Hogyan spóroljunk, ha van lakásunk?

A kicsivel is sokra mehetünk hosszútávon – ha összeadjuk az otthonunkkal kapcsolatos költségeket, bizony lehet, hogy meg fogunk lepődni a végeredményen. Hogyan faraghatnánk le őket?

Miközben tudjuk, hogy egy lakást vagy házat venni életünk legnagyobb kiadása lehet, sokszor megfeledkezünk az összes egyéb, de vele járó költségekről. A közművek szolgáltatásaitól kezdve a fenntartáson át a javításokig, a ráfordítások költségei rendszeresen ismétlődhetnek. Hogyan mérsékelhetnénk a költségeinket? Milyen megtakarítási formákkal juthatunk előbbre?

Megtakarítás a hitel-összegen

A megtakarítási szokások minden országban mások lehetnek – ám a többségükkel valamennyien élhetünk. Az egyik legjobb módja a költségek csökkentésének az, ha havi hitelösszegre tesszük félre a pénzt. Amikor lakást vásároltunk, minden bizonnyal a számunkra akkor legmegfelelőbb feltételek mellett tettük, a nekünk megfelelő kamatokkal. Lehetséges azonban, hogy most egy alacsonyabb ráta szerint fizethetünk – nézzünk utána, jogosultak lehetünk-e legalább 1 százalékkal alacsonyabb kamatra, így pénzt takaríthatunk meg a refinanszírozás közben.

Ha a finanszírozás miatt aggódunk, érdemes egy 30 éves refinanszírozásba belemenni, így csökkentve azt az összeget, amivel még tartozunk. Ha azonban idővel több pénzt szeretnénk megtakarítani, a rövidebb távú refinanszírozást érdemes választanunk. A 30 éves refinanszírozás ugyanakkor lehetővé teszi, hogy vészhelyzetekben is maradjon pénzünk, pl. átmeneti fizetés-kiesés vagy egészségügyi probléma esetén.

Megtakarítás a közmű-számlákon

Meglepődnénk rajta, mennyi megtakarítást jelenthet, ha otthonunk energiatakarékos. Legyen hát az, amennyire csak lehetséges. Hogyan érhetjük el? Például extra szigeteléssel a falakon és a tetőtérben; a levegőszivárgások megszüntetésével, különös tekintettel az ajtókra és az ablakokra; a fűtési és a hűtési rendszerek karbantartásával – sok pénzt spórolhatunk meg a közüzemi számlákon keresztül!

pénzügy

A módszer, ahogyan használjuk az energiát, bizony hatással lehet a számláinkra. Használjunk például programozható termosztátot – amellyel mindig szabályozhatjuk a hőmérsékletet otthonunkban, és nem fűtünk feleslegesen, például, ha otthon sem vagyunk. Nyáron azzal spórolhatjuk meg a túl sok hűtést, hogy mindig időben kiszellőztetünk – korán reggel, amikor még friss a levegő -, majd besötétítünk, hogy minél kevesebb napfény és meleg jusson be.

Ne maradjanak bekapcsolva éjszakára elektronikai eszközeink – ez is sokat számít! A kis dolgokra is ügyelni kell.

Megtakarítás a fenntartáson és a javításokon

Ha hosszútávon spórolni szeretnénk otthonunk fenntartásán és javítási munkálatain, a legegyszerűbb, amit tehetünk, ha vigyázunk rá! Rendszeres karbantartással sok pénz megtakarítása lehetséges, ha pedig gyakran takarítjuk a lakást, hosszútávon jó formában tarthatjuk. Így, ha szükség is lesz némi javításra, ahhoz nem kell majd akkora befektetés és gyorsan elkészül. Ne feledjük, hogy a kisebb, olcsó és gyorsan megoldható javításokból is drága problémák lesznek később, ha nem reagálunk időben!

Tarthatunk némi összeget lakásfenntartási alapban is, amelyet ilyen szituációkban elővehetünk. Minden hónapban félrerakhatunk rá valamennyit. Tartsuk a pénzt magas hozamú megtakarítási számlán. Ez a megoldás attól is megóv minket, hogy hitelkártyáinkhoz forduljunk és adósságokba taszítsuk magunkat.

Lehet, hogy ezek a megtakarítási szokások nem voltak eddig ismertek számunkra, de amint láthatjuk, némi gondolkodással és tervezéssel megtakaríthatunk pénzt otthonunk fenntartásához – csökkentve a havi kiadásokat és felkészülve a fenntartási- illetve javítási költségekre.

Forrás: