezhet. Mivel ezekben az esetekben szinte biztos a genetikai háttér, a család és a teljes rokonság kivizsgálása életet meghosszabbító jelentőséggel bír!

Magyarországon minden második ember szív, és érrendszeri betegségben hal meg. Sokan annak ellenére, hogy ismerik a szívinfarktus tüneteit – mellkasi fájdalom, légszomj,nehéz légzés, halálfélelem, hideg verejtékezés, megsemmisülés érzése, szédülés, hányinger – kivárnak, hol ott minden perc számít. Dr. Maurovich-Horvát Pál arra is felhívta a figyelmet, hogy ha valaki a szívinfarktus tüneteit észleli azonnal hívja a mentőket. Dr. Szelid Zsolt kardiológus a sport és szívbetegségek kapcsolatáról beszélt.

Az „Élj szívvel” kampány az emberek egészségtudatosságát akarja felébreszteni. A kezdeményezéssel a szervezők azt akarják elérni, hogy a magas koleszterinszinttel élő  betegek ismerjék meg saját kockázati szintjüket, jöjjenek rá arra, hogy a saját egészségért mindenki felelős.

Forrás: