Visszeres láb? Így kezelhető!

Sajnos a visszérproblémák egyáltalán nem ritkák a felnőtt lakosság, különösen a nők körében – a jó hír viszont, hogy a tünetek enyhítése, a visszeres láb kezelése többféle módszer is lehetséges. Ezek a tudomány és a technika fejlődésével egyre kevésbé drasztikus beavatkozást igényelnek az orvos részéről, a beteg számára pedig gyors felépülést tesznek lehetővé. A hagyományos és a modern terápiákról Dr. Tóth Tamást kérdeztük.
Nyilvánvalóan nem mindegy, hogy az inkább csak esztétikai problémát jelentő pókháló visszerességről vagy már nagyobb, tágult felületes vénák kezeléséről beszélünk. Vannak azonban olyan lehetőségek, melyek a betegség több stádiumában is sikeresen bevethetők. „A klasszikus, nem gyógyszeres módszerek, mint például a vénás torna, a kompressziós harisnya viselése, jelentősen tudják mérsékelni a panaszokat. A gyógyszeres terápiák a vénafalak erősítését célozzák meg, ezáltal növelve a vénás tónust és csökkentve a panaszokat.” 

–  
Kompressziós harisnyából többféle változat is létezik: a drogériákban kaphatók a megelőzést segítik, a rendszeresen sportolók pedig előszeretettel használnak kompressziós zoknikat-térdzoknikat az intenzív mozgás utáni regeneráció támogatására. Visszérbetegség esetén azonban az orvos ír fel egy meghatározott típusú harisnyát vagy rugalmas pólyát, melynek megfelelő felhelyezését külön meg kell tanulni. A harisnya összeszorítja a tágult vénákat, ezáltal megakadályozza a vér pangását, így lassítja a további állapotromlást.
 

–  A 
vénás torna enyhe, vagy közepesen súlyos tünetek esetén támogatja a vénás visszaáramlást. A szünetekkel és légzéssel tűzdelt feladatsor elsősorban a mélyebb izom megfeszítésén alapuló, nem megerőltető gyakorlatokat foglal magában, melyeket otthonunkban könnyedén elvégezhetünk.  
Visszeres láb kezelése
– A gyógyszeres kezelés a visszértágulatot nem szünteti meg, de segít az érfalak erősítésében, a visszérgyulladás csökkentésében, a vizesedés mérséklésében. Segítségével hatékonyan enyhíthetők a visszérbetegség tünetei és a kellemetlen panaszok. Az egyes hatóanyagok azonban eltérő módon hatnak, a rendelkezésre álló szakirodalom alapján vannak erős, illetve gyenge szakmai ajánlású készítmények. A gyógyszereket visszeres tünetek kezelésekor sem szabad összetéveszteni az étrend-kiegészítőkkel, melyek csak kiegészítik az egészséges ember étrendjét, de nem tulajdonítható nekik betegséget megelőző vagy gyógyító hatás. Például többféle flavonoid komplex tartalmú tabletta is elérhető a gyógyszertárakban, de nem mindegyik minősül gyógyszernek, ezért ezekkel kapcsolatban érdemes a gyógyszertári szakemberek segítségét kérni.
 

Amennyiben a konzervatív terápia ellenére is fennállnak a panaszok, úgy a 
sebészi módszerek kerülnek előtérbe. Dr. Tóth Tamás elmondta, hogy „a sebészi megoldások is jelentős fejlődésen mentek keresztül. A hagyományos, nyitott visszérműtét mellett megjelentek az ún. endovénás, katéteres beavatkozások (lézeres, rádiófrekvenciás, ragasztásos technika), melyek nagyobb sebészi metszés elkerülésével nyújtanak megoldást a tágult vénák megszűntetésére.”
 

Az elsősorban esztétikailag zavaró seprűvénák eltűntetése lézeres, rádiofrekvenciás vagy injekciós kezeléssel, más néven szkleroterápiával történhet. A visszeres láb kezelése ma már többféle módszerrel kivitelezhető.


 
Forrás: Servier, purecom
Kép: AdobeStock

Forrás: https://napidoktor.hu/index