5 módja a “tiszta” táplálkozásnak

A tiszta táplálkozásnak számos változata létezik, de alapvetően olyan élelmiszerek fogyasztására utal, amelyek a lehető legközelebb állnak a természetes állapotukhoz. Ez arra ösztönöz minket, hogy az ételeinket a semmiből készítsük el, hogy minél “tisztábbak” legyenek.

A fő ok, amiért érdemes a tiszta étkezést felvállalni, a közvetlenül a földből származó, tápanyagokban gazdag, nem túlságosan feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának egészségügyi előnyei. Például az amerikaiak többsége erősen feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrendet követ, amelyek szintetikus összetevőkből készültek, és tele vannak zsírral, cukorral, nátriummal, vegyi anyagokkal, tartósítószerekkel, ételfestékekkel és egyéb adalékanyagokkal, amelyekkel a szervezetünk nem igazán tud mit kezdeni. Ezek a kiegészítő elemek károsak lehetnek az általános egészségre és jólétre.

A tiszta táplálkozás egészséges és tápanyagokban gazdag élelmiszerekkel táplálja a szervezetét. A tiszta ételek bőséges vitaminokkal és ásványi anyagokkal, kiváló minőségű fehérjékkel és egészséges zsírokkal töltik fel a szervezetét, amelyek többek között javítják a szív és az agy egészségét, segítik a testsúlyszabályozást, erősebb immunrendszert építenek és növelik az energiaszintet. A természetes állapotú élelmiszerek ízletesebbek.

élelmiszerek, zöldség, gyümölcs

Fotó: 123rf.com

Válasszon teljes értékű élelmiszereket

A tiszta táplálkozás alapgondolata, hogy olyan élelmiszereket válasszunk, amelyek a lehető legközelebb állnak a természetes formájukhoz. Tehát a dobozos, zacskós vagy csomagolt élelmiszerek helyett válasszon friss, teljes értékű élelmiszereket. Gondoljon a fagyasztott pulykagombócok helyett egész pulykára, vagy a gyümölcslével készült gumicukor helyett nyers szőlőre.
Bónusz: Ha elkerüli a magasan feldolgozott élelmiszereket, például a chipset, a sütiket és a készételeket, kihagyhatja a bennük lévő rengeteg kalóriát, cukrot, sót és telített zsírt.

Egyen több teljes kiőrlésű gabonát

A finomított szénhidrátok, mint a fehér kenyér, a tészta és a rizs, a gyártási folyamat során elveszítik a tápanyagokat. Cserélje le őket teljes kiőrlésű kenyérre és tésztára, valamint barna vagy vadrizsre. Vagy válasszon más teljes kiőrlésű gabonaféléket, például zabpelyhet, pattogatott kukoricát, árpát vagy bulgurt. Tanulmányok szerint a teljes kiőrlésű gabonában gazdag étrend csökkentheti a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és a vastagbélrák kockázatát.

zöldségek

Fotó: 123rf.com

Töltse fel a gyümölcsöket és zöldségeket

Ezek a természetes élelmiszerek a tiszta táplálkozás két alapköve. Egyes tisztán étkezők szerint minden terméknek frissnek kell lennie. Válasszon egész gyümölcsöket a gyümölcslevek helyett, amelyek kevesebb rostot és több cukrot tartalmaznak. Törekedjen arra, hogy naponta legalább öt-kilenc adag gyümölcsöt és zöldséget fogyasszon, a kalóriaszükségletétől és a fizikai aktivitásától függően.

Vigyázzon a sóval és a hozzáadott cukorral

A tiszta ételek természetesen alacsony só- és cukortartalmúak, és ezek hozzáadása ellentétes a minél természetesebb megközelítéssel. Mivel a feldolgozott élelmiszerek ezek egyik fő forrása, csökkentheti a bevitelüket, ha elkerüli őket. Egyébként olvassa el az élelmiszerek címkéit, hogy keresse a hozzáadott édesítőszereket és sót, még az egészségesnek tűnő ételekben is, mint például a joghurt vagy a paradicsomszósz. Figyelje azt is, hogy mennyit ad hozzá az ételekhez és italokhoz. Próbáljon inkább fűszerekkel és gyógynövényekkel ízesíteni.

Hagyja ki a mesterséges összetevőket

A mesterséges színezékeknek, édesítőszereknek, tartósítószereknek és más mesterséges összetevőknek nincs helyük a tiszta táplálkozású étrendben. Az élelmiszerboltban olvassa el az élelmiszerek címkéjét, és kerülje a hamis anyagokat tartalmazó termékeket.

Forrás: Napidoktor.hu