Alattomos és progresszív tüdőbetegség

A krónikus köhögést, vagy a légzésben hirtelen beállt változásokat hajlamosak vagyunk a dohányzásra, vagy a fáradtságra fogni, pedig van, hogy egy súlyosabb betegség húzódik meg a háttérben.

Ezek a tünetek ugyanis könnyen lehetnek a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) korai jelei. A Mayo Klinika részletesen foglalkozik ezzel a progresszív tüdőbetegséggel, amelynek kialakulásáért leggyakrabban a dohányzás tehető felelőssé.

Mi is az a COPD?

A krónikus obstruktív légúti betegség ( COPD = chronic obstructive pulmonary disease) egy olyan megelőzhető és kezelhető betegség, melyet túlnyomóan visszafordíthatatlan (irreverzibilis) hörgőszűkület jellemez. A COPD egyszerre jelenti a légutak, azaz a hörgők gyulladásával és beszűkülésével (ostrukciójával) járó kórfolyamatot, illetve a léghólyagocskáknak és a tüdő szövetének a károsodását (tüdőtágulat vagy emfizéma).

A COPD leggyakrabban krónikus bronchitis és emfizéma formájában jelentkezik. Előbbi állandó köhögést és váladékképződést okoz, utóbbit pedig elsősorban az erős légszomj jellemzi. A COPD fokozatosan alakul ki, és korai formájában nagyon nehéz felismerni, ugyanis szinte alig okoz tüneteket. Épp ezért az Egyesült Államokban az idősebbek körében az egyik leggyakoribb halálok a COPD.

11390A COPD leginkább a 40 évesnél idősebb dohányosok betegsége. A WHO adatai szerint a világban mintegy 600 millió beteggel lehet számolni, közülük 3 millióan lelik halálukat e betegség miatt. Kutatók szerint 2030-ra a COPD a harmadik halálok lesz világszerte.

Magyarországon is 400-500 ezerre teszik a COPD-ben szenvedők számát, a gondozói hálózatban nyilvántartott betegszám azonban csak 54000. A dohányzók számától függően a COPD a népesség 4-7 százalékát, a súlyos forma 0,5 százalékát érinti. A dohányzók körülbelül 15%-ánál alakul ki COPD.

Szerencsére a kevésbé előrehaladott állapotban diagnosztizált COPD az esetek nagy többségében a dohányzás elhagyásával és egészségesebb életmóddal teljesen gyógyítható.

A COPD leküzdésében az alábbi módszerek lehetnek segítségünkre:

– kerüljük a légúti fertőzéseket – oltassuk be magunkat tüdőgyulladás és influenza ellen, és tegyünk meg mindent a fertőzések elkerülésére (antibakteriális szappan használata stb.)11391– végezzünk testmozgást minden nap – ennek következtében az izmok és a keringési rendszer működése fokozódik

– használjunk gyors hatású hörgőtágítókat – ezek segítenek ellazítani az izmokat, ezzel pedig megakadályozhatjuk a görcsök kialakulását, és könnyebbé tehetjük a légzést

– kerüljük az irritáló hatású anyagokat – hagyjunk fel a dohányzással és kerüljük a passzív dohányzást, a légszennyeződést, az erős szagokat és lehetőség szerint a port is

– étkezzünk egészségesen és tartsuk a magasságunknak megfelelő súlyunkat – a túlsúly légzési nehézségeket okozhat

Az előrehaladottabb COPD-t leggyakrabban erősebb hörgőtágítókkal, kortikoszteroidokkal valamint oxigénterápiával kezelik.

Forrás: