„Félelem a sapkában” – variációk csoportterápiára

A beszélgetős csoportterápiák mellett léteznek kevésbé ismert, játékos foglalkozások is, melyek szintén hatékonyan gyógyítják a betegeket

A csoportterápiákról mindenki hallhatott már – informális módja az emberek segítésének, akiknek az elméje valami miatt instabillá vált. A csoportterápia a mielőbbi gyógyulást segíti, szórakoztató módon. Vessünk egy pillantást ezen foglalkozások rejtett előnyeire.

Amikor a lélek beteg, a legtöbb kezelés célja beszéltetni a beteget, hogy problémájának oka kiderüljön. Erre a konvencionális terápiára nem minden páciens reagál jól. Ha azonban egy kis humor és szórakozás kapcsolódik a terápiához, az segít a betegnek megküzdeni problémájával gyorsabban és jobban. A csoportterápiák tökéletes kombinációi a szórakozásnak, a vidámságnak és az orvosi kezelésnek.

Ez egy olyan fórum, amely lehetőséget ad a megértésre és a megértetésre. Ilyen például az anonim alkoholisták csoportja is – egymásnak segítenek megszabadulni az alkohol béklyóitól. Arra biztatják egymást, hogy „maradj józan, és segíts másnak is elérni a józanságot”. Lehetővé teszi a tagok számára, hogy nyíltan beszélgessenek a gondjaikról és megosszák egymással a tapasztalatikat. Összejönni, megosztani a tapasztalatokat, megoldani a problémákat motiválja a tagokat és elszánttá teszi őket.

Lássuk, milyen érdekes csoportterápiák segíthetnek megküzdeni a mentális problémákkal.

-„Jégtörők”: energiát adó és felmelegítő csoportterápia, középpontjában a pozitív hangulat kialakítása áll: az akadályok összetörése, leomlasztása – célja a betegek motiválása és az, hogy gondolkodjanak újra belső világukon kívül, bújjanak elő a „dobozból”.

stresszlabda5

– Az állathangot utánzó csoportterápia is nagyon érdekes és szórakoztató. A résztvevők szemét bekötik, állatneveket adnak maguknak. Majd aszerint kell felismerniük és megkeresniük egymást, hogy milyen állathangot utánoznak, illetve mennyire jól. Ez sok energiát igényel és segít a hangok alapján asszociálni is.

-A „2 hamis, 1 igaz” játék, melyhez minden résztvevőnek ki kell választania két hazugságot és egy igazságot saját magával kapcsolatban. Majd fel kell olvasniuk ezeket, és a többieknek ki kell találni, melyik igaz, melyik hamis.

-„Aranybánya”: a szenvedő lélek általában küzd az emberi kapcsolatokkal, magánéletben és szakmai fronton egyaránt. Az „aranybánya” egy igen egyszerű csoportterápia. Párokra osztják a résztvevőket, egyiküknek bekötik a szemét. A másikuknak irányítania kell őt, és így kell összegyűjtenie tárgyakat, anélkül, hogy rájuk lépne. Az nyer, aki ezt legügyesebben véghezviszi – a játékban persze nagy szerepet játszik a bizalom, és az is a cél, hogy a bizalom szintje fejlődjön.

– „Félelem a sapkában”: ez a típusú terápia segít megérteni a résztvevők erősségeit és gyengeségeit. A név felírása nélkül fel kell írniuk azokat a dolgokat, amelyektől félnek, majd a cetliket beledobni egy sapkába. Majd mindenki húz egy papírt, felolvassa azt és el próbálja magyarázni, hogyan érezheti magát a másik. Ez segít egy másik szemszögből megvilágítani a félelmet – annak számára, aki írta. Ahhoz is hozzájárul, hogy megküzdjön vele.

kez4

Egy másik érdekes csoportterápia még az „egy óra a természetben” – a résztvevők tanösvényen mennek végig, és csendben figyelik a természetet. Ha visszatértek, írniuk kell róla, majd értekezni arról.

-„Szabad esés”: olyan terápia, melynek során minden résztvevő körben áll, egyikük a kör közepén. Merev a testtartása, kezét-lábát összezárja – majd amikor a játékot vezető személy megfújja a sípot, el kell dőlnie valamelyik irányba, hátra vagy előre. A többiek dolga segíteni neki, hogy visszaálljon függőleges helyzetbe. Minden résztvevő kap rá lehetőséget, hogy a kör közepén álljon – a cél, hogy megtanuljon bízni a többiekben.

A csoportterápia egyben kikapcsolódás is, és segíti a stresszkezelést. Vannak persze egyszerűek is, mint például a zenehallgatás, festés, zeneszerzés, tánc, amelyek mind a belső érzések kifejezésére biztatnak. Lehetőséget adnak arra is, hogy egy még fel sem fedezett tudást, kedvtelést mindennapos tevékenységévé tegyen a beteg, ihletet merítsen.

A csoportterápia lényege a segítség – a páciens mielőbb birkózzon meg problémájával. Egy jól megtervezett és kialakított csoportterápia mindenesetre mélyreható átalakulást eredményezhet és jobb életminőséget hozhat.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: