Édes álmot hozó ételek

Ahogy nem mindegy mennyit és hogyan alszunk, az is számít mennyit és mit eszünk. Étkezéseink hatással vannak alvásminőségünkre.

Az alvás fiziológiai szükséglet, ezen kívül kellemes időtöltés is. A legoptimálisabb, ha éjszaka hódolunk ennek az elfoglaltságnak, mivel erre van berendezkedve a szervezetünk.

Kutatók szerint nagyobb esélye van az éjszaka dolgozóknak a rákos megbetegedésre, de ez csak hosszú távon jelent veszélyt. Tehát aki legalább 10-15 éven keresztül éjszakázik, az nagyobb eséllyel betegszik meg, mivel az immunrendszere működése is gyengül.

Ha nem tudjuk kipihenni magunkat, az agresszióval, koncentrációhiánnyal járhat.

A kielégítő alváshoz különböző anyagok járulhatnak pozitív illetve negatív hatással.

Lefekvés előtt 2 órával már ne együnk. Alváskor az anyagcsere lelassul, így a fölös bevitt energia csak raktározódna. A következő tippek csecsemőkre nem vonatkoznak, mivel az ő alvásrendszerük merőben eltér a már idősebb gyermekekétől.

alvás03

  • Nem javasolt lefekvés előtt a koffeintartalmú italok fogyasztása, pl.: kávé, cola, energiaitalok és kakaó. Ezek megakadályozhatják a nyugodt alvást.
  • Telítő, zsíros, fűszeres ételek sem ajánlottak, ilyenkor a gyomorba tódul az oxigénnel dús vér, így nem tud a test kielégítően pihenni. Az eredmény rossz álmok, felületes alvás, és reggel savas érzés a nyelőcsőben.
  • A magas triptofántartalmú élelmiszerek, mint a tejtermékek, tojás, csokoládé, banán szerepet játszanak a jó hangulat és kellemes alvás kialakításában. Itt jön képbe a pohár meleg tej népszerűsége, amit már nagyanyáink is használtak. Viszont a folyadékbevitelt se vigyük túlzásba, mert sűrű mosdólátogatásba torkollhat az este.
  • Az alkoholos italok ugyan álmosítanak, de mély alvást nem lehet velük elérni. Ez azért fontos, mert nem csak az alvás mennyisége, hanem a minősége is szerepet játszik a pihenésben. Viszont egy pohár bort még nyugodtan kortyolgathatunk, így a szívérrendszeri betegségek megelőzéséért is tettünk valamit.
  • Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak álmatlanságot. Ezekről a mellékhatásokról informálódjunk. Az altatók és nyugtatók átmeneti javulást okoznak, de hosszútávon az alvás szerkezetét felborítják és fokozzák az alvászavart. Függőség esetén megvonásuk kifejezett alvászavarral jár.- Gyógyteák iszogatása is segítheti az éjszakai nyugalmat. Ilyen a citromfűből, macskagyökérből vagy kamillából készülő tea. De ezeket sem ajánlott közvetlenül lefekvés előtt iszogatni, mert jelentős a vízhajtó hatásuk, így az éjszakai vizelés fogja félbeszakítani az álmokat.
  • A testmozgás, a fizikai fáradtság kitűnő hatással van az alvás minőségére. Mozgás alatt értem a lepedőakrobatikát is, a párkapcsolatnak és az utána következő pihenésnek is jót tesz.
  • A megállapítás tehát az, hogy lefekvés előtt pár órával ne együnk semmit, így legalább a táplálkozási tényezők hatásait ki tudjuk iktatni. Ha mégsem sikerül kikerülnünk, akkor válasszunk pl.: kevésbé zsíros tejterméket, gyümölcsöt, de mindenképpen kerüljük a nehezen emészthető, bő zsírban sült ételeket.

Forrás: https://napidoktor.hu/