Mi lehet a jobb oldali mellkasi fájdalom oka?

A szívproblémák kapcsán szinte mindenkinek a bal oldali szorítás és mellkasi fájdalom jut eszébe, ezért érdemes áttekinteni, mi minden miatt jelentkezhet a jobb oldalon a fájdalom.

Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakértője segít a tájékozódásban.

Néhány gyakori ok

A jobb oldali mellkasi fájdalomnak számos, teljesen különböző oka lehet a fertőzésektől, a strukturális okokig. Íme, egy kis áttekintés – a teljesség igénye nélkül.

Stressz, szorongás

A szorongás olyan jelentős méreteket ölthet, hogy a szívinfarktushoz hasonlatos tüneteket produkálhat, az erős szívdobogástól, a nehézlégzésig, a hideg verítéktől a mellkasi fájdalomig – ami akár a jobb oldalra is koncentrálódhat.

Izomhúzódás

A mellkasban számos izom meghúzódhat, túlterhelődhet, jellemzően fizikai aktivitás, edzés kapcsán. Pihentetés hatására általában elmúlik.

Trauma, sérülés

Evidens, hogy ha konkrét sérülés (esés, baleset, szúrás) okozza a fájdalmat, mindenképp orvoshoz kell fordulni, még akkor is, ha nincs külsőleg látható nyoma a traumának. Légmell esetén – amikor a tüdő összeesik és levegő kerül a mellhártya két rétege közé – kórházba kell juttatni a beteget.

Bordaporcgyulladás

A costochondritis a bordák csontos és porcos része közti átmenet nem gennyes gyulladása, amely általában hirtelen kialakuló és nagyon intenzív fájdalmat okoz, és a teljes mellkasban vagy csak az egyik oldalon is jelentkezhet. Néhány hét alatt meggyógyul, de a megfelelő fájdalomcsillapítás miatt érdemes orvoshoz fordulni.

Bordatörés

Esés, komoly behatás miatt a törés viszonylag gyakori eset, ami komoly fájdalommal és kezeletlenül akár komplikációkkal járhat. Orvosi kezelést igényel.

Mellhártyagyulladás

Elsősorban a ki- és belégzéskor jelentkező fájdalom utalhat a mellhártya érintettségére. Gyanakodni lehet a mellhártyagyulladásra, ha láz lép fel, és ha az egyik oldalon fekve mérséklődik a nehézlégzés. Természetesen mielőbb orvoshoz kell fordulni ilyen tünetekkel, már csak azért is, hogy elkülöníthető legyen az ún. mellkasi folyadékgyülemtől, ami mögött gyulladás, daganatos betegség, máj-, vese- vagy szívelégtelenség, tüdőembólia is állhat.

Tüdőgyulladás

A bakteriális, vírusos vagy gombás eredetű tüdőgyulladás elsősorban légzéskor jelentkező mellkasi fájdalommal és köhögéssel hívhatja fel magára a figyelmet.

Daganatos betegségek

A tüdő- vagy a mellkasi daganatok más tünetek mellett természetesen okozhatnak mellkasi fájdalmat is – még jóindulatú tumor esetén is.

Egyéb betegségek

Az övsömör nem csak a bőrt érintheti, de az idegeket is. Ha ez éppen a mellkasra vonatkozik, megjelenhet a fájdalom, az érzékenység, az övsömörre jellemző módon főként csak az egyik oldalon. A refluxhoz kapcsolódó gyomorégés is imitálhatja akár a szívinfarktus-szerű mellkasi fájdalmat, legtöbbször a jobb oldalon.

Szív- érrendszeri okok

Miközben a páciensek többsége – érthető módon – a baloldalon jelentkező mellkasi fájdalomról asszociál a szívinfarktusra vagy más szív-érrendszeri betegségre, a jobb oldali fájdalom is figyelmeztető tünet lehet. Különösen, ha a szív jobb fele az érintett az kiinduló kórképben” – ismerteti dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont kardiológusa. – A kivizsgálás mindenképpen fontos, hiszen számos más betegség is okozhat ilyen problémát. Állhat például pulmonális hipertónia is a háttérben, amikor a magas vérnyomás a tüdőerekben jelentkezik. Mivel ez egy általánosabb tünetekkel rendelkező (fáradékonyság, nehézlégzés, köhögés), nehezen felismerhető betegség, hosszas kivizsgálás lehet szükséges a beazonosítására, de az első lépés mindenképpen a szívultrahang. A jobb oldali mellkasi fájdalom tehát olyan tünet, aminek egy alapos kardiológiai vizsgálattal utána kell járni.

Forrás: https://napidoktor.hu/index