A faházakat könnyebben rongálja a tornádó

A korábban becsültnél szerencsére kevesebb, 24 halálos áldozata van az oklahomai tornádónak. Moore városkát földig rombolta a forgószél. A hatalmas károkat az is okozta, hogy amerikai építési előírások miatt könnyűszerkezetes a legtöbb ház.

Az élőlényeket és a tárgyakat a tornádó leginkább oldalirányban hajítja el. Az, hogy az örvény igazán magasba szívja a tárgyakat, elég ritka jelenség, bár vannak olyan felvételek, ahol ez is jól megfigyelhető. Az állatokkal hasonló a helyzet. Leggyakrabban kifelé, a földhöz közel repíti őket a szél, 40-600 méteres távolságra.

tornádó

Elviekben nem is a tornádó emeli fel a tárgyakat (ahogy sokan mondják: “szívja fel”), hanem a tornádó körüli légnyomás nyomja be a tárgyakat a forgószél közepe felé. Ugyanis a tornádó közepén alacsony légnyomás alakul ki, és a földi légnyomás ezt próbálja kiegyenlíteni. Hasonló elven működik a porszívó. A porszívó se tud szívni, ugyanis ilyen, hogy „szívóerő” nincs. Minden a légnyomástól függ. A porszívó nyomáskülönbséget idéz elő a motortérben és a külső légnyomáskülönbség tolja be a port a porszívóba.

faház

Egy közepes erejű tornádónak nem okoz nehézséget a levegőbe emelni 500-800 kg-os tárgyakat sem. Ezért a könnyű szerkezetük miatt a faházak sajnos extrém viharok esetén akkor is összeomlanak, amikor a téglaépületek állják a sarat.

Habár a tornádók hazájának az Egyesült Államokat tartják, hazánkban is előfordul a jelenség, meteorológusok szerint évente nagyjából 20-30 alkalommal, ennek azonban csak töredéke jut tudomásukra, mivel nem olyan erejűek, hogy nagy rombolásokat vinnének végbe.

Forrás: