7 gyakori csontbetegség

Cikkünkben a legkülönbözőbb csontbetegségekről és kórokról fogunk írni, ami gyerekeket és felnőtteket egyaránt érinthet! Ilyen lehet például a csontritkulás, az arthitis, az üvegcsont, a csontrák.

Az emberi test váza, a csontváz. Az újszülöttek kb. 300 csonttal születnek, melyből 206 folyamatosan növekedésben van egészen a felnőtté válásig. Valamennyi csontunk szilár és masszív, míg más csontjaink könnyűek és lyukacsosak.

Csontok és porcok (melyek rostos kötőszövetek tulajdonképpen) amik alkotják a testünk belső vázát. Izmok, szalagok, ínak támasztják a csontokat és ez által életbevágóan fontos szerepet játszanak a mozgásban.

Az ásványi anyagok, mint a foszfor, kalcium és a fehérjék egy fajtája kollagén, mely az egészséges csontok nélkülözhetetlen építőkövei. Ezeknek az ásványi anyagoknak a hiánya csontbetegségeket – a csont sérüléseit eredményezheti. Cikkünkben a legkülönbözőbb csontbetegségekről és kórokról fogunk írni, ami gyerekeket és felnőtteket egyaránt érinthet.

A csontsérülések okainak nagyon széles a skálája. Sokan veleszületett hibás gének, öröklött anyagcserezavarok végett szenvednek csontbetegségekben, de az sem ritka, hogy később életük során alakulnak ki a csont sérülései.

Számos információval szolgálunk cikkünkben a gyakori és a ritka csontsérülések típusairól, amikben felnőttek és gyerekek egyaránt szenvedhetnek.

Csontritkulás

A csontritkulás legfontosabb jellemzője, hogy a csontok fokozatosan kezdik elveszíteni sűrűségüket. Az elmeszesedett csont képes arra, hogy újra épp legyen. Azonban idősebb korban a csontok ásványi anyag tartalma csökken és fokozatosan romlik. Ebből kifolyólag a csontok belül üregessé válnak, a gyenge és törékeny csontok könnyen eltörhetnek. Akinél csökkent csontállományt diagnosztizálnak, azoknál lehetséges, hogy nem megfelelő a csontjainak az ásványi anyag tartalma és hajlamosak arra, hogy csontritkulás lépjen fel.

csont1

Ízületi gyulladás

Az ízületi gyulladás egy nagyon gyakori szinte mindennapos csontbetegség. Az ízületi gyulladást más néven arthritis-nek szokták hívni, és ízületi sérülések során alakul ki. A csontok végén található porcszövet összeköti a csontokat miközben egy fajta védőréteget is képez a csontok között. Az évek alatt ezek a porcok elkopnak, és a csontok elkezdenek egymáshoz érni, dörzsölődni. A csontok közti dörzsölődés pedig gyulladást vált ki. A gyulladás tünetei a fájdalom, zsibbadás és kevésbé hajlítható ízületek.

Angolkór

A legfontosabb ásványi anyagok közé soroljuk a kalciumot, a foszfort és a vitaminokat azok közül is a D vitamint. Ezek az anyagok elengedhetetlen tápanyagforrásai az egészséges csontszerkezetnek.

Gyerekkorban a D vitamin hiánya angolkórhoz vezethet. Az angolkór tulajdonképpen egy jelzés, hogy nem vagy nem megfelelő tápanyag kerül a szervezetbe, illetve szegényes a D vitamin bevitel. Ebből kifolyólag csontlágyulás következhet be, és fennállhat a csonttörés veszélye is, ugyanis a csontok hajlékonnyá és törékennyé válnak. A fájdalom legtöbbször az izmokban és a csontokban keletkezik. A betegség felnőtteknél is kialakul táplálkozási zavarok esetén. A felnőttkorban kialakult táplálkozási zavarokból eredő csontsérüléseket csontlágyulásnak nevezik.

Márványcsont

A márványcsont más néven Albers-Schonberg kór igen ritka betegség. Jellemzője, hogy a csontok megkeményednek, mint a márvány. Ez egy öröklött betegség, amit mutáns gének okoznak. A hibás sejtek dolga az lenne, hogy a régi csontszövetet lebontsa és helyére újat építsen. Azonban ha elcsontosodnak, akkor képtelenek elvégezni ezt a lebontó-építő folyamatot. A rendellenes csontszerkezet következtében csonttörés veszélye áll fent.

Üvegcsont

A nagyon törékeny csontszerkezettel rendelkezőket üvegcsontúaknak hívják, amelyet rendellenes gének okoznak. A mutációk ugyanis befolyásolják a test kollagén termelését. Akiknél fenn áll az üvegcsont betegség, azoknál csonttörés fordulhat elő. Nyolc fajtája van az üvegcsont kórnak, ám a legveszélyesebb és legsúlyosabb a II típusú. A szóban forgó gén, ennél a fajta csontsérülés típusnál a COL1A1, COL1A2, CRTAP és a LEPRE1.

hatfajas6

Paget-kór

Ennél a csontsérülés típusnál a csontok rendellenesen alakulnak át. A Paget-kór az alacsony növésű gyerekeknél és felnőtteknél jelentkezik leggyakrabban. Tünetei, a csontnyúlás és a csontdeformálódás. A rendellenes és torz csontok hatással vannak az idegekre is, fájdalommal járhat maga a torzulás.

A koponyát, gerincet, combcsontot, kulcscsontot, felkarcsontot és a medencecsontot érinti leginkább a betegség. Úgy gondolják, akinek a családjában már előfordult a betegség, tovább fogja örökíteni. Általában vírusos megfertőződés a kiváltó oka, azoknál, akik genetikailag hajlamosak rá.

Csontrák

A rák súlyos és ellenőrizhetetlen sejtosztódás, amely rosszindulatú daganat kialakulásához vezet. Az elsődleges rák rendellenes sejtosztódásnak teszi ki a csontokat. Fajtái a csontráknak a csontdaganat és a porcos elemeket tartalmazó rosszindulatú kötőszövetes daganat.

A rák tulajdonképpen a test más részében alakul ki és ezt követően támadja csak meg a csontokat. Csontfájdalom, duzzanat, elgyengült csontok és fáradtság jellemzi a csontrákot.

A csontsérülések veleszületett vagy deformáltság következtében alakulnak ki. Illetve ezen belül szerepet játszanak bizonyos fertőzések, hibás – nem megfelelően működő anyagcsere vagy rendellenes sejtosztódás.

A fertőzéseket kezelhetjük gyógyszerekkel, egészséges étkezési szokások bevezetésével, melyekkel megakadályozzuk a betegségek kialakulását, amik a helytelen táplálkozás végett léphetnek fel. Szélesebb körű kezelést igényel a genetikailag sérült csontrendszerek és a csontrák.

Forrás: