Légúti betegségek bakteriális inváziója 1. rész

Most induló sorozatunkban komplex képet szeretnénk adni a légúti megbetegedésekről, és azok terjedéséről. A légzőrendszer a szervezetnek az a része, amely a gázcseréhez szükséges légcserét végrehajtja. Az anatómiai értelemben vett légzőszervet a felső légutak és a tüdő, valamint a kis vérkör alkotják. A légutakat két részre bontjuk, alsó és felső légutakra.

A felső légutak: orrüreg, orrmelléküregek (arcüreg, homloküreg), garat, gége. Az alsó légutak: légcső, főhörgők, hörgőcskék, tüdő.

A felső légúti fertőzéseket a test leginkább érintett területei szerint kategorizálják, a gyulladásos felső légúti betegségek leginkább vírus, vagy baktérium okozta fertőzés miatt keletkeznek. A meghűlés elsősorban az orrot érinti, és több mint 200 féle vírus okozhatja, amelyek közül a leggyakoribbak a Rhinovírus, Adenovírus, Coronavírus, és az Enterovírus.

A garatgyulladás (pharyngitis) a torkot érinti, a torokgyulladást is főleg vírusok okozzák, de az A-csoportú Streptococcus baktérium fertőzése által kialakult megbetegedés is gyakori.

Az orrmelléküreg gyulladások (sinusitis maxillaris, frontalis, ethmoidalis, sphenoidalis) pedig a melléküregeket. A melléküregek gyulladását, vagy a megfázás vírusai okozzák, bakteriális fertőzés esetében viszont legtöbb esetben a Streptococcus pneumoniae és a Haemophilus influenzae tehető felelőssé.

lazas_001

A felső légúti fertőzések kialakulása

Ha a fertőzés az orrüreget érinti, akkor a vírusok elszaporodása nyálkahártya duzzanatot, orrfolyást eredményeznek: ezt nevezzük náthának. A nátha a leggyakoribb felső légúti betegség.

A nátha tünetei

Tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás jellemzi. Kicsi gyermekeknél nagyon fontos a légutak szabaddá tétele, amihez az orrváladék eltávolítása szükséges, leszívással. 3 éves korig nem várhatunk hatékony orrfújást. A pangó orrváladék szövődményeket okozhat: arcüreggyulladást, középfülgyulladást. A kisbaba nem tud szopni, ha váladékos az orra.

Arc-és homloküreg gyulladás

A nyálkahártya-duzzanat, és a fokozott váladéktermelődés megakadályozza az orrmelléküregek megfelelő szellőzését, és ha a termelődő váladék nem tud megfelelően kiürülni az arc- és homloküregből, a pangó váladék felülfertőződhet (bakteriálisan) ami arc-, illetve homloküreg gyulladáshoz vezethet. Mivel a fül, orr, torok és a tüdő közvetlen összeköttetésben van, a fertőzés bármelyikről könnyen átterjedhet a másikra.

Mandulagyulladás (Tonsillitis)

A torok fertőzése rendszerint mandulagyulladással jár együtt, ezért logikus, ha a torok- és orrmandulákat együtt kezeljük. A mandulák fontos szerepet töltenek be gyerekkorban is, azaz abban az időszakban, amikor a legtöbb a fertőzés. Ha a gyereknek mandulagyulladása van, torokfájásra panaszkodik. Mandulái pirosak és duzzadtak, némelykor fehér foltok is vannak rajtuk.

kisgyerek

A mandulagyulladásból, ha nem kezelik, könnyen lehet középfülgyulladás. Ezek a krónikus fertőzések súlyos kárt okozhatnak a gyerek egészségében. A fület azonnal kezeltetni kell! Ha az orrban vagy a torokban bármilyen tünet egy hétnél tovább áll fenn, feltétlenül vigyük gyermekünket orvoshoz!

A mandulagyulladás kezelése

Vigyük a gyermeket orvoshoz! Vizsgálat után a megfelelő gyógyszert fogja felírni a fertőzés ellen. Ma a gégészek többsége azon az állásponton van, hogy a mandulaműtétet csak akkor szabad elvégezni, ha többször és súlyos formában jelentkezik a mandulagyulladás, és ha a fül gyulladása is kíséri, de még ilyen esetben is ritkán döntenek torokmandula műtét mellett, ha a kisgyerek nincs még három éves.

Az orrmandulákat néha előbb kiveszik. A mandulagyulladás legsúlyosabb szövődménye a reumás láz. Ugyancsak súlyos szövődmény lehet a középfülgyulladás, amely idült nagyothalláshoz is vezethet. Ha gyerekünknek gyakran van mandulagyulladása, figyeljük, nem tapasztaljuk-e néha a nagyothallás jeleit. Ha igen, forduljunk azonnal olyan fül-, orr-, gégészhez, aki halláskárosodással (audiológiával) foglalkozik!

 

A Medikids Gyermekgyógyászati Központ azért nyitotta meg kapuit, hogy olyan segítséget nyújtson, amely révén a beteg gyermek és családja is biztonságban érezheti magát. A szülő megoldást kaphatna gyermek problémáira és megfelelő válaszokat kérdéseire.

A Medikids csapatára az év mind a 365 napján számíthat. Ha a betegség súlyos, vagy a gyerek állapotát úgy ítélik meg szülei, hogy nem tud a rendelőbe elmenni, vagy nem tudják elvinni az orvoshoz, ki is hívhatják őket. A központ munkatársai hétfőtől péntekig reggel 8 és este 20 óra között, szombaton reggel 8 és délután 16 óra között várják hívását a +36-1-786-1652 -es telefonszámon, vagy hagyjon üzenetet online.

Forrás: