Túl sok a kávé? – A szív-tünetektől függ, sokat iszunk-e belőle

A genetikai is szerepet játszhat a mennyiségben

Úgy tűnik, kevesebb kávé fogy azoknál az embereknél, akiket érintenek bizonyos szív- és érrendszeri tünetek – ilyen az angina és a fokozott szívdobogás is.

Ki ne ismerné a kávé jellegzetes illatát, zamatát? Érthető, hogy az ízt, a hangulatot mindenki szereti élvezni, ám nem biztos, hogy kockázat mellett is szívesen teszi – ezért leginkább koffeinmentes kávét iszik.

Egy új tanulmány mutatott rá a közelmúltban, hogy azok az emberek, akiknél szív- és érrendszeri tünetek – így angina vagy fokozott szívdobogás – okoznak kisebb-nagyobb gondot, kevesebb kávét isznak, teljesen kerülik azt vagy koffeinmentest választanak.

kave

Foto:123rf.com

Megfigyelési tanulmányok alapján a kávé védelmet nyújthat a szív-és érrendszeri megbetegedések, a diabétesz, a Parkinson-kór és egyes rákok ellen is. A Trusted Source jövőbe tekintő tanulmányai – melyek hosszabb időn át követik nyomon a résztvevőket -, bizonyítékokkal is szolgálnak arra vonatkozóan, hogy a legtöbb ember számára biztonságos a kávé fogyasztása és alacsonyabb halálozási rátával hozható összefüggésbe.

Egy új tanulmány azonban azt sugallja: a kis fekete szív- és érrendszeri egészségre vonatkozó, feltételezett egészségügyi előnyeinek némelyike nem teljesen pontos.

A koffein túlzott fogyasztása ugyanis – amelyet a kávé tartalmaz – olyan kellemetlen tünetek jelentkezésével járhat, mint a tachycardia (gyors pulzus nyugalmi állapotban) és fokozott szívdobogásérzés. A kávéivás mérsékelt, átmeneti vérnyomás-emelkedést is eredményezhet.

Foto:pixabay.com

Így talán nem meglepő, hogy a rendszeres kávéfogyasztók inkább rendelkeznek normális vagy alacsonyabb vérnyomással, mint azok, akik nem kortyolnak el napi egy vagy több feketét.

Ennek egyik magyarázata egyébként az, hogy a kávézóknál fiziológiai tolerancia alakul ki a koffein hatásaival szemben.

Mankó a kávéfüggőségben szenvedőknek. Milyen italok, és hogyan tudják helyettesíteni a kávét?

6 remek kávé alternatíva

Az új tanulmány szerint azok az emberek, akiknél magas a szív- és érrendszeri betegségek genetikai kockázata, öntudatlanul is csökkentik a kávéivás mennyiségét, hogy elkerüljék a kellemetlen tüneteket. A kutatás megállapította: a magas vérnyomással, anginával, aritmiával küzdők kevesebb kávét fogyasztanak, vagy koffeinmentes változatot kérnek.

A kutatók komoly bizonyítékot találtak arra, hogy egyes embereknek a genetikai érzékenysége, valamint szív- és érrendszeri betegsége vezetett csökkent kávéfogyasztáshoz.

reggeli_kave

Foto:123rf.com

Ez azt az alternatív magyarázatot is kizárja, miszerint a kevesebb kávé fogyasztása kiszolgáltatottabbá tette őket a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben.

A tanulmányt az Adelaide-ben levő Dél-ausztráliai Egyetem kutatói folytatták le és a The American Journal of Clinical Nutrition Trusted Source szaklapban jelent meg.

„Akár sok, akár kevés kávét iszunk, vagy teljesen kerüljük a koffeint, tanulmányunk szerint döntéseinket a genetika vezérli, szív- és érrendszeri egészségünk védelme érdekében – mondta el Elina Hyppönen, az Ausztrál Precíziós Egészségügyi Központ professzora, egyben a kutatás vezetője. – Ha a szervezetünk azt súgja nekünk, ne igyunk még egy kávét, annak megvan az oka. Hallgassunk rá, meg lehet bízni benne”.

A megfigyeléses tanulmányok eredményei könnyen kelthetik azt a hamis benyomást, hogy a kávé gátolja a magas vérnyomást és védi a szívet – a valóságban azonban a magas vérnyomással küzdők egyszerűen kerülik a kávét, mert a koffein kellemetlen tüneteket okoz náluk.

Foto:123rf.com

A tanulmány 390 435, 39-73 év közötti, fehérbőrű brit résztvevő információi alapján készült, akik beszámoltak kávéfogyasztási szokásaikról. A kutatók megmérték vérnyomásukat és pulzusukat, illetve rögzítettek minden szív- és érrendszeri tünetet.

A magas vérnyomással, anginával és aritmiával küzdők kevesebbet kávét ittak, mint akiknél ezek a problémák nem álltak fenn.

A szakemberek a Mendeli randomizációs statisztikai technika segítségével határozták meg, vajon a rendszeres kávéivás okozta a tüneteket, vagy a tünetek váltották ki, hogy az alanyok kevesebb kávét fogyasszanak. Ez a technika a genetikai variánsok véletlenszerű öröklődését tárja fel, amelyek növelik az ember kockázatát egy adott eredményre élete későbbi szakaszában. Itt a vérnyomás és a pulzus közötti összefüggés volt a kérdés, szokványos kávéfogyasztás esetén.

Az adatok elemzése során kiderült: egy adott genetikai változat megléte határozza meg, hogy az ember mennyi kávét iszik.

„Aki sok kávét iszik, genetikailag valószínűleg jobban tolerálja a koffeint, mint az, aki keveset fogyaszt. Ellenben, aki nem kávézik vagy koffeinmentes változatot részesít előnyben, hajlamosabb a kávé káros hatásaira és a magas vérnyomás kialakulására is” – szögezte le Hyppönen professzor.

Felmerül azonban a kérdés, vajon szerepet játszhat-e mindebben a pszichológiai hatás, amelyet egyes emberek tapasztalnak, amikor sok kávét isznak – például a szorongás és az izgatottság-érzés.

Fotó: 123rf.com

Mint Hyppönen professzor elmondta: bár erre nem irányult a vizsgálat, minden kellemetlen érzés, amelyet valaki a kávéivás után érez, csökkenti a vágyat arra, hogy újra ilyesmit fogyasszon.

Dr. Edo Paz, a K Health digitális alapellátási platform orvosa hozzátette: a túl sok kávé felfájást, szorongást, remegést, alvási nehézséget okozhat. Ami a szívet illeti, a túlzott koffein-fogyasztás szívdobogást, az arra fogékony egyéneknél pedig bizonyos szív-eseményeket, például rendellenes szívritmust válthat ki. Fogyasszuk tehát mindig okosan.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php