Melyik a legjobb étrend cukorbetegség esetén? Íme a választék – 2. rész

Az alacsony szénhidráttartalomtól a kalóriafigyelésig

A megfelelő étrend segít a vércukorszint kontrollálásában – emellett ellenőrzés alatt tartja a súlyt és jobb közérzetet ad. De melyek a legjobb étrend típusok cukorbetegség esetén? Lássuk, miből válogathatnak a diabéteszesek.

Aki diabétesszel küzd, tudja: cseppet sem mindegy, mit eszik és mikor. A megfelelő étrend nagymértékben hozzájárul a vércukorszint kordában tartásához, de fenntartja az egészséges testsúlyt és a jó közérzetet is.

Cukorbetegség esetén alapszabály, hogy odafigyeljünk az adagokra és a kalóriákra. Sülteket kevésbé együnk, a cukros, édes, sós és zsíros dolgokat kerüljük. Fogyasszunk sok zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, sovány fehérjét, alacsony zsírtartalmú tejterméket, gyümölcsöt, egészséges zsírokat. Minden néhány órában együnk, hogy vércukorszintünket stabilan tartsuk.

Fotó: 123rf.com

De melyek a legjobb étrendek? Cikkünk első részében az első 6-ről esett szó. Lássuk a többit is.

7. Paleo étrend: e divatos étrend alapja az, mit evett az ember, amikor még nem létezett modern gazdálkodás és vadásztak, gyűjtögettek. Ez azt jelenti, hogy nem tartozik az étrendbe tejtermék, finomított cukor, hüvelyesek. Nem volt feldolgozott növényi olaj sem – használható viszont a szója vagy a repceolaj. Gyümölcsöt és zöldséget, sovány fehérjét lehet enni, ahogyan halat, diót, magvakat is. Egészségesnek tűnik, ám kevés bizonyíték van arra, miként érinti a cukorbetegséget.

8. Gluténmentes étrend: a glutén gabonafélékben megtalálható fehérje. Van például a búzában, árpában, rozsban. Az emésztési rendellenességekkel küzdő embereknek kerülniük kell. Népszerű hiedelem, hogy a gluténmentes étrend segít súlyt veszíteni, javítani az emésztést és növeli az energiát. Ezeket azonban tudományos bizonyítékok nem támasztják alá. Ráadásul, a glutén megtalálható akár egy salátaöntetben és vitaminban is. Addig nem kell ilyen étrendet követni, míg orvos nem javasolja azt.

9. Vegetáriánus és vegán étrend: az állati termékek, így például a csirke, a hal és a joghurt korlátozása vagy elkerülése egészséges étkezési mód lehet. A sok friss zöldség és egyéb teljes étel előnyös. Kutatások szerint azok az emberek, akik növényi alapú étrendet folytatnak, több rosthoz jutnak és kevesebb kalóriát, zsírt esznek meg, mint a nem vegetáriánusok. Fontos azonban, hogy szakértő dietetikussal egyeztessünk és megbizonyosodjunk arról: ebből az étrendből is hozzájutunk a megfelelő tápanyagokhoz – különösen cukorbetegség esetén.

10. Nyers ételek: akadnak, akik a nyers ételek fogyasztásában hisznek, mert úgy gondolják, a magas hőmérsékleten főzés károsítja az élelmiszerben levő tápanyagokat. Sok friss zöldséget esznek, magvakat, dióféléket fogyasztanak, s általában turmixgéppel, dehidratáló eszközökkel készítik ételeiket. Ez az étkezési módszer segít fogyni, de nincs bizonyíték arra, hogy cukorbetegség esetén javítaná a diabétesz tüneteit. Vannak egészségesebb és hatékonyabb étrendek is erre a célra.

11. Lúgos étrend: ezen táplálkozás mögött az az elmélet áll, hogy a gabona, a hús és a cukor savassá teszi a szervezetet, s ez hosszútávon betegségeket eredményezhet. Másrészt, az olyan ételek, mint a zöldségek és magvak, megváltoztathatják a test kémiáját, s lúgosabbá teszik azt, segítve a fogyást és az egészséges állapot kialakítását. Igen kevés bizonyíték van ugyanakkor ennek alátámasztására.

12. Böjt vagy szakaszos böjt: különféle böjtök állnak rendelkezésre, ha valaki úgy dönt, ezt az étrendet szeretné követni. Lényege, hogy átmeneti szünetet tartunk az étkezésben, ami segít a fogyásban és a krónikus betegségek távoltartásában. Azoknak azonban, akik cukorbetegséggel küzdenek, veszélyes az effajta étkezés – vagy inkább nem étkezés. Diabéteszeseknél ez a táplálkozási módszer alacsony vércukorszinthez és dehidratációhoz vezethet.

Érdemes tehát átgondolni, melyiket választjuk!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php