Alváspótlás hétvégén

Az alvatlanság népbetegség, az alvásmegvonás negatív következményei csakis alvással előzhetőek meg. Egyre többen vannak a civilizált, fejlett országokban, akik visszaélnek az elektromos fény alkalmazásának a lehetőségeivel, és egyre több időt töltenek éjszaka ébren – a nappali idejüket meghosszabbítva.

Alváspótlás-működik?

Az időben – éjszakai napszakban – történő alvást semmi sem pótolhatja, néhány progresszív kutató szerint a szervezet  „megbosszulja”, ha nem megfelelő időben és minőségben hagyjuk aludni a szervezetünket. Sokan úgy gondolják, a hétvégi nagy „kialvásokkal” pótolhatóak a hét közben alváshiányok.

alvas

Számukra kedvezőtlen hír, hogy néhány extra óra alvás a hétvégén nem fog segíteni az alváshiány negatív következményeinek a megfordításában – állítja az Amerikai Fiziológiai Társaság kutatása. Az alváshiánynak számos negatív következménye van, például  csökkennek a  kognitív funkciók, fokozódik az  ingerlékenység, csökken a libidó, erősödik a hajlam a súlygyarapodásra, fáradtság alakul ki, magas vérnyomás (hipertónia) jöhet létre, legyengül immunrendszer és általánosan  rosszabb  minőségű lesz az életvitel.

alvas3

Az amerikai kutatók  megállapították, hogy  a”bepótolt” alvással nem lehet kiegyenlíteni a hét közben megvont alvásórákat. Norma Cairns, az Amerikai Pszichiátriai és Neurológiai Intézet pszichológusa hangsúlyozta: az alvászavar helyreállítható. Javasolja a hét-nyolc óra alvást éjszakánként annak érdekében, hogy jól működjön az alvás-ébrenlét ciklus.

A hétvégi „bepótlás” kifejezetten egészségtelen neurológiai és más problémákat idéz elő hosszabb távon. Aki minden nap jót és eleget alszik, az kiegyensúlyozott lesz a munkájában és a magánéletében egyaránt. A jó alvás ugyanolyan alapvető feltétele az egészségnek, mint a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás.

Forrás: https://napidoktor.hu/index