Együtt maradtok – A testvérek és a válás

Süle Judit gyermekpszichológus arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogyan hat a két testvérre, ha más-más szülőhöz kerülnek, esetleg mindketten az egyik félhez

Egy válás bizony mindenkit megvisel és különösen igaz ez az érintett gyermekekre. A válás folyamata látszólag a válás kijelentésétől a jogi procedúra végéig tart, valójában azonban egy sokkal hosszadalmasabb és korábban kezdődő folyamatról beszélünk. A válás folyamata – az elválás – valójában akkor kezdődik meg, amikor az egyik fél, vagy mindkettő már nem érzi úgy, hogy küzdeni akar a kapcsolatért.

A bevett gyakorlat szerint egy válás alkalmával a gyermekek általában az anyához kerülnek. 14 éves kor alatt gyermekpszichológus szakértő kérdezi – burkoltan – a gyermeket, hogy esetleg melyik szülőjénél szeretne maradni, kivel szeretne élni, magyarázza Süle Judit gyermekpszichológus.

Mivel a gyermekek mindkét szülőjükhöz nagyon ragaszkodnak, szakszóval lojálisak – akkor is ha a szülők nem megfelelő körülményeket biztosítanak, ha bántalmazzák a kicsiket – a válás nagyon nehéz helyzetbe hozza őket.

Fontos, hogy ne a gyermekre terheljük a döntés felelősségét. Az említett 14 éves kor alatt direkt nem kérdeznek rá a gyermek szándékára, mert nagy valószínűséggel azt fogja mondani, hogy mindkét szülőjével együtt eggyütt szeretne élni, továbbra is.

A testvérek esetében fontos, hogy együtt maradjanak, mert ez egy plusz kötelék, ami biztonságérzetet adhat. A gyakorlatban egyébként nem szokták a testvéreket szétválasztani.

A gyermekek hajlamosak magukat hibáztatni a válásért, ezért is nagyon fontos, hogy beszélgessünk velük, elmondjuk nekik, hogy ez nem így van. A szülők próbáljanak megegyezésre jutni, és ne egymást hibáztassák.

Forrás: