Hogyan fenekezzünk?

Bár a zsákmányszerzés örömének igényét az ember ősidőktől a génjeiben hordozza, azért horgásznak szerencsére senki sem születik. A módszert – nincs mese – mindenkinek meg kell tanulni. És ha őseinkből indulunk ki, látjuk, hogy nemtől és kortól függetlenül bárki által meg is tanulható.

A horgászatnak is, mint minden másnak, megvannak a maga szabályai, módszerei és folyamatosan bővülő eszköztára.

Szerencsés helyzetben van az, akinek a családjában, baráti körében akad horgász, vagy műkedvelő „hohoho” akitől elsajátíthatja az alapokat. A különféle kötéseket, a szerelékek elkészítését, halak felismerését, és hobbi szinten a horgászat minden csínját-bínját meg lehet így tanulni. Ha valakit megfertőzött a „horgászvírus”, vagy csak egyszerűen ellenállhatatlan késztetést érez arra, hogy horgásszon, az jó ha tudja, hogy nem lehet könyvből megtanulni.

Minden könyvben, „Horgászati kisokosban” található leírás csupán iránymutatás, amit érdemes szem előtt tartani, de csak a gyakorlatban szerzett tapasztalatokkal kiegészítve lehet sikerélményünk és érezhetünk rá igazán a horgászat „ízére”. A fontosabb horgászfelszerelésekkel a horgászboltban, vagy a barátok, rokonok által könnyű megismerkedni. Mindenki tudja, hogy bot, orsó, horog és damil nélkül a peca elképzelhetetlen, de ott van még az a milliónyi apróság, ami hasznos segítség a halak becserkészésénél. 

horgászat2

A horgászmódszerektől függően változik az aprócikkek, kiegészítők fajtája. Így érdemes azokra a hasznos segítőkre szűkíteni a kört, amelyeket a kezdő horgászoknak ismernie kell és azokra, amik a könnyebb, kényelmesebb halfogásokat teszik lehetővé.

Ha mindenünk megvan, akkor irány a víz! Többféle mód létezik a halak kifogására. Az egyik legkényelmesebb, és kevés fáradsággal járó a fenekező horgászat.

Ezzel a módszerrel azoknak a halaknak kínáljuk fel a csalit, akik iszapot túrva szedegetik fel a táplálékot. Természetesen a ragadozó halak között is több olyan faj van, amely többnyire a vízfenék közelében keresi a táplálékot.

 horgász3

A fenekező készség igen egyszerű, fontos alkatrésze a súly, amely sokféle alakú, fajtájú és nagyságú lehet. Szerelhetjük egy, kettő vagy három horoggal, bár a többhorgos szereléknél nagy az elakadásveszély. Érdemes a fenekező szereléket már otthon összeállítani, külön-külön szereléktartó létrán szállítani, így egyszerűbb hozzáfogni a horgászathoz.

A súly (mely lehet ólom, etetőkosár, tirolifa) lehet csúszó vagy fix. Amennyiben csúszóra szereljük, szükség van ütköző közbeiktatására.

Módszertől függően a fenekező horgászatnál kapásjelzőt használunk, melyet zsinórra rögzítünk a bedobás után. Rablóhalazáskor célszerű a kapásjelzőt mélyebbre engedni, hogy ezzel biztosítsuk a megfelelő idejű nyeletést.

 horgász6

Speciális fenekező módszerek a feederezés és a bojlizás. Feeder- vagy pickerbotos horgászat alkalmával az érzékeny spicc közvetíti a kapást. Rendkívül kifinomult módszer, és kora tavasszal szinte csak ezzel van esélyünk a sikerre.

A bojlizás egyre elterjedtebb hazánkban, sokan specializálódnak kizárólag erre a módszerre. Lényege, hogy egy kiszemelt területre szoktatjuk a halakat a folyamatos etetéssel. Ezután viszonylag nagy méretű csalikkal (melyeknek horogra tűzése eltér a szokványos módtól, hiszen nem közvetlen a horogra rögzítjük, hanem egy vékony szálon lóg le arról) próbáljuk elejteni a kifejezetten nagy méretű példányokat. A fenekező horgászat nagy előnye, hogy bármilyen mély vízben tetszőleges távolságra juttathatjuk a csalit. Legjobban azonban állóvízben, vagy lassú vízfolyásban alkalmazható. Aki egyszer kipróbálja, nagyon megkedveli.

Ha többet szeretnél megtudni a horgászatról, kalandokról, nagy fogásokról, nézd a DOQ.hu csatorna műsorait!

 doq_cikktartalmi_620

Forrás: