Testképzavaros férfiak?

Ruzsa Dóra pszichológus a testképzavarról, annak következményeiről és arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogy ez a betegség már nem csak a nők „kiváltsága”

Mindenkinek van magáról egy kialakított, kialakult képe. Ez annak az embernek a körvonalait, a megfogalmazódását jelenti, akiről úgy gondoljuk, mi vagyunk. A legtöbben esetben a vélt és a valós testünk nagyjából egyezik, van azonban olyan eset, amikor az elképzelt testünk (szerintünk) meg közelíti a valóst. Ez a testi önképzavar, testképzavar.

Ez bizonyos mértékben normális jelenség, de vannak esetek, amikor már pszichés betegségről van szó. Minden olyan viselkedészavart ide sorolunk, amelyben a paciens nem tudja helyesen megítélni saját testét, illetve azt, hogy mi a normális, hanem abbeli igyekezetében, hogy egy természetellenes ideálhoz hasonlítson, egészségére ártalmas szokásokat vesz fel.

A legrosszabb véglet, amikor a minimális testi hibát, vagy pár kiló pluszt valaki „felnagyítva” látja. Ez már súlyos következményekhez vezethet. A testképzavar leggyakoribb következménye az anorexia, amely korunk egyik ijesztő jelensége.

Nem csak a nők testképzavarosak

A testképzavartól legtöbbször nők szenvednek, de már az sem ritka, hogy férfi szenved ettől a pszichés betegségtől. Ruzsa Dóra pszichológus, személyiségfejlesztő szerint, ami leginkább feltűnhet a barátoknak, családnak, munkatársaknak az, ha például azért késik el valahonnan, mert órákig a tükör előtt állt az illető.

Hogy ismerjük fel a betegségek?

Az is gyanús lehet, ha nagyon sokat foglalkozik magával, sokat vásárol, nagyon sok kozmetikumot használnak. Mivel manapság mind a nők, mind a férfiak nagy része ezt a viselkedés formát követi nehéz tetten érni a testképzavart.

„Amiről nagyon jól fel lehet ismerni, csak egy kicsit ügyesnek kell lenni, az a kis önbizalom” – magyarázza Ruzs Dóra. Ez férfiaknál sokkal gyakrabban előfordul. Nagy ház, drága kocsi, drága kiegészítők mögé rejtik az önbizalomhiányukat.

Terápiával segíthetünk a betegségen

A testorientált terápiák, mozgásterápiák azért különösen fontosak, mert a testképzavar központi tünetnek számít az evészavarokban. A betegek inkább a testükkel fejezik ki érzelmeiket, mint szóban. A testorientált terápiák általában csoportos formában zajlanak. Három fő tünetre összpontosítanak: a testképzavarra, a túlzott mozgásos aktivitásra és az önkontroll elvesztésének félelmére.

Forrás: