A napszemüveg többet árt, mint amennyit használ?

Kevesen vannak tisztában azzal, hogy a magas UV sugárzás nem csak bőrirritációt, de komoly szemkárosodást is okozhat, amelyhez akár napszemüvegünk is hozzájárulhat.

A napszemüvegek manapság nagyon divatosak. A napidoktor.hu szakértője, Dr. Ungváry Lilla nem megszállott napszemüveg hirdető, mivel azt vallja, hogy az emberi szervezet alapvetően rendelkezik természetes védelmi rendszerrel, amely akár a napsugarak ellen is fel tudja venni a harcot.

A szemész szakorvos véleménye szerint fontos a napszemüveg, de a viselésénél jóval lényegesebb, hogy kerüljük az erős napsugárzást, inkább sapkát, kalapot viseljünk. Mivel egész évben zárt, mesterséges terekben ülünk, ezért a fokozatosságra is ügyelnünk kell, a nyári hónapok „napfogyasztásával” kapcsolatban. A közhiedelemmel ellentétben a sötét szemű emberek sincsenek nagyobb védelemben, mint világos szemszínű társaik, ami sajnos a megváltozott, városiasodott életkörülményeinknek köszönhető.

Veszélyes is lehet, ha rossz napszemüveget használunk, mivel nem feltétlenül szűri meg a sugarakat, a szembogár viszont kitágul, így a fény nagyobb területen jut a szembe, káros hatásokat okozva. A napfény vagy mesterséges fényforrások megégethetik a szem felszínét, hasonlóképpen, ahogy a nap megégetheti a bőrt.

napszemuveg6

Honnan tudjuk, hogy jó napszemüveget használunk?

Az igazán jó napszemüvegeken a különböző jelzések találhatóak. A jó minőségű napszemüvegek szárán megtalálható a CE (Conform Europe) jelölés. Ez még nem jelenti önmagában azt, hogy UV-szűrős az a termék. Csupán annyit jelent, hogy ezt a terméket megvizsgálták, és megfelel az uniós kritériumoknak.

Általában egy szám követi a CE jelölést. A napszemüvegek sötétségét négy kategóriába sorolják, 0-4-ig terjedő számskálán jelölik. A legnagyobb védettséget a hármas kategória adja. A négyes már speciálisan sötét, síelésre és egyéb nagy fénnyel, sugárzással járó tevékenységekhez használatos.

Az előírások szerint a napszemüvegeknek 280 – 380 nanométer közötti UV-t kell szűrniük. Az olcsóbb szemüvegek a 380 nanométer alatti sugarakat szűrik meg, a jobb minőségűek már minden sugárzást megszűrnek négyszáz nanométer alatt. Így, ha azt látjuk a szemüvegen, hogy UV400, biztosak lehetünk benne, hogy jó a szemünknek.

A számokat szimbólumok követik. Különböző ábrák jelölik a vezetéshez, a vízpartra és a síeléshez ajánlott napszemüvegeket. Az említett helyzeteknél mindig ügyelni kell arra, hogy az adott igénybevételnek megfelelő szemüveget válasszunk – tartja Dr. Ungváry Lilla, szemész.

Hol kell leginkább tartanunk a káros sugaraktól?

A legkárosabbak a felerősített UV sugarak, például a vízparton visszatükröződő fény. Leginkább az UV-C sugarak irritáló hatása (fényérzékenység, könnyezés, viszketés, kipirosodás) érvényesül, de az idült károsodások kialakításában mindhárom típus szerepet játszik. Megfelelő napszemüveg viselésével és egyéb napvédő praktikákkal azonban védekezhetünk a káros sugarak ellen.

Elsősorban síelésnél fontos, de figyelni kell arra is, hogy egy szemüveg az alulról jövő fénytől is óvja a szemet, hiszen pl.: a hó visszaveri a fényt így a szem nem csupán felülről, hanem alulról is kapja a káros sugarakat.

Legveszélyeztetettebb területek Magyarországon

Magyarországon a legtöbb besugárzás a Tiszántúl déli területein tapasztalható, viszonylag nagyobb még a sugárzás a Dunántúlon illetve az Alföld déli vidékein. Legkevesebb besugárzásban a nyugati határszél és az Északi-középhegység térsége részesül.

Forrás: