Férgek az allergia ellenszerei?

Féregterápiával az asztma a szénanátha és a bélgyulladások ellen? Valóban megoldást jelent egy adott betegségre egy másik betegséggel válaszolni? Dr. Nékám Kristóf allergológus segített megoldani a rejtélyt.

Míg a fejlődő országokban a bélben élősködő horogférgek több tízezer ember halálát okozzák évente, a nyugati országok kutatóorvosai között egyre nagyobb az érdeklődés a féregterápia iránt. Vannak már olyan kísérleti eredmények, amelyek alapján a "féregoltás" védhet az allergiás és autoimmun betegségektől.

Dr. Nékám Kristóf allergológus azzal kezdte a beszélgetés, hogy a féregterápia egyelőre nincs tudományosan megalapozva. Folynak a kísérletek, de a doktor úr nem tanácsolja senkinek, hogy belevágjanak ebbe a terápiába, sem akkor ha allergiától, se akkor ha súlyfeleslegtől akarnak megszabadulni.

f%2525C3%2525A9rgek1

Magyarázzuk a mechanizmust

„A férgesség önmagában egy betegség. Amikor évszázadokkal ezelőtt elkezdett javulni a közegészség, jobbak lettek a vizek, megindult a csatornázás, akkor az emberiséggel fejlődő férges megbetegedések elkezdtek csökkeni.” – magyarázza Nékám doktor.

„Viszont az allergiás megbetegedések növekedni kezdtek. Ha lekötjük azokat a sejteket – egy férges betegséggel – amelyek az allergiát fenntartják, akkor az allergia el fog múlni. A koncepció szerint, ahhoz, hogy ne legyünk allergiások, folyamatosan férgesnek (betegnek a szerk.) kell lenni.”

Vizsgálati eredmények

Kiderült, hogy a fertőzött emberek körében jóval ritkábban fordulnak elő az olyan allergiás és autoimmun jellegű kórképek, mint a szénanátha, az asztma vagy a gyulladásos bélbetegségek, amelyek a nyugati világban egyre növekvő számú embert kínoznak.

A féregterápia klinikai vizsgálata egyelőre világszerte gyerekcipőben jár. Az első kontrollált vizsgálatokat a 2000-es évek második felében végezték, döntően gyulladásos bélbetegségben (fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség) szenvedőknél. Azóta évről évre egyre több kórkép esetében vizsgálják a terápia hatásosságát.

f%2525C3%2525A9rges

Egy 30 allergiás beteget érintőklinikai próbában a résztvevők felének placebót adott, 15 résztvevőt viszont ténylegesen megfertőzött fejenként 10 féreglárvával. Utóbbiak különösebb panaszról nem számoltak be, viszont az immunválasz szabályozásában kulcsszerepet játszó T-sejtjeik a kontrollcsoporténál kimutathatóan kevesebb gyulladásos jelmolekulát termeltek, ami arra utalt, hogy a férgek hatékonyan megkezdték az immunrendszerük "lehalkítását".

A férgeket kapók allergiás tünetei olyan látványosan enyhültek, hogy rövidesen a placebo-csoportba osztott betegek is követelni kezdték a férgeket. A féregterápiának komoly ellentábora is van. Az ellenzők emlékeztetnek arra, hogy ha egy gyerekben 25 féreg élősködik, az már súlyos vérszegénységet és fejlődési elmaradást okoz, ráadásul az immunrendszer tompítása által az áldozat fogékonyabbá válik az egyéb fertőző betegségekre.

Forrás: