Okok, amik a testszőrzet ritkulásához vezethetnek

Ha túl erős, vagy sok van belőle, az is baj, de ha elkezd hullani és megritkul, még nagyobb a probléma. Íme az okok, amik a testszőrzet vesztéséhez vezethetnek:

 

Hormonális egyensúlyhiány

Ha policisztás petefészek szindrómában (PCOS) szenvedsz, előfordulhat hajhullás. A PCOS hirsutizmushoz is vezethet – ilyenkor a nők sok szörzetet növesztenek olyan helyeken, ahol normális esetben nem. Észreveheti a szőrzetet az arcán, a mellkasán vagy az állán. Ezt az extra androgének, néha férfi hormonoknak nevezett hormonok okozzák. Orvos segíthet a PCOS kezelésében.

Autoimmun betegség

Az areata alopecia esetén a haj elvékonyodhat vagy leállhat a növekedése. Ez azért van, mert az immunrendszer megtámadja a szőrtüszőket, ami megnehezíti a haj növekedését. A fejen vagy más testrészeken kopasz foltok keletkezhetnek. Elveszítheted a szemöldököd vagy a szempilláid. Néha az egész testszőrzeted kihullik. Ezt nevezik alopecia universalisnak. A gyógyszeres kezelés visszanövesztheti a hajat. És mivel a tüszők még működnek, a hajad akkor is visszanőhet, amikor a betegség már nem aktív.

Fotó: 123rf.com

Pajzsmirigy betegségek

Beszélj orvosoddal, ha a hajhullás fáradtsággal, izomgyengeséggel, fogyással vagy súlygyarapodással, illetve száraz bőrrel jár együtt. Lehet, hogy pajzsmirigyproblémád van. Gyógyszerekkel segíthetsz a pajzsmirigy megfelelő működésében. A kezelés hatására hajadnak vissza kell nőnie, de ez több hónapig is eltarthat. Ritkán a pajzsmirigy gyógyszerek is hajhullást okozhatnak. Ha ez történik, orvosod esetleg le tudja cserélni a gyógyszered.

Cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség nem csak a vércukorszintet érintheti. A hajhagymák sejtjeit is károsíthatja. Már a diagnózis felállítása előtt is észreveheted a változásokat. A hajad elvékonyodhat, vagy hosszú időbe telhet, amíg visszanő. A lábfejed és a lábszáraid jó keringése nélkül a térded alatti szőrszálak elkezdhetnek hullani. Beszélj orvosoddal, ha segítségre van szükséged vércukorszinted szabályozásában. 

Mellékvese rendellenesség

Ha  Addison-kórban szenvedsz, a mellékveséid nem termelnek elegendő mennyiséget bizonyos hormonokból. Ezek közé tartozik a kortizol és az aldoszteron. Ez a nőknél testszőrzethulláshoz és szexuális problémákhoz vezethet. További tünetek közé tartozik a súlyos fáradtság, a bőrszín megváltozása és a gyomorproblémák. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy Addison-kórban szenved. Kezelés nélkül életveszélyes lehet. Gyógyszert szedhetsz, hogy jobban legyél.

Nemi úton terjedő fertőzés (STI)

Egyes nemi úton terjedő fertőzések foltos hajhullást okozhatnak. Ez a szifilisz későbbi stádiumában fordulhat elő. Láz, torokfájás vagy kiütés is jelentkezhet, amely nem viszket. Fontos, hogy gyógyszert szedj a szifilisz gyógyítására. Ez azért van, mert bár a tünetek kezelés nélkül javulhatnak, a nemi úton terjedő fertőzés a szervezetedben marad. A szifilisz a továbbiakban károsíthatja a szemedet, a szívedet és az agyadat. Ha óvszert használsz, csökkentheted a jövőbeli nemi úton terjedő fertőzések esélyét.

Foto:123rf.com

Vashiány

Ellenőriztetni kell a vasszinted, ha elkezd hullani a haja. Ez ugyanis annak a jele lehet, hogy nincs elég vas a szervezetedben. Az alacsony vasszint vérszegénységet is okozhat. A vérvizsgálat kideríti, vérszegény vagy csak alacsony a vastartalom az ok. Ahhoz, hogy jobban legyél, lehet, hogy vasban gazdag ételeket – például vörös húsokat, babot és sötét leveles zöldeket – kell enned, vagy étrend-kiegészítőt kell szedned.

Vitaminhiány

Az egészséges hajhoz nem csak vasra van szükséged. A tüszőid számos vitamintól és ásványi anyagtól függenek. Ha nem kapják meg a megfelelő tápanyagokat, hajhullást észlelhetsz. Az orvos elvégezheti a vizsgálatokat, hogy kiderítse, van e vitaminhiány. Lehet, hogy több fehérjét és D-vitamint tartalmazó ételeket kellene fogyasztanod. 

Túl sok A-vitamin és szelén

Fontos a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok bevitele. De nem szabad túlzásba vinni, különösen a táplálékkiegészítőkkel. Kutatások szerint a túl sok A-vitamin és szelén hajhullást okozhat.

Stressz

Ha nagy nyomás alatt vagy, a tüszők nyugalmi fázisba kerülhetnek. Néhány szál néhány hónap múlva kihullhat. Ezt hívják telogen effluviumnak. A súlyos stressz autoimmun betegséget is kiválthat, mint például az alopecia areata. 

Sebhelyes alopecia

A gyulladás tönkreteheti a tüszőket. Ezt hívják cicatricialis alopeciának. A haj nem tud nőni, mert a hegszövet útban van. Ezek az állapotok érinthetik a fejbőrt, a szemöldököt és a hónaljat. A kutatások azt mutatják, hogy egyes gyulladásos rendellenességek a test más részein is okozhatnak szörzet hullást. A kezelés attól függ, hogy mi okozza a heges alopeciát.

Erősödő, olykor sötétebb szőrszálak- nőként PCOS-t is jelezhet

Forrás: Napidoktor.hu