Létezik valamilyen természetes gyógymód asztmára?

A természetes gyógymódok széleskörű alkalmazása kapcsán joggal merülhet fel bennünk, hogy létezhet olyan alternatív terápia, amely segíthet az asztma kezelésében.

Bizonyos gyógymódokat valóban érdemes kipróbálni; akad olyan is, amellyel akár a szükséges gyógyszerek mennyiségét is csökkenthetjük. Van azonban néhány, amely kifejezetten veszélyes is lehet.

 

Foto:123rf.com

Komplex, személyre szabott orvosi kezelés

Az asztma a légutak gyulladásával járó krónikus betegség, melyet gyógyítani nem tudunk, de a megfelelő kezeléssel a betegség jól kontrollálható, a beteg tünetmentessé tehető – magyarázza dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Tüdőközpont főorvosa. Az asztma diagnózisát követően ezért az érintetteket megtanítjuk úgy együtt élni a betegségükkel, hogy az minél kevésbé határozza meg a mindennapjaikat. Személyre szabott kezelést állítunk össze; ha sportol, akkor egyeztetjük az edzések előtti és alatti gyógyszerezést; ha allergiás, akkor a két betegséget együtt kezeljük; ha babát vár, akkor az állapotának megfelelően módosítjuk a terápiát. A beteg által vezetett asztma-naplóból, a beteg személyes feljegyzései alapján azt is kideríthetjük, hogy hogyan változnak a tünetei például az időjárás, vagy stressz hatására. Elmondjuk mit tegyen, ha a tünetei erősödnek, milyen bevezető tünetekből ismerheti fel az asztmás rohamot, illetve azt is egyeztetjük, hogy ilyen esetben mit tegyen, hogy a tünetek rosszabbodását elkerülje.

Arany színű szuperélelmiszer, ami segíti a légzést, vérkeringést, látást – Mi az?

Relaxáció, légzésterápia és mozgás

A felsoroltakat követően, olyan alternatív lehetőségeket is felajánlunk a beteg részére, amelyek bizonyítottan hatásosak az asztma kezelésében – folytatja dr. Potecz Györgyi. A stresszről tudjuk, hogy hatására romlanak az asztmás tünetek, egyeseknél a fokozott érzelmi-idegi megterhelés rohamot is provokálhat. Ilyen esetekben ajánljuk a betegeknek a különböző relaxációs technikák elsajátítását, emellett a különböző légzéstechnikák alkalmazása is jótékony hatású lehet. A stressz csökkentésében a rendszeres mozgás is sokat segíthet. Tévhit, hogy az asztmával élőknek kerülni kell a fizikai aktivitást. Jól beállított gyógyszeres kezelés mellett az asztmás beteg is sportolhat, sőt kifejezetten előnyös, így akár a légzésfunkció is javítható.

Foto:flickr.com

Vitaminok, gyógynövények, omega-3

A helyzet nem ennyire egyértelmű a különböző táplálék kiegészítő készítmények hatásával kapcsolatban. Korábban az omega-3 zsírsavakkal kapcsolatban merült fel, hogy gyulladáscsökkentő hatásuknál fogva javíthatják az asztma tünetit, azonban hatásuk egyértelműen nem bizonyított. Néhány készítmény kifejezetten káros is lehet, ilyen például a virágpor, vagy méhpollen néven is ismert készítmények akár súlyos asztmás rohamot is provokálhatnak, ha olyan személynél alkalmazzuk, aki allergiás a termékben található pollenek valamelyikére. Dr. Potecz Györgyi ezért azt javasolja, hogy mindig érdeklődjünk kezelőorvosunknál, ha egy új készítményt szeretnénk kipróbálni. Emellett az is nagyon fontos, hogy saját döntésünk alapján ne hagyjuk abba a felírt gyógyszerek szedését azért, mert valamilyen természetes hatóanyagokat tartalmazó készítményt kezdünk el szedni.

Mire érdemes még figyelni?

  • Magas légszennyezettség rontja a légúti betegek állapotát, ilyenkor minél kevesebbet tartózkodjunk a szabadban.
  • Bizonyos betegségek, gyógyszerrel jól beállított asztma esetében is az asztma tüneteit erősíthetik. Reflux, szénanátha és krónikus orrmelléküreg-gyulladás esetén az asztma kezelés is csak akkor lehet eredményes, ha a társbetegségeket is kezeljük.
  • A túlsúly megnehezíti az asztma kontrollt, ezért ne hanyagoljuk el a rendszeres testmozgást. Asztmával élők számára leginkább az úszás javasolható, de egyéni terhelhetőségtől függően más-más sportágat is érdemes kipróbálni. Edzés előtt és alatt alkalmazzuk a kezelőorvossal megbeszéltek szerint a gyógyszereket.

Forrás: Tüdőközpont


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.