Á la carte szülőszoba 2. rész

Az orvos javaslataira és módszereire, vagy inkább a magunk belső igényeire hallgassunk a szülés módjának megválasztásánál? Cikkünk második része a születés fázisai és a fájdalomcsillapításról szól.

A születés fázisai

Az első stádium méhösszehúzódásokkal, a méhnyak tágulásával kezdődik. Ezt a szakaszt két részre – a kezdeti és az aktív szülésre oszthatjuk. A kezdeti szülés akkor ér véget, amikor a tágulás 4 centis. Ez az első terhességnél általában 6- 12 órán át tarthat. A fájások eleinte 10 percenként 30 másodpercre, majd később már 5 percenként akár egy percre is jelentkezhetnek.

Az első stádiumnak az ún. Aktív, átmeneti szakaszában a tágulás már 8- 10 centi. Nyomás inger jelentkezik, beindul a szülés. Ez a fázis pár perctől akár több órán át is tarthat.

A második szakaszt a kitolási szak fázisának hívják. Az ebben a szakaszban jelentkező összehúzódásokat és fájdalmakat könnyebben viselik a kismamák, mint az aktív fázisban. 20 perctől pár óráig tarthat.

szules

A méhlepény megszülése már szinte észrevétlen esemény a gyermek születése okozta euphoria miatt. Ez a szakasz nem tart tovább 5- 10 percnél. Összehúzódások esetleg még másnap is jelentkezhetnek, azonban ez a fájdalom már egészen enyhe.

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

Az epidurális érzéstelenítés anélkül szünteti meg a fájdalom érzékelését a kismedence területén, hogy korlátozná az anya mozgásképességét. A fájdalomcsillapítóból és narkotikumból álló injekciót a gerinc alsó, epidurális szakasza köré fecskendezik. Az érzéstelenítés a tágulási szakasz lezajlását némileg gyorsíthatja, a kitolási szakaszt viszont kicsit lassíthatja. Előnye azonban, hogy – a sokak számára nehezen viselhető fájdalom kiiktatása mellett – szükség esetén a császármetszéshez kellő mennyiségre bővíthető az adagolása.

szules-001

Egyre többen érdeklődnek a vízben szülés, vagyis inkább vízben vajúdás lehetősége iránt is. A kád – éppúgy, mint a bordásfal, a labda vagy a kötél – egy lehetséges helyszín a vajúdáshoz. Kutatások bizonyítják, hogy a vízben vajúdás esetenként enyhébb fájdalmakkal járhat, mert a langyos víz lazítja az izmokat. A kádban ülő kismama ráadásul a víz felhajtó erejének köszönhetően tehermentesíti gerincét, s könnyebben tud testhelyzetet váltani. Egy anyuka a következőket mondta: „…Bár hallottam már olyan véleményt, hogy nem kényelmes, nekem különösen kellemesen hatott. A fájások alatt azért kapaszkodtam rendesen, de tényleg jól esett a meleg vízben üldögélés…” A vízben szülés fokozott orvosi figyelmet igényel, a szülésznek rendszeresen ellenőriznie kell a magzat szívhangját, a méhnyak tágulását, és időben a szülőágyhoz kell kísérnie az édesanyát.

A lényeg!

Akárhol is szül és akármilyen módszert is választ magának a kismama, a vajúdás és a szülés során minél kevesebb olyan körülmény zavarja meg a kismamát, ami elvonhatja figyelmét a szülés folyamatáról, és kizökkentheti nyugalmából.

„A terhesség és a szülés során nagyon hangsúlyos az anya nyugalma. Úgy vélem a szorongás, a biztonságérzet elvesztése rengeteg nem várt komplikációhoz vezethet. A biztonságérzet pedig könnyebbé, gördülékenyebbé teszi a folyamatot, így lesz a gyermek érkezése varázslatos élmény. Komolyan vesszük a feladatot, hogy mindenre felkészítsük a kismamákat, s ne bíráljuk, hanem támogassuk őket döntéseikben” – fűzi hozzá Illanitz doktor.

Cikkünk harmadik részében a hüvelyi szülésről és a császármetszésről olvashattok bővebben!

Forrás: