Mindenki számára ismerős, hogy ízületei olykor recsegnek-ropognak. Több elmélet kapcsolódik ahhoz, hogy vajon egészséges, vagy inkább káros, de bárhogy is legyen, nem árt tudni, hogy bizony porckopás is állhat a térd vagy a váll ropogása hátterében.
A problémáról Dr. Páll Zoltán főorvost, a FájdalomKözpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük.
Mitől ropog?
Testünkben több létfontosságú ízület is található, melyek közül a térd és a váll ízület szokta a legtöbb panaszt elszenvedni. Az izületek a csontvégek találkozásánál alakulnak ki, melyeket porcréteg borít. A porcréteg közt vékony ízületi rés található, benne ízületi folyadékkal, mely hozzájárul a csontok egymáson való fájdalommentes, zavartalan csúszásához.
Az idő előrehaladtával, illetve sérülések, fizikai munka, különböző betegségek (pl. endokrin problémák) miatt ez a porcréteg elvékonyodik a porcképzés-és pusztulás egyensúlyának felborulása miatt. Kezdeti stádiumban a felszíne egyenetlenné válik, majd később felbolyhosodik. Ez sokszor recsegő, ropogó hanggal jár, különösképp a térd és a váll esetében.
Az idősebb nők megdöbbentően nagy részét érinti az ízületi fájdalom és – gyulladás, amelynek nagyon komoly következményei lehetnek.
Fájdalom az állapot súlyosbodásával jelentkezik, mivel ekkor az ízületi folyadék mennyisége is csökken, így az ízületi tok gyulladásba kerül. Éppen ezért amennyiben porckopás miatt jelentkezett a ropogás, úgy a legrosszabb, amit tehet, az az, hogy magától ropogtatja, ugyanis ekkor még tovább károsítja az amúgy is már rossz állapotban lévő porcot.
Természetesen ennek a kellemetlen hangnak más okai is lehetnek, ám hogy kiderüljön, mi is okozza, mindenképp szakorvosi és képalkotó vizsgálat szükséges.
Így előzze meg a nagyobb bajt
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagy szerepet játszik a mozgásszervi betegségek elkerülésében, így ha nem akarja, hogy még fiatalon fájdalmak kínozzák, célszerű a következőkre figyelnie:
- adja le a súlyfelesleget
- egy héten minimum 3-szor mozogjon (úszás, futás, kerékpározás)
- táplálkozzon A-C-E-vitaminokban, kalciumban és omega3-ban gazdagon
- igyon meg egy nap min. 2 liter vizet

Foto:123rf.com
Van, hogy orvosi segítség kell
Sajnos kezelés nélkül az állapot könnyen rosszabbra fordulhat, és az illetőt komoly fájdalmak gyötörhetik, ami mozgásbeszűküléssel is járhat. Bár léteznek különböző gyógyszerek a problémára, ám ha tartós, akár 6-8 hónapos fájdalommentességet szeretne, akkor érdemes aktív fájdalomcsillapítást igénybe venni. Hialuronsavas injekcióval például visszaadható a porc rugalmassága és kenése, így a kellemetlen érzés már az első alkalom után csökken, illetve megszűnik.
Ízületi hialuron injekció
Az ízületi kopás elsőként választandó kezelési módszere a követlenül az izületbe adott hialuron injekció – mondja dr. Páll Zoltán. Ezzel gyakorlatilag visszapótoljuk az ízületből elveszett, az izületi porc rugalmasságáért, az ízületi folyadék kenő funkciójáért felelős hialuronsavat. Az ízületi hialuron injekcióval csökken-megszűnik a fájdalom, csökken-megszűnik a gyulladás.
Az ízületi hialuron injekció hatását erősíteni lehet, erősíteni kell kiegészítő kezelésekkel, mint
- szájon át bevitt – hialuronsav építőkövei – porcképző anyagok, mint kondroitin szulfát, glükózamin
- porcképzést segítő, gyulladást csökkentő egyéb szájon át szedhető anyagok
- gyógytorna – izomzat megerősítése
- helyes ízülethasználat
- porcépítéshez szükséges keringés fokozása – pl. Bemer kezelés
Forrás: Fájdalomközpont