Emberlelkű állatok

Joseph LeDoux, a New York Egyetem szakembere azzal az elmélettel állt elő az állati és emberi érzelmek kapcsán, hogy az állatok érzelmei is lefordíthatóak az emberi érzelmek nyelvére.

Amint arról a Neuron című szaklap februári száma is beszámolt, a professzor kifejtette, ahelyett, hogy azt kutatnánk, vajon az állatokban is jelen vannak-e az emberi érzelmek, inkább az érzelmek hátterét kéne vizsgálat alá venni. Amint azt LeDoux kifejtette, egy doromboló macska vagy egy farkát csóváló kutya láttán nem szabad senkinek sem azt gondolnia, hogy ezek az állatok ilyenkor ugyanazt érzik, mint amikor mi örülünk valaminek, ugyanakkor a háttérben nagyon hasonló dolgok állnak.

kutya

LeDoux elmélete mögött húszévnyi kutatómunka áll, ennek eredményeként született meg a gondolat, miszerint mind az állatokban, mind az emberekben létezik egy úgynevezett „túlélési áramkör”. Ez annyit jelent, hogy mindkét faj számára igen fontos a túlélés és életben maradás, és mindkét faj agyában megtalálhatóak azok az „áramkörök”, melyek ezt segítik elő. Ezek közé tartoznak a védekezést, az energiafelhasználást, a táplálkozást, a folyadékegyensúlyt, a hőszabályozást vagy a reprodukciót segítő áramkörök. Ezért például ha bármelyik faj a veszély elől elmenekül, független attól, hogy ezt két vagy négy lábon, vagy netán repülve teszi, ugyanaz a motiváció áll a háttérben.

Ugyan LeDoux úgy véli, talán sosem fogjuk teljes mértékben megérteni, hogy egy állat mit érez valójában, arra van esély, hogy egyre jobban megismerjük az érzelmeiket és megpróbáljuk azokat lefordítani az emberi érzelmek nyelvén. Ennek egyik módja, ha alaposabb vizsgálatnak tesszük ki az agyat.

Forrás: https://napidoktor.hu/index