Olcsó húsnak híg a leve?

A karácsonyi menü maradékai és a két ünnep között leértékelt termékek sok veszélyt rejthetnek egészségügyi szempontból.

Nem elég megmelegíteni, át is kell forralni!

– A megmaradt ételekben szabad szemmel nem látható mikrobák (baktériumok, vírusok, gombák) lehetnek, akkor is, ha az étel kifogástalannak látszik. Ezek a langyos, meleg ételben rohamosan szaporodnak, de az átforrósítás hatására elpusztulnak. Ezért a megmaradt ételt forrásig kell hevíteni, mielőtt elfogyasztjuk.

– A mikrohullámú sütő kényelmes módja az étel melegítésnek, de vannak veszélyei. Az ételt pontszerűen melegíti fel, és maradnak ún. hideg pontok is, ahol a mikróbák túlélnek. A mikrohullámú sütőben is jól forrósítsuk fel az ételt, és utána hagyjuk benne néhány percig állni, hogy az teljes egészében átvegye a hőmérsékletet.

shutterstock_74365543

Ne pazaroljunk, de legyünk óvatosak!

– Nézzünk körül a hűtőben, kamrában, hogy milyen ételek maradtak meg, és gondoljuk át, mit kezdhetünk velük, mit és hogyan lehet elfogyasztani, és mit nem.

– A hűtést nem igénylő ételek (pl. beigli) bármeddig fogyaszthatóak.

– Száraz kenyérből lehet zsemlemorzsát készíteni, a száraz kifliből, pl. mákos gubát készíthetünk.

– Savanyú jellegű, káposztás, paradicsomos ételek (pl. töltött káposzta) tovább eltarthatóak, a halas, gombás ételek gyorsabban romlanak. A majonézes saláták, nyers tojással készült ételek maradékai különösen veszélyesek lehetnek.

– Amely étel hosszú ideig, több mint három óráig melegen volt tárolva, nem biztonságos.

– Ha a megmaradt ételt hidegen tárolták, és érzékszervileg kifogástalan (íze, illata jó, színe jó) 1?4 napon belül még elfogyasztható, ha fogyasztás előtt átforrósítjuk.

Beteg embernek, kisgyermeknek ne adjunk ételmaradékot!

Az emberek baktériumokkal szembeni ellenálló képessége különböző. A kisgyermekek, és a beteg emberek különösen érzékenyek, ők olyan ételtől is megbetegedhetnek, melytől az egészséges ember nem.

shutterstock_54463126

Okosan készüljünk Szilveszterre!

Vásárlás

Lehet, hogy karácsony után is az ünnepek előttről megmaradt termékeket értékesítik az üzletekben. Nézzük meg alaposan, mit veszünk meg, az nem mutatja-e romlás, elváltozás jeleit (szag, szín, állag elváltozás, tapadós felület) és ha gyanús a termék, inkább menjünk máshova vásárolni.

Ne csak az ár döntsön! Noha az olcsó árunak is biztonságosnak kell lenni, megérdemeljük, hogy legalább az ünnepek során olyan élelmiszereket vigyünk haza, melyek nem csak biztonságosak, de jó minőségűek is!

Sütés?főzés

Különösen ügyeljünk arra, hogy az ételek ne legyenek egész éjjel a meleg szobában feltálalva, egyszerre csak annyi ételt tegyünk ki a büféasztalokra, amely 2-3 órán belül elfogy.

Forrás: